Tak rodzice próbują wymienić bon turystyczny na gotówkę. Urzędnicy ostrzegają: to niezgodne z prawem

2022-08-12 10:00

Termin, do którego możemy wykorzystać bon turystyczny, mija z ostatnim dniem września 2022 roku. Do Polskiej Organizacji Turystycznej, która odpowiada za obsługę bonu, wpływają kolejne zawiadomienia o niezgodnych z prawem próbach jego spieniężenia.

Termin wykorzystania bonu turystycznego niedługo mija. W sieci pojawia się coraz więcej ofert spieniężenia bonu
Autor: Getty Images Termin wykorzystania bonu turystycznego niedługo mija. W sieci pojawia się coraz więcej ofert spieniężenia bonu

Jeżeli coś dotyczy pieniędzy i ograniczonych możliwości ich wykorzystania, pojawiają się próby łamania zasad dla własnych korzyści.

Jak podaje "Rzeczpospolita" osoby, które nie mogą wykorzystać bonu turystycznego, zabierając swoje dzieci na wakacje lub udając się do parku rozrywki, który taki bon akceptuje, szukają innych możliwości.

W internecie pojawia się coraz więcej ogłoszeń od osób chcących wymienić bon turystyczny na gotówkę. Czy skala tego problemu jest duża? Czy poza tym bon turystyczny spełnił swoje zadanie i był wsparciem branży turystycznej?

Czytaj również: Do kiedy jest ważny bon turystyczny? Co oprócz noclegów można nim opłacić? Sprawdzamy

Spis treści

  1. Dla kogo bon turystyczny?
  2. Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?
  3. Wsparcie branży turystycznej
  4. Wsparcie dla rodzin
  5. Próby spieniężenia bonu
Oto sposób na tanie podróżowanie

Dla kogo bon turystyczny?

Przypomnijmy bon turystyczny to 500 zł na jedno dziecko, w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Wszyscy rodzice, którzy w chwili wejścia w życie przepisów o bonie mieli przyznane świadczenie wychowawcze tzw. 500+ mogli otrzymać bon turystyczny.

Bon przysługiwał również tym, którzy nabyli do niego prawo w okresie od 19 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2021r.

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Płatność bonami turystycznymi jest możliwa u około 28 tysięcy przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, którzy świadczą usługi hotelarskie, a także oferują imprezy turystyczne w Polsce.

Pełna lista podmiotów turystyczna jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Wsparcie branży turystycznej

Czy po dwój latach trwania programu, bon turystyczny przyczynił się do wsparcia branży turystycznej?

Barbara Tutak, prezes Warszawskiej Organizacji Turystycznej, w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" podkreśla, że bon turystyczny stał się narzędziem wsparcia dla parków rozrywki i wybranych obiektów zakwaterowania.

Nie wsparł zatem całej branży turystycznej, która ucierpiała w okresie najwyższego szczytu epidemii. Z dalszej wypowiedzi możemy jednak przeczytać, że bon turystyczny miał pozytywne skutki.

„Do jego niewątpliwych plusów można jednak zaliczyć fakt, że dzięki niemu udało się wyeliminować z rynku tych dostawców, którzy nie działali zgodnie z przepisami" - powiedziała prezes.

Mowa tutaj o szarej strefie, która chcąc skorzystać ze wsparcia w postaci bonu, musiała legalnie zarejestrować swoją firmę. Z danych Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że w niektórych gminach typowo turystycznych liczba nowych ewidencji działalności gospodarczej wzrosła o 30%.

Wsparcie dla rodzin

Nie ma również wątpliwości, że bon turystyczny, dla niektórych rodzin był szansą, aby wyjechać na wakacje. Trzeba jednak to dziecko na te wakacje zabrać, a nie wyjechać samemu.

Jak podkreśla dla Rzeczpospolitej rzecznik Polskiej Organizacji Turystycznej, Przemysław Marczewski: „Należy pamiętać, że bonem można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka, na które otrzymano bon".

Próby spieniężenia bonu

Z końcem ważności bonu turystycznego pojawiają się jednak próby spieniężenia bonu. Rzeczpospolita dotarła do ogłoszeń na portalach społecznościowych, gdzie osoby, które nie wykorzystały jeszcze bonu, chcą go sprzedać za kilkaset złotych. Tłumaczą, że i tak nie mają możliwości jego wykorzystania.

Polska Organizacja Turystyczna informuje, że skala nielegalnych prób wykorzystania bonu nie jest duża. Do 29 lipca 2022 roku do organizacji wpłynęło 179 zgłoszeń. Biorąc pod uwagę ilość przyznanych bonów – 4,3 mln – to kropla w morzu. Nie mniej ich liczba w ostatnich miesiącach rośnie.

„Chodzi głównie o próby sprzedaży i kupna bonu za pośrednictwem portali społecznościowych, a także oferowania gotówki za bon przez podmioty realizujące usługi niezgodnie z ustawą” – mówi rzecznik Polskiej Organizacji Turystycznej.

Może nam się wydawać, że chcąc kupić zabawkę w sklepie, który umożliwia płatność bonem, wszystko jest w porządku. Tymczasem jest to łamanie prawa, bo nie takie są warunki wykorzystania bonu turystycznego.

Każdy, kto jeszcze nie wykorzystał bonu turystycznego, może jeszcze to zrobić do końca września tego roku.

Zobacz także: Bon turystyczny: 20 miejsc gdzie można go wykorzystać w jeden dzień bez noclegu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza