Już za miesiąc skorzystasz z 5 dni urlopu opiekuńczego. Czy nowy urlop będzie płatny?

2022-06-27 13:57

Do 2 sierpnia rząd ma czas na wdrożenie nowej dyrektywy unijnej "work-life balance", która zakłada dodatkowe ułatwienia dla rodziców. Jednym z nich jest wprowadzenie tzw. urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni. Czy w jego czasie pracownikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie? Sprawdzamy.

Już za miesiąc skorzystasz z 5 dni urlopu opiekuńczego. Czy nowy urlop będzie płatny?
Autor: Getty images Już za miesiąc skorzystasz z 5 dni urlopu opiekuńczego. Czy nowy urlop będzie płatny?

5 dni urlopu opiekuńczego na dziecko, czyli wydłużenie dotychczasowych dni opieki na dziecko o 3 dni (do tej pory tylko 2 dni lub 16 godzin), to jedna z głównych zmian, jaka za sprawą dyrektywy „work-life balance” ma wejść do Kodeksu Pracy od 2 sierpnia 2022.

Aktualnie kwestię tę w polskim prawie reguluje kodeks pracy. Z artykułu 188. wynika, że osobie zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę przysługują 2 dni (lub 16 godzin) wolnego w roku z powodu konieczności opieki nad dzieckiem do 14 lat. Za dni te przysługuje pracownikowi pełne wynagrodzenie jak w przypadku urlopu wypoczynkowego. Aby skorzystać z opieki należy złożyć wniosek do pracodawcy, wskazując konkretne dni lub godziny.

Przeczytaj: 500 plus na pierwsze dziecko – kiedy i gdzie złożyć wniosek

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Komu przysługuje 5 dni urlopu opiekuńczego?

5 dni urlopu opiekuńczego będzie przysługiwało nie tylko rodzicom i opiekunom dziecka. Będzie przysługiwał każdemu pracownikowi, który będzie musiał się zaopiekować członkiem rodziny.

- Urlop opiekuńczy ma zapewnić możliwość osobistej opieki oraz wsparcia dla osób będącymi krewnymi (syna, córki, matki, ojca lub małżonka/małżonki) lub pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym. Celem tego urlopu ma być pomoc osobie wymagającej wsparcia ze względów medycznych - czytamy na na stronie www.parp.gov.pl.

Czy za urlop opiekuńczy dostaniemy wynagrodzenie?

Choć dyrektywa unijna zakłada, że wspomniany urlop opiekuńczy powinien być płatny, to w projekcie nowelizacji przepisów, który został skierowany do konsultacji społecznych czytamy, że będzie to okres bezpłatny.

Przeczytaj: 500+ przez całą ciążę i więcej pieniędzy na kolejne dzieci? Rząd rozważa takie rozwiązanie