Od jakiego wieku będzie można szczepić dzieci na COVID?

2020-12-23 14:02

Temat szczepionek na COVID przewija się nieustannie w mediach, odkąd na rynku pojawiły się jej pierwsze egzemplarze. Szczepienia przeciwko koronawirusowi mają swoich zwolenników i przeciwników. Czy można szczepić również dzieci? Jeśli tak, to od jakiego wieku będzie można szczepić dzieci na COVID?

Od jakiego wieku będzie można szczepić dzieci na COVID?
Autor: Getty images Od jakiego wieku będzie można szczepić dzieci na COVID?

Wielu dorosłych Polaków boi się szczepionki na COVID-19 ze względu na krótki czas jej testowania, ale szczepionka ma też wielu zwolenników. Ci, którzy zadają sobie pytania dotyczące jej bezpieczeństwa i skuteczności, chcą również wiedzieć, czy szczepienia obejmować będą również dzieci. 

Szczepionka od 16. roku życia

Na stronie kancelarii Premiera pojawiła się informacja, ze na razie nie przewiduje się szczepień dzieci poniżej 16. roku życia, ponieważ nie przeprowadzano badań na osobach poniżej tego wieku. A co mówią o tym zagraniczne źródła? 

Wszyscy zgodnie potwierdzają, że szczepienia nie były testowane na dzieciach, podobnie jak na kobietach w ciąży. Jak podaje amerykański serwis zdrowotny healthline.com, jak dotąd szczepionka jest dopuszczona tylko dla dorosłych i starszych nastolatków. Testowanie na dzieciach - i tylko na nastolatkach - jest dopiero przewidywane. Wydaje się mało prawdopodobne, aby szczepionka dla dzieci była gotowa przed wakacjami. 

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdził szczepionkę Moderna dla osób w wieku 18 lat, a szczepionkę firmy Pfizer dla dzieci w wieku 16 lat. Szczepionka Pfizera ma być testowana na młodzieży w serii dwóch dawek w odstępie trzech tygodni, tak jak u dorosłych. Moderna planuje również zastosować schemat dla dorosłych - dwie dawki w odstępie czterech tygodni - w badaniu z udziałem 3000 nastolatków.

Czy szczepienie dzieci na COVID będzie bezpieczne?

Specjaliści obawiają się, że dzieci, które mają wrażliwszy układ odpornościowy, mogą silniej reagować alergią na szczepionkę. Zapewniają jednak, że szczepienie dorosłych nie wystarczyłoby, aby zakończyć pandemię. Na szczęście jednak szczepionka na COVID-19 nie jest obowiązkowa, co oznacza, że decyzja o zaszczepieniu dziecka przeciwko infekcji koronawirusowej należeć będzie od rodziców. 

Czytaj również: Czy szczepić dziecko w czasie pandemii koronawirusa?

COVID-19 u noworodka - czy koronawirus jest wskazaniem do cięcia cesarskiego?

PIMS-TS - powikłanie po COVID-19 przypominające chorobę Kawasaki. Rodzice muszą być czujni