Tori Spelling o rzadkiej chorobie córki. Objawy były podobne do udaru. "Nie mogła unieść ręki"

2023-01-31 11:44

Tori Spelling, gwiazda kultowego serialu z lat 90-tych - "Beverly Hills 90210" jest mamą pięciorga dzieci. W ostatnim czasie przeszła sporo stresów. Jedna z jej córek od początku roku już kilkakrotnie trafiała do szpitala z silnymi migrenami. Aktorka początkowo była załamana, bo wszystko wskazywało na to, że nastolatka przechodzi udar.

Tori Spelling z dziećmi
Autor: Instagram/ @torispelling Tori Spelling opowiada o rzadkiej chorobie córki związanej z migrenami.

14-letnia córka Tori Spelling, Stella, od początku roku 2023 kilkakrotnie lądowała na pogotowiu. W końcu wiadomo, co jej jest. Diagnoza lekarzy to hemiplegiczne migreny. To rzadka choroba, której częstość występowania wynosi 0,01%. Jest to choroba genetyczna, która ujawnia się zazwyczaj w wieku od 12 do 17 lat.

Dowiedz się: Boli cię głowa? Pielęgniarka wyjaśnia, co oznaczają różne rodzaje bólu głowy i jak sobie z nimi radzić

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 7 Migrena

Przeczytaj: Ból głowy przed okresem, a nawet migrena miesiączkowa - jak przetrwać okres?

Rodzinne migreny hemiplegiczne

Przypadłość ta występuje genetycznie, dlatego w literaturze fachowej często pojawia się nazwa - rodzinne migreny hemiplegiczne. Jak czytamy na stronie Amerykańskiej Fundacji Chorób Migrenowych, jest:

"rzadką postacią migreny, w której ludzie doświadczają osłabienia po jednej stronie ciała (porażenie połowicze) wraz z bólem głowy i innymi objawami, które często są takie same jak w przypadku klasycznej migreny. Osłabienie jest formą aury migrenowej i występuje z innymi typowymi objawami aury migrenowej, takimi jak zmiany w widzeniu, mowie lub odczuwaniu."

Przy migrenach hemiplegicznych występują:

  • silny, pulsujący ból głowy z nudnościami i wymiotami, trwający od kilku godzin, do kilku dni,
  • nadwrażliwość na światło i dźwięki.

Co ciekawe napad migrenowy może zostać wywołany przez czynniki, których nie kojarzymy z takimi napadami - np. przez niektóre pokarmy, czy stres. Bóle mogą powtarzać się codziennie, ale wystąpić też jedynie kilka razy w życiu.

Przerażające objawy córki Tori Spelling

Jak poinformowała fanów Spelling, wcześniej nie wiedziała, że ten rodzaj migren występował w rodzinie jej męża. Przez tę niewiedzę bała się, że może to być coś gorszego - udar lub guz.

To stan, który wpływa na jedną stronę ciała. Objawy hemiplegicznego napadu migreny są podobne do objawów udaru, które zwykle obejmują nagły, silny ból głowy po jednej stronie mózgu, osłabienie i drętwienie połowy ciała

- mówi Tori Spelling.

Choć migrena z aurą także objawia się niedowładem połowicznym, to migreny hemiplegiczne mają jeszcze intensywniejsze objawy. Co gorsza, ich prawdopodobieństwo dziedziczenia jest wysokie. Każde dziecko osoby chorej ma 50% ryzyka odziedziczenia mutacji powodującej chorobę.

Jej lewa ręka całkowicie zdrętwiała. Nie mogła jej unieść, potem przeszło też na szyję, usta, więc wyglądało na to, jakby miała udar 

- opisuje dalej aktorka.

Tori Spelling i jej mąż Dean McDermottem, oprócz 14-letniej Stelli, mają jeszcze 11-letnią córkę Hattie i synów: 5-letniego Beau, 10-letniego Finna i 15-letniego Liama. Dziewczyna jest pierwszym dzieckiem pary u którego ujawniła się choroba.