Ksiądz wyznał, że ma dziecko i wzruszył wiernych. "Przyszedł czas, żeby się przyznać"

2024-04-10 13:18

W poniedziałek w Kościele obchodzono Zwiastowanie Pańskie. Korzystając z okazji, pewien aktywny w mediach społecznościowych duchowny, zdobył się na osobiste wyznanie. - Jestem księdzem i mam dziecko - zaczął, by po chwili wytłumaczyć, skąd te kontrowersyjne słowa.

Ksiądz wyznał, że ma dziecko i wzruszył wiernych. Przyszedł czas, żeby się przyznać
Autor: Getty Images/screen TikTok @_ksiadzkrzysiu_ Ksiądz wyznał, że ma dziecko i wzruszył wiernych. "Przyszedł czas, żeby się przyznać"

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzona jest dokładnie dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem - 25 marca. W tym roku, w związku z odbywającym się w tym czasie Wielkim Tygodniem, Zwiastowanie Pańskie przypadło w poniedziałek, 8 kwietnia. W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego Kościół w Polsce obchodzi Dzień Świętości Życia. A ten jest połączony z Duchową Adopcją Dziecka Poczętego. W wielu parafiach przypominano o tej inicjatywie, zrobił to także aktywny w mediach społecznościowych duchowny.

Spis treści

  1. Ksiądz adoptował dziecko
  2. Czym jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego?
  3. Jak adoptować duchowo dziecko?
Adopcja a rodzina zastępcza

Ksiądz adoptował dziecko

Ksiądz Krzysztof Szumilas znany jest na TikToku jako @_ksiadzkrzysiu_. - Tak na noc, całkiem serio, przyszedł czas, żeby się przyznać. Jestem księdzem i mam dziecko - tak zaczyna się jeden z najnowszych filmów na jego kanale. Po chwili wyjaśnił, że chodzi o duchową adopcję.

Dzisiaj w Kościele obchodzimy Zwiastowanie Pańskie i jest to w Kościele też przyjęty dzień, w którym można podjąć się duchowej adopcji dziecka poczętego. Modlę się za dziecko, które poczęło się pod sercem jakiejś kobiety, której nie znam, która myśli o tym, żeby poddać się zabiegowi aborcji. I modlę się, żeby Pan Bóg, i ludzie też, którzy są wokół niej pomogli jej podjąć decyzję, żeby tego nie robiła, żeby uratować to dziecko. Nie wiem, czy będzie je wychowywać, czy będzie wychowywać je kto inny, ale żeby to dziecko uratowała. Mam dziecko, za które się modlę, którego duchowym ojcem się staje - wytłumaczył ks. Krzysztof.

Duchowny do duchowej adopcji zachęcił również swoich obserwatorów. - Od dzisiaj mam dziecko, za które się modlę i zachęcam, i polecam, żebyś ty też miał - podsumował.

Rok temu do duchowego rodzicielstwa zachęcał inny ksiądz, Paweł Przybyło. Przeczytaj: Ksiądz mówi o rodzicielstwie. "Muszę się wam do czegoś przyznać. Jestem ojcem"

Czym jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego?

Pełna nazwa tej inicjatywy to "Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą". Jej inicjatorami w Polsce byli świeccy skupieni we wspólnocie "Straż Pokoleń", przy paulińskim kościele Świętego Ducha w Warszawie. To tu, w lutym 1987 roku, złożono pierwsze przyrzeczenia duchowej adopcji.

Jak sugeruje nazwa, duchowa adopcja nie jest adopcją w prawnym rozumieniu. Polega indywidualnej modlitwie w intencji dziecka, którego matka zastanawia się nad aborcją. "Duchowa adopcja dziecka poczętego może być podjęta w dowolnym czasie, również prywatnie w domu, ale zwyczajowo w uroczystej formule zapoczątkowuje się ją w uroczystość Zwiastowania Pańskiego lub inne święto Matki Bożej" - czytamy na stronie Episkopatu.

Przeczytaj także: Uczeń nie chciał ukrzyżować Jezusa, dostał jedynkę. "Nie wrócił na religię"

Jak adoptować duchowo dziecko?

"Duchową Adopcję rozpoczynamy od złożenia przyrzeczenia, które powinno być składane w sposób uroczysty w kościele. Warunkowo można składać przyrzeczenie adopcyjne również prywatnie" - napisano na stronie poświęconej duchowej adopcji. Osoba, która podejmuje się duchowej adopcji przez dziewięć, tyle ile trwa ciąża, miesięcy modli się w intencji "swojego" dziecka. To jedna dowolnie wybrana tajemnica różańca, a także modlitwa w intencji dziecka i jego rodziców.

"Można dołączyć dodatkowe postanowienia: czytanie Pisma Świętego, adorację Najświętszego Sakramentu, Komunię św., praktyki ascetyczne, a także konkretną pomoc osobom potrzebującym. Należy podejmować postanowienia realne, mając na uwadze indywidualne możliwości ich wypełnienia" - wskazano na stronie Episkopatu.

Przeczytaj także: Ksiądz chce obowiązkowej religii lub etyki w szkole. "To będzie pomocne w życiu"