Boisz się wrócić do seksu po cesarce? 9 rad, jak sprawić, by obyło się bez stresu i bólu

2022-07-12 14:33

Seks po cesarce jest bardzo stresujący. Kobieta jest obolała, zmęczona, w swoim poczuciu  mało seksowna. Zwykle też towarzyszy jej strach: boi się bólu i tego, czy nie uszkodzi świeżej blizny po cięciu. Oto 9 sposobów na to, aby seks po cesarce stał się przyjemny i niestresujący.

10 sposobów, aby seks po cesarce był udany i bezstresowy
Autor: Getty images 10 sposobów, aby seks po cesarce był udany i bezstresowy

Zacznijmy od tego, co pewnie już wiesz: ze współżyciem po cesarskim cięciu musisz poczekać co najmniej 6 tygodni. Zanim zaczniesz, warto udać się do lekarza, aby sprawdził, czy jesteś gotowa na seks pod względem zdrowotnym.

Ginekolog zbada ranę po cesarce, spyta u odchody połogowe, laktację. Powinien też zaproponować ci jakaś metodę antykoncepcji, bo nawet regularne karmienie piersią nie daje 100-procentowej niepłodności.  

Czytaj również10 niepokojących objawów w czasie połogu. Co powinno niepokoić kobietę w połogu?

Dlaczego tak ciężko jest wrócić do seksu po porodzie? Oto sposoby, by było jak dawniej

Pierwszy raz po cesarce

Ale i tak jego zgoda nie zapewni ci pełnego komfortu i spokoju w łóżku. To normalne, że obawiasz się „pierwsze razu” po cesarce, prawie tak samo jak pierwszego razu w ogóle. W końcu nie współżyłaś przez kilka tygodni, a może i miesięcy.

Być może masz psychiczne zahamowania – czujesz się gruba i nieatrakcyjna, ale nawet jeśli tak nie jest, masz pewnie obawy natury zdrowotnej - przeżyłaś przecież operację.

Pewnie nadal masz uczucie, jakby lekarz przekroił cię na pół, a rana po cięciu cesarskim jest nadal świeża i obolała. Boisz się ją nawet porządnie umyć, a co dopiero uciskać w czasie seksu.

Oto 9 rad od ginekologów, które pomogą ci przeżyć udany pierwszy seks po cesarskim cięciu. Zobacz GALERIĘ z ich sprawdzonymi pomysłami.

Seks po porodzie - kiedy warto iść do fizjoterapeuty uroginekologicznego? M jak mama