Szokujące błędy w podręczniku dla dzieci. "Wiewiórka rzadko osiąga rozmiary rysia"

2024-06-03 12:22

Kupując książkę dla dziecka, rzadko zagłębiamy się w każde słowo, sprawdzając, czy autor podał prawdziwe informacje. Wierzymy, że ktoś to już wcześniej zrobił - skoro książka została wydana, musiała zostać sprawdzona pod względem merytorycznym. Niestety, jak się okazuje, nie jest to takie oczywiste.

Szokujące błędy w podręczniku dla dzieci. Wiewiórka rzadko osiąga rozmiary rysia
Autor: Getty Images/facebook.com/zpppn Szokujące błędy w podręczniku dla dzieci. "Wiewiórka rzadko osiąga rozmiary rysia"

Nie jestem omnibusem, gdy wybierałam książki dla dzieci, kierowałam się raczej tematyką, sięgałam po sprawdzonych autorów, wybierałam pozycje, które pasowały mi pod względem estetycznym. Sądzę, że podobnie działają i inni rodzice - kupujemy np. książeczkę o leśnych zwierzętach i wierzymy, że wszystko będzie w niej zgodne z aktualnym stanem wiedzy. Cóż, bywa różnie, co pokazuje przykład publikacji, omówionej na Facebooku przez Polskie Parki Narodowe. "Ładna edukacja..." - podsumowano we wpisie.

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Samica jelenia to...? Nie, nie chodzi o sarnę

Ten błąd można wybaczyć laikom, którzy nie znają się na leśnych zwierzętach. Od profesjonalistów - a za takich chcemy uważać autorów książek - oczekujemy rzetelnej wiedzy. Na facebookowym profilu Polskich Parków Narodowych pojawiło się zdjęcie z książki dla dzieci. "Takie >>BYKI<< znalezione w Internecie!" - czytamy we wpisie. O co chodzi? W krótkim fragmencie tekstu z podręcznika roi się od błędów. Czytelnik może się m.in. dowiedzieć, że samica jelenia to sarna, a król lasu wiosną gubi swoje... rogi.

Jeleń, sarna, łoś - mają poroże. Nie rogi. Żubr, kozica, muflon - mają rogi. Rogi nie są corocznie zrzucane. Poroże - tak. Samica jelenia to łania. Samiec to byk. Młody jeleń to cielę. Samiec sarny to kozioł. Samica to koza. Młoda sarna to koźlę. Samica dzika to nie "maciora" a locha!

- napisano w poście, nawiązując zapewne również do tego, co znalazło się na kolejnej stronie podręcznika.

Autor wpisu zwrócił uwagę nie tylko na tekst, ale i na ilustrację. Ta również odrobinę przekłamuje rzeczywistość. "Wiewiórka pospolita raczej rzadko osiąga rozmiary rysia" - czytamy na profilu Polskich Parków Narodowych.

Przeczytaj także: Gdy czytałam je moim dzieciom, płakałam i śmiałam się z nimi. Najlepsze książki dla 3-latków

Błędy w książkach to - niestety - codzienność

Chciałabyś po po prostu przeczytać dziecku książeczkę, albo dać mu kolorowankę? Niestety, najlepiej wszystko dokładnie sprawdzić. Błędów nie brakuje, często powielane są skojarzenia czy (zbyt duże) skróty myślowe, które z rzeczywistością niewiele mają wspólnego.

Pingwiny i niedźwiedzie polarne żyją na biegunach? Tak. To możemy je umieścić razem na obrazku? No... niekoniecznie. Żyją na przeciwległych biegunach, nie spotkają się w naturalnym środowisku. Po co mieszać w głowach? Jeż i jabłko to częste skojarzenie. Tylko że tym ssakom lepiej do jedzenia podsunąć mięsko.

"Na grupach nauczycielsko-przedszkolnych co jakiś czas wymieniamy się takimi kwiatkami. Najczęściej problem jest z Antarktydą i Arktyką (to pingwiny i białe niedźwiedzie nie są sąsiadami?). Przypisywanie jelenia i sarny do jednego gatunku też jest częstym błędem, poza tym ludzie nie rozróżniają rysia i żbika. Ale zdarzają się też cętkowane tygrysy czy pasiaste jaguary (to z darmowej kolorowanki do druku). No i nieśmiertelny jeż jedzący jabłka" - czytamy w jednym z komentarzy.

"To są naprawdę grube błędy, nie jakieś drobne, a naprawdę grube" - podsumowuje inny komentujący.

Chociaż w błędy w książkach rażą, często to np. literówki - nie są niczym fajnym, ale nie wpływają na informację, które zostają w głowach. A gdy mały człowiek przeczyta, że samicą jelenia jest sarna, ta wiedza może zostać z nim przez całe życie.

Przeczytaj także: Jak zachęcić dzieci do czytania? 5 sposobów od mamy nastolatków

O nich uczymy się nawet w szkole! Sprawdź, jak dobrze znasz najpopularniejsze zwierzęta w historii świata [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Jakie imię nosiła klacz Piłsudskiego?