Poród ułatwi... zrobienie siku. Położna wyjaśnia to na genialnym filmiku

2022-11-28 16:42

Przybranie odpowiedniej pozycji i prawidłowe oddychanie - każda kobieta przygotowująca się do porodu wie, że mogą one znacznie ułatwić jej wydanie dziecka na świat. Okazuje się, że na tym nie koniec, bo dość istotne są niuanse takie, jak regularne opróżnianie pęcherza. Nie chodzi tu jednak o wypadki związane z parciem, a o zwiększenie miejsca dla dziecka w kanale rodnym.

opróżnianie pęcherza w porodzie
Autor: Getty Images/ Instagram @mommy.labornurse Dlaczego tak ważne jest by w porodzie regularnie opróżniać pęcherz?

O efektywnym porodzie wiemy coraz więcej. Badacze, między innymi z dziedziny biomechaniki ciała rodzącej kobiety, nieraz już udowodnili, jak wiele szczegółów liczy się, by poród był sprawny. Obalono już powtarzany od lat mit mówiący o tym, że rodząca powinna mieć nogi ustawione szeroko. Znacznie więcej miejsca w kanale rodnym zapewni sobie bowiem trzymając je dość wąsko. 

Teraz okazuje się, że dla zapewnienia odpowiedniej ilości miejsca dla dziecka, istotne jest także regularne opróżnianie pęcherza. Przekonuje o tym położna, prowadząca profil na Instagramie @mommy.labournurse, Liesel Teen. Jej rady, wielokrotnie pojawiały się w amerykańskim Newsweeku czy piśmie Insider. 

Zobacz też: Zawstydzające? Nie, naturalne. Medyczka pokazała, dlaczego robimy kupę przy porodzie: "To fizjologia"

Jak przygotować plan porodu?

Dowiedz się: Położna zdradza, co jej koleżanki sądzą o wypadkach z "dwójką" przy porodzie

Jak często opróżniać pęcherz w porodzie?

Lekarze i położne radzą, by w porodzie naturalnym, regularnie, czyli co mniej więcej 2 godziny, opróżniać pęcherz moczowy. Zazwyczaj zalecają, by to robić dla zdrowia rodzącej i uniknięcia problemów z pęcherzem moczowym po porodzie. 

Jak jednak twierdzi amerykańska połóżna, Liesel Teen, jest to istotne także dla samego postępu porodu. Pokazała ona, gdzie naturalnie znajduje się pęcherz moczowy, w miednicy kobiety.

Jeśli twój pęcherz jest pełny, dziecku znacznie trudniej jest się poruszać. ⁣Ma zwyczajnie dużo mniej miejsca - komentuje ekspertka i pokazuje ten mechanizm na prostej symulacji porodu. 

Inne położne są tego samego zdania

Ciąża i poród mają znaczny wpływ na stan zdrowia pęcherza. Przy problemach z oddawaniem moczu w trakcie porodu naturalnego, położne zakładają rodzącej cewnik. Istotne jest także, by zwracać uwagę na regularność oddawania moczu także po porodzie. 

Jest to równie ważne później, po porodzie! Kilka tygodni temu mieliśmy krwotok u mamy, ponieważ nie mogła opróżnić pęcherza, a jej macica nie mogła się skurczyć wokół niego. - skomentowała inna położna z Instagrama.

Dowiedz się: Boisz się wejść do toalety po porodzie? To ci pomoże

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza