Będą kolejne dopłaty dla rodzin? Strategia rządowa już gotowa

2021-12-28 10:00

W Polsce rodzi się najmniej dzieci od czasów wojny. Nie pomogło 500+, dopłaty do żłobków, czy wyprawek szkolnych. Rząd jednak zapowiada, że nie zamierza się poddawać i już na dniach planuje wprowadzenie kolejnej strategii demograficznej.

Rodzina wielodzietna
Autor: Getty Images Od wtorku rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Statystyki urodzeń w Polsce są aktualnie najgorsze od czasów II wojny światowej. Z najnowszych danych GUS wynika, że przez ostatni rok, ludność Polski zmniejszyła się o 200 tys.. Co więcej - w październiku odnotowano o 10 tys. więcej zgonów niż narodzin.

Eksperci biją na alarm, a rząd deklaruje, że ma kolejny pomysł na poprawę sytuacji demograficznej. Zapowiada wprowadzenie go już wkrótce. 

Spis treści

  1. Strategia Demograficzna 2040 - na czym będzie polegać?
  2. Stabilna praca ma zachęcić rodziny do wielodzietności?
Czy grozi nam katastrofa demograficzna?

Strategia Demograficzna 2040 - na czym będzie polegać?

Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, podczas rozmowy z Polsat News zapowiedziała, że rząd ma już gotową "strategię demograficzną", która jest teraz w trakcie konsultacji z ekspertami i "niebawem będzie przyjmowana przez radę ministrów". Na czym ma polegać plan "Strategia Demograficzna 2040"?

Dowiedz się: Wiemy, jak w styczniu dostać dodatkowe 500 plus na dziecko. Co się zmieni w wypłatach?

Celem stragii rządowej jest zwiększenie dzietności tak, by zapewnić państwu zastępowalność pokoleń. Póki co programy 500+, Maluch plus, czy Wyprawka Szkolna, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Kolejnym elementem ma być rodzinny kapitał opiekuńczy, który ma działać w 2022 roku, gwarantujący każdej rodzinie dopłatę 12 tys. złotych za drugie i każde kolejne dziecko. Innym krokiem jest dopłata 100 tys. złotych wkładu własnego na mieszkania dla młodych ludzi. Co dalej?

Przeczytaj też: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy uchwalony - ile pieniędzy trafi do rodzin?

Stabilna praca ma zachęcić rodziny do wielodzietności?

Minister MRiPS podkreślała w swojej wypowiedzi, że rząd upatruje wyjścia z "pułapki niskiej dzietności" w "stabilizacji umów o pracę" i innych zapowiadanych zmianach na rynku pracy. Zaznaczała, że zgodnie z badaniami zleconymi przez rząd, 95 proc. młodych ludzi deklaruje chęć posiadania dzieci w przyszłości.

Dobre warunki pracy, mają ten proces przyspieszać i skłaniać do szybszego zakładania rodziny. 

Sprawdź: Dodatkowe 500 zł również na ferie i wakacje 2022 - czy złożyłaś wniosek?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza