Suszone grzyby na cenzurowanym. Uważaj, zanim dodasz je do świątecznych potraw

2023-12-21 15:09

Grzyby
Autor: Getti Images Suszone grzyby na cenzurowanym. Uważaj, zanim dodasz je do świątecznych potraw

Uszka do barszczu, pierogi, świąteczna kapusta i zupa grzybowa to świąteczne potrawy, które pojawiają się na stole w wigilię Bożego Narodzenia.  Grzyby stanowią część lub podstawę tych świątecznych potraw. Choć przez wielu uwielbiane, to mogą nosić w sobie pewien niezbyt apetyczny dodatek.

Porada naszych babć, że grzyby należy suszyć szybko, aby nie spleśniały, a jednocześnie wolno, aby pozbyć się robaków – to nie czcze gadanie.

Uważaj, zanim dodasz grzyby do świątecznych potraw.

Zobacz także: Jedzenie grzybów w ciąży. Czy kobieta w ciąży może jeść grzyby?

Czy warto jeść grzyby?

Robaki w grzybach

Część grzybów, nawet tych, które z taką dokładnością zbieramy samodzielnie, może być robaczywa. Nikt grzybów w lesie nie opryskuje, więc to naturalne, że są pożywieniem i siedliskiem dla wielu stworzeń. Muchówki składają w grzybach jaja, z których wylęgają się larwy – „białe robaki”. To czerwie, które żywią się grzybem, dopóki ten się nie zestarzenie i nie zgnije.

W grzybach mogą również się zadomowić m.in. larwy drutowców – chrząszczy. Warto jednak podkreślić, że larwy drutowców wylęgają się w podłożu, a później dopiero żerują na roślinie. Wgryzają się w miąższ i drążą korytarze.

Suszone grzyby ze sklepu

Mogłoby się wydawać, że suszone grzyby ze sklepu to lepsze rozwiązanie. Przekonanie, że suszone grzyby ze sklepu nie zawierają robaków, jest jednak błędne.

W suszarni przemysłowej grzyb, który trafi tam z robakiem, zostanie zasuszony z robakiem.

Co więcej, w suszonych grzybach ze sklepu możemy znaleźć również mole spożywcze lub chlebowce. Żywiak chlebowiec jest niewielki, ma zaledwie 5 mm długości. Dlatego, przed zakupem torebki z suszonymi grzybami, warto sprawdzić, czy nic się w niej nie rusza.

Tak pozbędziesz się robaków z grzybów

Grzyby należy suszyć powoli. Wówczas larwy uciekną lub wypadną. Warto również pamiętać, że świeżo zbieranych grzybów nie należy myć, bo spleśnieją. Grzyby czyścimy na sucho, dokładnie je oglądając. Jeżeli jakikolwiek wydaje nam się podejrzany – miękki i wszystko się w nim rusza – lepiej od razu go wyrzucić.

Suszone grzyby należy przechowywać w szczelnie zamkniętym szklanym słoiku. Przed gotowaniem warto je namoczyć w letniej wodzie z dodatkiem soli. Jeżeli cokolwiek się w nich zasuszyło, wypłynie na powierzchnię. Na koniec należy dobrze je przepłukać.

Czy dzieci mogą jeść grzyby?

Kiedy słyszymy, że babcia lub ciocia zachęcają naszego 3-latka do spróbowania pysznych pierożków z kapustą i grzybami leśnymi, należy stanowczo odmówić.

Dzieciom do co najmniej 12. roku życia nie podaje się grzybów leśnych. Nie chodzi tu bynajmniej o robaki, które na grzybie spędziły połowę swojego życia. Ryzyko zatrucia jest zbyt duże. Smak grzyba nie jest też wart idących za tym konsekwencji. Żadne maślaczki, prawdziwki i borowiki. Organizm małego dziecka może nie poradzić sobie z zatruciem grzybami.

Jedyne grzyby, które można podać dziecku to grzyby hodowlane takie jak pieczarki. Chcąc zatem, aby na święta Bożego Narodzenia dziecko spróbowało pierogów lub uszek z kapustą i grzybami, zamiast tych leśnych wybierzmy sprawdzone pieczarki.

Zobacz także: Wigilia dla karmiącej mamy. Potrawy wigilijne a karmienie piersią. Co można jeść?

Czego absolutnie nie dawać małemu dziecku do jedzenia z wigilijnego stołu? Na pierwszym miejscu karp

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza