Nie bój się, że zrobisz maluchowi krzywdę. Fizjoterapeutka pokazała najprostszy masaż sensoryczny

2022-11-18 12:38

Masaż sensoryczny dla dziecka przede wszystkim ma mu pomóc, ale nie musi być nudnym obowiązkiem. Masaż może być czasem, w którym dziecko i rodzic nawiązują większa więź i spędzają czas razem. Fizjoterapeutka pokazała, że masaż sensoryczny może być przede wszystkim wspaniałą zabawą.

Niemowlę
Autor: Getti Images Masaż sensoryczny nigdy nie był tak prosty. Fizjoterapeutka podkreśla, że może być świetną zabawą i wymienia korzyści

Masaż sensoryczny ma wiele korzyści dla dziecka, które jest nadpobudliwe i nie może skoncentrować się na konkretnych działaniach. Masaż sprawdza się przy nadwrażliwości wielu zmysłów.

Żaneta jest mamą Zuzi i fizjoterapeutką, która prowadzi profil na Instagramie @zabawkowa_sjesta. Chce pokazać, że macierzyństwo może być świetną zabawą, a niezbędne ćwiczenia rozwijające i stymulujące nie muszą być trudne do wykonania.

Na jednym ze swoich nagrań pokazała, że masaż sensoryczny to nie tylko ćwiczenie wspierające rozwój dziecka. To przede wszystkim wspólnie spędzony czas na zabawie.

Zobacz także: Piłeczki sensoryczne to nie tylko zabawka. Fizjoterapeutka pokazuje, jak masować nimi maluszka [WIDEO]

Spis treści

  1. Masaż sensoryczny niczym robienie pizzy
  2. Dodawanie składników, ścieranie i krojenie
  3. Korzyści masażu sensorycznego
M jak mama: Integracja sensoryczna

Masaż sensoryczny niczym robienie pizzy

Fizykoterapeutka porównała masaż sensoryczny do robienia pizzy. Dzięki temu każdy rodzic jest w stanie wykonać go w domu i jednocześnie świetnie się bawić ze swoim podopiecznym.

Dziecko kładzie się na brzuchu, a my zaczynamy przyrządzać pyszną pizzę. Na początek trzeba wysypać ciasto. Zaczynamy więc kolistymi ruchami rozmasowywać plecy dziecka, przechodząc do nóg i stóp.

Kolejnym krokiem jest dodanie niewielkiej ilości oliwy, więc zaciśniętą dłonią w pięść rozsmarowujemy oliwę po całym ciele. Następnie ugniatamy ręce, plecy, nogi tyle razy ile tylko chcemy.

Kiedy już ciasto mamy gotowe, pora na wałkowanie. Otwartymi dłońmi przesuwamy po ciele dziecka z góry na dół.

Dodawanie składników, ścieranie i krojenie

Oczywiście, co to byłaby za pizza, gdyby nie było na niej sera.

Przechodzimy do części masażu, w którą fizjoterapeutka nazywa ścieraniem sera na tarce. Opuszkami palców wykonujemy ruch przypominający drapanie. Robimy tak na plecach, na rękach i na nogach dziecka.

Następnym krokiem jest pokrojenie szynki. Dłonie układamy poziomo niczym dwa nożyki i wykonujemy ruch przypominający krojenie na całym ciele. Zaczynamy znowu od pleców i stopniowo przechodzimy w stronę rąk, dłoni, nóg i stóp.

Następnie układamy szynkę na pizzy, co w efekcie jest mocniejszym dotykaniem pleców, nóg i rąk dziecka otwartą dłonią. Dziecko powinno poczuć silniejszy nacisk.

Ostatnim punktem jest dodawanie do ciasta oliwek. Tu wykonujemy masaż przy pomocy palców wskazujących i dociskamy je w wybrane partie ciała.

Pieczenie ma formę masażu za pomocą przedramion, którymi dociskamy ciało na większej powierzchni.

Korzyści masażu sensorycznego

Masaż sensoryczny polega na dostarczaniu dziecku wrażeń propriceptywnych poprzez nacisk na skórę i stawy. Są to tak zwane dociski, które działają na czucie głębokie.

Fizjoterapeutka wymienia największe korzyści masażu sensorycznego:

  • stymulacja układu nerwowego,
  • stymulacja zmysłów priopriocepcji – czucia głębokiego,
  • działa wyciszająco,
  • zmniejsza objawy obronności dotykowej – polecany jest dla dzieci, które mają trudności z zaakceptowaniem nowych faktur i kształtów.

Masaż sensoryczny najczęściej jest stosowany u dzieci z nadwrażliwością dotykową. Wykorzystuje się go u dzieci w różnym wieku.

Czytaj także: O integrację sensoryczną malucha możesz zadbać na co dzień. Wystarczy 5 kroków