Zimne poty u dziecka to nie tak rzadki objaw. Kiedy są powodem do zmartwień?

2022-08-18 11:26

Zimne poty zwykle kojarzą się nam z dolegliwościami wieku dorosłego - klimakterium, cukrzyca, nadciśnienie - to choroby, które mogą manifestować się zimnymi potami. Ale dziecko? Wyjaśniamy, dlaczego malec potrafi nagle oblać się potem, choć nie jest mu gorąco ani nie jest chory.

dziecko z mokrą głową
Autor: Getty Images

Zimne poty u dziecka to nie taki częsty widok. Oczywiście, maluchy często mają wilgotny kark, czy mokre włoski, jak są zgrzane, za ciepło ubrane, po wysiłku czy z powodu gorączki w czasie infekcji. Ale zdarza się też, że dziecko zalewa się potem bez konkretnej przyczyny, a przynajmniej tak nam się wydaje. To rzadsza sytuacja i zdecydowanie nie "normalna", choć niekoniecznie bardzo groźna. 

Dlaczego u dziecka pojawiają się czasem tzw. zimne poty, czyli poty bez wyraźnej przyczyny? I czy to to samo co nocne poty u dziecka?

Skąd się biorą zimne poty u dziecka?

Pocenie się to naturalny mechanizm chłodzenia organizmu. Gdy nasz organizm jest rozgrzany (temperaturą powietrza, gorączką lub po wysiłku), gruczoły potowe zaczynają produkować pot. Kropelki poty osiadają na skórze i zaczynają parować, dzięki wysokiej temperaturze ciała. Ten proces pochłania energię, co automatycznie wiąże się ze schłodzeniem ciała.

Ale w przypadku tzw, zimnych potów tak to nie działa. Zimne poty u dziecka pojawiają się nagle i wcale nie są spowodowane wysoką temperaturą ciała. Mają podłoże psychiczne lub zdrowotne. Zimne poty często wiązane są z nocnymi potami, ponieważ ich źródło jest podobne - oczywiście, czasem piżamka dziecka jest mokra, bo w sypialni jest za gorąco albo kołdra jest zbyt gruba. Ale najczęściej tak nie jest.

Czytaj również: Przegrzewanie czy choroba? Co robić, gdy niemowlę poci się podczas karmienia i snu?

Jak ubrać niemowlę przy 20 stopniach? Radzimy, jak nie przegrzać i nie zaziębić malucha

Przyczyny zimnych potów u dziecka

Zimne poty dziecka mogą być spowodowane stanem psychicznym lub chorobą.

  • Koszmary nocne. To bardzo intensywne złe sny, które często dręczą kilkuletnie dzieci. Chociaż strach jest bardzo realny, dzieci zwykle nie pamiętają snów po przebudzeniu. Pamiątką po złym śnie jest tylko spocone ciałko. Zły sen jest dla organizmu sytuacją stresową, a ta powoduje, że serce zaczyna bić szybciej i wydzielana jest adrenalina. Obie te sytuacje powodują stymulację gruczołów potowych, które zaczynają produkować więcej potu niż zwykle. 
  • Bezdech senny. Dzieci, które doświadczają nocnych potów w połączeniu z chrapaniem, oddychaniem przez usta i niespokojnym snem, mogą cierpieć na obturacyjny bezdech senny. To zaburzenie snu, polegające na wielokrotnym krótkotrwałym wstrzymaniem oddychania. Stan jest spowodowany zwężeniem lub zablokowaniem górnych dróg oddechowych podczas snu. Podstawową przyczyną  u dzieci jest wcześniactwo lub powiększenie migdałków i migdałków - u starszych dzieci.
  • Nadmierna potliwość idiopatyczna. jest najczęstszą przyczyną nocnych potów i lekarze nie znają jej przyczyny.  Zazwyczaj nadmierna potliwość powoduje nadmierne pocenie się twarzy, stóp i dłoni. Dzieci doświadczające nocnych potów powinny być zdiagnozowane diagnozowane w kierunku z nadmiernej potliwości idiopatycznej - choć nie wpływa to na zdrowie malca, to jednak w przyszłości może to być źródłem kompleksów.
  • Niedobór D3. Częstym objawem niedoboru witaminy D u niemowląt i dzieci jest pocenie się, zwłaszcza głowy. Brak witaminy D zaburza sygnały między mózgiem a ośrodkiem odpowiedzialnym za pracę gruczołów potowych, co skutkuje ich nadmierną aktywnością.
Jak walczyć z nadmiernym poceniem?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza