Autyzm zapisany w oczach dzieci? Nowe badania przy pomocy sztucznej inteligencji

2023-12-22 13:50

Wczesne wykrycie autyzmu u dzieci jest niezwykle ważne. Pozwala szybko wdrożyć odpowiednią terapię, która pomoże dziecku lepiej radzić sobie w życiu. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy do wykrycia autyzmu, wystarczy zdjęcie siatkówki oka.

Twarz dziecka
Autor: Getti Images Autyzm zapisany w oczach dzieci? Nowe badania przy pomocy sztucznej inteligencji

Zespół badaczy z Yonsei University College of Medicine w Korei Południowej postanowił sprawdzić, czy sztuczna inteligencja jest w stanie wykryć autyzm u dzieci, mając do dyspozycji jedynie wzory siatkówek oka.

Badania opublikowano w JAMA Network Open.

Wcześniejsze badania przeprowadzone przez naukowców z University of Louisville w Kentucky w Stanach Zjednoczonych potwierdziły, że sztuczna inteligencja może wykryć autyzm, analizując wyniki rezonansu magnetycznego. Diagnoza okazała się nie tylko szybka, ale niezwykle dokładna.

Czy sztuczna inteligencja może również wyczytać autyzm z oczu?

Zobacz także: Znany pediatra wymienia objawy autyzmu. Rozpoznajesz te sygnały u swojego dziecka?

Poradnik Zdrowie: Żyję z autyzmem

Wykrywanie autyzmu z pomocą AI

Wcześniejsze badania powiązały zmiany w nerwach siatkówki ze zmienionymi strukturami mózgu. Te z kolei prowadziły do zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Pierwszym krokiem badaczy było przeszkolenie sztucznej inteligencji na obrazach siatkówek. AI została poinformowana, u których z nich autyzm został już zdiagnozowany, a u których takie zaburzenie rozwoju nie występuje.

Pozwoliło to na stworzenie wzoru, który umożliwiłby wykrywanie autyzmu ze zdjęcia siatkówek oka.

Kolejnym krokiem było przeanalizowanie siatkówek 958 dzieci i nastolatków w wieku od 4 do 18 lat. Połowa z nich miała zdiagnozowany autyzm.

Autyzm dziecięcy - wyniki badań

Wyniki pokazały, że sztuczna inteligencja bardzo dobrze poradziła sobie z rozpoznaniem dzieci ze spektrum autyzmu i tych, które tego zaburzenia nie miały.

Przewidywanie nasilenia objawów autyzmu na podstawie zdjęć siatkówki wypadła na poziomie 48-66%. Pomimo tego naukowcy są zdania, że te początkowe badania mają duży potencjał. Dzięki nim dzieci mogą uzyskać pomoc znacznie szybciej.

– Osoby ze spektrum autyzmu mają strukturalne zmiany siatkówki, które potencjalnie odzwierciedlają zmiany w mózgu, w tym nieprawidłowości szlaków wzrokowych poprzez połączenia embrionalne i anatomiczne – wyjaśniają badacze.

Podkreślają jednocześnie, że podobne badania mogłyby okazać się skuteczne nawet u młodszych dzieci.  

– Zmiany siatkówki u osób z autyzmem mogą objawiać się nawet przed dojrzewaniem siatkówki – podkreślają naukowcy.

Według specjalistów wyniki badania sugerują, że zdjęcie siatkówki może w przyszłości być obiektywną metodą badania autyzmu i ewentualnie nasilenia jego objawów.

Wczesne wykrycie i zdiagnozowanie autyzmu jest niezbędne, aby dziecko mogło podjąć odpowiednią terapię. Jej celem jest przede wszystkim wspieranie rozwoju dziecka.

Źródło:

  • sciencealert.com
  • jamanetwork.com

 Czytaj także: Boisz się, że to zachowanie malca to objaw autyzmu? Zobacz, kiedy możesz spać spokojnie

Wczesne objawy autyzmu, które ta mama zauważyła u swojego syna. "Pomogły nam"

Czy autyzm u dziewczynek objawia się inaczej? To dlatego rodzice zwlekają z diagnozą

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza