Dzieci mogą bawić się na dworze w czasie ferii. Rząd znosi zakaz wychodzenia bez opieki dorosłego

2021-01-04 14:20

W czasie ferii zimowych, które właśnie się rozpoczęły, dzieci do 16. roku życia obowiązywał zakaz wychodzenia z domu w godzinach od 8 do 16 bez opieki dorosłego. Pierwszego dnia ferii, po skargach rodziców i specjalistów, zniesiono zakaz i pozwolono dzieciom i młodzieży na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Rzad znosi zakaz wychodzenia bez opieki dorosłego
Autor: Getty images Rzad znosi zakaz wychodzenia bez opieki dorosłego

Zakaz przebywania na dworze bez opieki dorosłego dla dzieci do 16. roku życia wprowadzono w ramach obostrzeń związanych z jesienną falą pandemii. Miał on sens w czasie roku szkolnego, gdy dzieci i tak musiały siedzieć w domu z powodu nauki zdalnej. W czasie ferii zakaz przebywania na dworze między godziną 8 a 16 miał być nadal utrzymany.

Taka decyzja spotkała się z niezadowoleniem nie tylko samych zainteresowanych, ale i ich rodziców, którzy ten czas spędzają w pracy i nie mogą zapewnić im opieki na spacerze czy podczas gry w piłkę. O ile uczniowie klas młodszych spędzają ferie pod opieką dziadków czy rodziców, którzy korzystają z zasiłku i mogą wyjść na spacer, o tyle nastolatkowie, którzy mogliby już  samodzielnie wyjść na boisko czy plac zabaw, musieli siedzieć zamknięci w czterech ścianach do godziny 16.

Na szczęście w tej sprawie zaprotestowali również specjaliści - psychologowie i pediatrzy, którzy od kilku miesięcy obserwują pogorszenie się kondycji fizycznej i psychicznej młodych ludzi. Zamknięcie, odizolowanie od rówieśników odbiło się na  psychice dzieci i młodzieży, a brak ruchu i świeżego powietrza - na ich odporności i zdrowiu.

Głos fachowców i rodziców spotkał się ze zrozumieniem rządu, który w pierwszym dniu ferii odwołał zakaz wychodzenia z domu dzieci bez opieki dorosłych.  

Czytaj: Uczniów czekają wielkie zmiany. Rząd przedstawił plan na najbliższe tygodnie

Jakich zasad przestrzegać podczas zabaw dziecięcych w czasie epidemii koronawirusa?

Koronawirus u dzieci. Czy koronawirus jest szczególnie groźny dla dzieci?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza