Nowe zalecenia mówią o karmieniu piersią nawet do 2. roku życia. W porządku, ale jak to zrobić?

2022-08-16 13:20

Nikt nie powinien już zarzucać ci, że za długo karmisz piersią. Amerykańska Akademia Pediatrii, która jest autorytetem dla lekarzy z całego świata zachęca do wspierania długiego karmienia piersią - nawet do 2. roku życia dziecka. Czy to nie za długo? I jak utrzymać laktacje przez dwa lata?

Nowe zalecenia mówią o karmieniu piersią nawet do 2. roku życia. OK, ale jak to zrobić?
Autor: Getty images Nowe zalecenia mówią o karmieniu piersią nawet do 2. roku życia. OK, ale jak to zrobić?

Amerykańska Akademia Pediatrii właśnie zaktualizowała swoje zalecenia dotyczące karmienia piersią. Specjaliści, których autorytet uznają lekarze na całym świecie, zamierzają zachęcać mamy do dłuższego karmienia - nawet przez okres do 2 lat. 

Ostatnie wytyczne organizacji z 2012 roku, mówiły o zalecanym wyłącznym karmieniu piersią przez 6 miesięcy oraz o zalecanym utrzymywaniu karmieniu „do jednego roku lub dłużej”. Obecnie, w odpowiedzi na szeroko zakrojonych badaniach dotyczących korzyści z karmienia piersią dla mamy i dziecka, przedłużyły ten okres do drugiego roku życia lub dłużej.

Spis treści

  1. Skąd ta zamiana? Dlaczego warto karmić tak długo?
  2. Warto, ale nie za wszelką cenę
  3. Jak utrzymać laktację tak długo? 
Mleko kobiece a mleko modyfikowane

Skąd ta zamiana? Dlaczego warto karmić tak długo?

Eksperci z AAP przekonują, że mają kolejne dowody na niezwykłe korzyści płynące z karmienia piersią, zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety. Karmienie piersią pomaga regulować poziom glukozy we krwi, temperaturę ciała i tętno u noworodków.

U dzieci karmionych piersią obserwuje się mniejszą liczbę infekcji ucha, infekcji dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, a także egzemy i alergii.

Nie od dziś znane są też korzyści, jakie daje karmienie samej mamie: zmniejsza i przyspiesza oczyszczanie macicy po porodzie, dzięki uwalnianiu oksytocyny odpowiedzialnej za zwijanie się macicy, pomaga w utracie wagi po porodzie, ponieważ pozwala spalić do 1000 dodatkowych kalorii dziennie. Wykazano również, że kobiety karmiące piersią rzadziej chorują na raka piersi, macicy i jajnika, choroby serca i cukrzycę typu 2.

Warto, ale nie za wszelką cenę

Eksperci podkreślają jednocześnie, że żadna organizacja nigdy nigdzie nie napisała, że matki muszą karmić piersią, dopóki niemowlę nie skończy 2 lat. "Nie pozwólmy żadnej kobiecie poczuć się winną dlatego że karmi krócej. To ważne dla zdrowia psychicznego matki" - cytuje Akademię portal novanthealth.org.

Są sytuacje, w których mama może uznać, że karmienie piersią przez dwa lata jest dla niej nie do zaakceptowania, ponieważ musi wrócić do pracy lub rodzi kolejne dziecko. Albo takie, w których kobieta decyduje się nie przerywać karmienia po pierwszych urodzinach malca. "Obie decyzje są właściwym wyborem. Jesteśmy po to, aby wspierać i pomagać mamom osiągnąć cele związane z karmieniem piersią niezależnie od ram czasowych" - mówią eksperci.

Czytaj również: Długie karmienie piersią - dla jednych gorszące i obrzydliwe, dla innych wspaniałe. A dla dziecka?

Czy karmienie piersią powyżej roku szkodzi?

Jak utrzymać laktację tak długo? 

Najlepszym sposobem na utrzymanie laktacji jest regularne karmienie piersią lub odciąganie pokarmu. Istnieją zioła czy preparaty zwiększające produkcję mleka, ale działają różnie na różne kobiety. Najlepsze działanie przypisuje się lucernie, anyżkowi, koprowi włoskiemu, czarnuszce, rucie, pokrzywie i ostropestowi.

Wiele zależy jednak od nastawienia mamy do długiego karmienia. Zdaniem specjalistów z AAP często kobiety ustalają sobie za początkowy cel podawanie piersi do 6. miesiąca życia. Zwykle to najtrudniejszy dla kobiety okres.

Jeśli już go przekroczą, będzie im zdecydowanie łatwiej, ponieważ wraz z rozszerzaniem diety, spada częstotliwość karmienia: dziecko nie ssie tak często ani tak długo, jak wcześniej. Warto przemoc się i poczekać do magicznego szóstego miesiąca i spróbować kontynuować podawanie piersi.  karmić dalej. 

Jeśli mama chce kontynuować karmienie piersią lub odciąganie pokarmu przez dwa lata, może utrzymać laktację nawet jeśli będzie musiała wrócić do pracy czy zajdzie w kolejną ciążę. Trzeba tylko dostosować plan karmienia do jej nowego stylu życia.

Akademia zaleca, aby rozpocząć odciąganie mleka 4 tygodnie przed planowanym pójściem do pracy. Można podtrzymywać laktację odciągając pokarmu przed pójściem spać, a także w pracy - przysługują ci dwie 30-minutowe przerwy w pracy na karmienie). 

Jak naprawdę wygląda karmienie piersią? Zobacz niezwykłą galerię zdjęć

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza