Wiemy, które szkoły są przyjazne wszystkim uczniom. Wokalista wspomina: Nie miałem wsparcia

2024-04-26 15:29

Tomash, na konferencji prasowej podsumowującej czwartą edycję Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, opowiedział o swoich doświadczeniach ze szkoły podstawowej. Wokalista spotkał się z hejtem i z obojętnością nauczycieli.

Wiemy, które szkoły są przyjazne wszystkim uczniom. Wokalista wspomina: Nie miałem wsparcia
Autor: screen Instagram @tomekgregorczyk Wiemy, które szkoły są przyjazne wszystkim uczniom. Wokalista wspomina: Nie miałem wsparcia

Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Hasło tegorocznej, czwartej edycji to "Szkoła Zaufania". Ranking odbył się m.in. pod patronatem m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministry ds. Równości oraz Rzeczniczki Praw Dziecka. - Dotrzymujemy słowa o budowaniu otwartej, bezpiecznej i przyjaznej szkoły zaufania, w której jest miejsce dla każdego i każdej z nas - mówiła na konferencji w Ministerstwie Edukacji Narodowej ministra Paulina Piechna-Więckiewicz.

Regionalne spotkania odbyły się także m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Krakowie.

"41 proc. uczestników i uczestniczek badania doświadczyło przemocy psychicznej (np. wykluczenie, przezwiska, wyśmiewanie) ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową, a 49 proc. uczestników i uczestniczek badania doświadczyło przemocy psychicznej z innych względów" - czytamy na stronie lgbtplusme.com.

- Naszym hasłem jest Szkoła Zaufania, ponieważ aż 32 proc. osób uczniowskich, które wzięły udział w badaniu, nie mają nawet jednej osoby, na którą mogliby liczyć w szkole. Od wielu lat mamy problem z niską dostępnością opieki psychologicznej. Trudno zaufać komuś, z kim nie mamy okazji się widywać lub rozmawiać. Często sami nie wiemy, że możemy o tę pomoc się zwracać lub poprosić o nią innych uczniów czy rodziców - wskazywała Aleksandra Stube z Fundacji GrowSPACE.

Swoimi doświadczeniami, podczas konferencji w Łodzi, podzielił się Tomasz Gregorczyk, znany jako Tomash.

Spis treści

  1. Tomash o szkole: "Nie miałem wsparcia w nauczycielach"
  2. Ranking to ważny projekt
K. LUBNAUER: TYLKO SZKOŁA MOŻE REALNIE UCZYĆ

Tomash o szkole: "Nie miałem wsparcia w nauczycielach"

Tomash, a właściwie Tomasz Gregorczyk, to 21-letni piosenkarz, którego poznaliśmy w 2017 roku, gdy wystąpił w pierwszej edycji programu "The Voice Kids". Ma za sobą występy w boysbandzie 4Dreamers, obecnie działa w pojedynkę. Jego debiutancki solowy singiel zadebiutował w 2021 roku, nowością jest teledysk do utworu "Not Alone", który premierę miał w kwietniu tego roku. Tomash dał się poznać również jako aktor, możemy oglądać go w serialu "Klan" - gra tam Antka Chojnickiego.

Tomek Gregorczyk swoją cegiełkę dołożył również do projektu, którego efektem jest Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+.

Podsumowanie Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ pod hasłem Szkoła Zaufania. Dzisiaj na konferencji prasowej w Łodzi opowiedziałem o swoich doświadczeniach z nieprzyjazną szkołą i o tym, że nie miałem wsparcia w nauczycielach ani w Pani pedagog, która była też katechetką. cieszę się, że mogłem być częścią tego projektu! - napisał na Instagramie.

Przeczytaj także: Jak wybrać podstawówkę dla dziecka? Prestiż szkoły nie musi być najlepszym doradcą

Ranking to ważny projekt

Na konferencji Tomash wrócił pamięcią do czasów szkoły podstawowej. Musiał mierzyć się z wyzwiskami - był z tym sam, bez wsparcia nauczycieli.

- Ja sam byłem w nieprzyjaznej podstawówce. Od zawsze jak ktoś śpiewał, to automatycznie był nazywany "peda*em" - wyznał. - W szkole nie miałem wtedy żadnego wsparcia od nauczycieli, którzy nie wyciągali żadnych konsekwencji wobec hejtujących mnie osób. Nie miałem też z kim porozmawiać, ponieważ pani pedagog była katechetką - wyjaśnił.

Sytuacja zmieniła się, gdy poszedł do szkoły ponadpodstawowej. - Na szczęście trafiłem do liceum, które było bardzo otwarte. Myślę, że dlatego Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to jest ważny projekt i cieszę się, że mogę się w niego zaangażować - podsumował.

Niestety, zaledwie niewiele ponad 50 proc. osób uczestniczących w badaniu deklaruje, że atmosfera w szkole jest dobra.

Przeczytaj także: Bullying w szkole czyli przemoc i agresja wśród dzieci

Quiz. 50 pytań ze szkoły podstawowej. Jak dobrze pamiętasz matematykę? Kto był pierwszym królem Polski?

Pytanie 1 z 50
Jakie pierwiastki odkryła Maria Curie-Skłodowska?