Czy dziecko oddycha w macicy? Lekarka pokazuje niesamowite nagranie USG

2023-01-16 10:08

Maluszki po skończonym 36. tygodniu ciąży mają już płuca w pełni przygotowane do samodzielnego oddychania, ale czy tak naprawdę używają ich w łonie matki? Odpowiedz na to pytanie może być zaskakująca dla wielu z nas.

Czy dziecko oddycha w macicy? Lekarka pokazuje niesamowite nagranie USG
Autor: Getty Images Czy dziecko oddycha w macicy? Lekarka pokazuje niesamowite nagranie USG

Płuca u płodu zaczynają się rozwijać w okolicach 4. miesiąca ciąży. Proces ten trwa około 12 tygodni aż do okolic 35-36. tygodnia ciąży. Po tym czasie dziecko może bezpiecznie przyjść na świat i będzie w stanie samodzielnie oddychać poza łonem mamy.

Te fakty znane są większości przyszłych mam, które z niezwykłą uwagą czytają informacje o rozwoju dziecka w kolejnych tygodniach kalendarza ciąży. Mniej oczywiste zaś wydają się wiadomości na temat tego, czy maluszek w ogóle korzysta ze swoich płuc w życiu płodowym.

Kalendarz ciąży – czym jest i dlaczego warto go śledzić?

Czy dziecko oddycha w macicy? Lekarka odpowiada filmem

Okazuje się, że maluszki, u których płuca się już wykształciły, wykonują prawdziwe ruchy oddechowe, które można dokładnie zaobserwować na badaniu USG. Film z takiego badania pokazała niedawno na swoim instagramowym profilu dr n. med. Anita Hamela-Olkowska, specjalistka położnictwa, ginekologii i perinatologii. Widać na nim maluszka w 37. tygodniu ciąży, który trenuje ruchy oddechowe.

Czy ruchy oddechowe świadczą o tym, że dziecko w macicy rzeczywiście oddycha? Dr Anita Hamela-Olkowska tłumaczy:

Odpowiedź brzmi – nie oddycha. Oddycha za niego mama. Tlen z jej krwi jest przenoszony przez łożysko do krwi dziecka. Mama również „wydycha” powietrze za dziecko, ponieważ dwutlenek węgla pochodzący od dziecka jest przenoszony przez łożysko do krwi matki i usuwany z jej wydechem.

Jak podkreśla specjalistka, maluszek nie może oddychać samodzielnie dopóki się nie urodzi. Będąc w macicy cały otoczony jest płynem owodniowym, który wypełnia też jego płuca. Sam płyn owodniowy jest niezbędny do tego, by płuca prawidłowo się rozwijały.

Podczas wykonywania ruchów oddechowych w łonie matki, płuca tylko napełniają się większą ilością płynu owodniowego i nie dostarczają tlenu. Co ciekawe podczas porodu płyn owodniowy jest usuwany i dziecko jak się urodzi jest od razu gotowe do pierwszego samodzielnego oddechu. Ten zazwyczaj następuje około 30 sekund po urodzeniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza