Zmiany w zasiłku macierzyńskim - czy mamy objęte tarczą antykryzysową dostaną więcej?

2020-08-14 10:57

Zasiłki macierzyńskie pobierane przez kobiety, które zostały objęte tarczą antykryzysową są niższe, niż przed wprowadzeniem obniżek pensji. Świeżo upieczone matki czują się oszukane. Na szczęście zmiana w przepisach może pojawić się już dziś na posiedzeniu Sejmu - donosi radio RMF FM.

Zmiany w zasiłku macierzyńskim - czy matki objętę tarczą kryzysową dostaną wyższy zasiłek?
Autor: Getty Images

W związku z panującą pandemią koronawirusa wiele firm skorzystało z tarczy antykryzysowej. Aby otrzymać wsparcie finansowe od państwa, pracodawcy musieli zmniejszyć pracownikom wymiar etatu i pensję. Z tego powodu kobiety, które zaczęły pobierać zasiłek macierzyński po wprowadzeniu tarczy antykryzysowej, otrzymują niższe świadczenie.

Na szczęście w tej kwestii szykują się zmiany. Jak informuje radio RMF FM - mogą one się pojawić już dziś.

"Przygotowaliśmy regulację, dzięki której w przypadku osób pobierających świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, w tym kobiet w ciąży, podstawa wymiaru świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie będzie uwzględniała zmiany wymiaru czasu pracy" – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Na szczęście nowe regulacje będą dotyczyły również zasiłków, które są już wypłacane. Na wniosek zainteresowanego będzie dokonywane ponowne przeliczenie podstawy zasiłków.

Czytaj: Brzuch po porodzie - zobacz jak wygląda brzuch po ciąży. Galeria

Sonda
Czy uważasz, że zasiłek macierzyński dla kobiet objętych tarczą antykryzysową powinien być wyliczany od kwoty sprzed obniżki pensji?