Które miejsce w samochodzie jest najbezpieczniejsze? Sprawdź, zanim ruszysz na majówkę

2024-04-26 11:29

Wiemy, że dziecko powinno podróżować samochodem w foteliku, jednak to, na którym siedzeniu go przypiąć, nie zawsze jest już takie oczywiste. Sprawdź, które miejsce w samochodzie jest najbezpieczniejsze i gdzie zamocować fotelik samochodowy.

Które miejsce w samochodzie jest najbezpieczniejsze? Sprawdź, zanim ruszysz na majówkę
Autor: Getty Images Które miejsce w samochodzie jest najbezpieczniejsze? Sprawdź, zanim ruszysz na majówkę

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w foteliku samochodowym (lub innym urządzeniu podtrzymującym) powinny podróżować dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu. Są od tego wyjątki. Dziecko może podróżować na tylnej kanapie, przypięte pasami:

  • jeśli ma co najmniej 135 cm i ze względu na masę i wzrost nie może podróżować w foteliku lub innym urządzeniu;
  • jeśli ma co najmniej trzy lata, dwoje dzieci jest przewożonych na tylnych siedzeniach w fotelikach samochodowych i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub innego urządzenia.

O czym jeszcze pamiętać? Najbezpieczniejsze foteliki to te montowane tyłem do kierunku jazdy. Specjaliści rekomendują, aby jak najdłużej w ten sposób przewozić dziecko (z fotelikami RWF najczęściej kojarzymy te pierwsze, "nosidełka", jednak tyłem zamontujemy i kolejne modele).

Gdzie zamocować fotelik samochodowy?

Spis treści

  1. Które miejsce w samochodzie jest najbezpieczniejsze?
  2. Jeśli nie środek, to gdzie?
  3. Dziecko na przednim siedzeniu
Jak prawidłowo zamontować fotelik?

Które miejsce w samochodzie jest najbezpieczniejsze?

Wiemy, że dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym. A na którym siedzeniu należy go zamontować? Najbezpieczniejszym siedzeniem w samochodzie jest to na środku tylnej kanapy i tam powinnyśmy umiejscowić dziecięcy fotelik.

Ale. Nie zawsze miejsce na środku tylnej kanapy będzie najlepszym rozwiązaniem. W niektórych modelach samochodów tam po prostu… nie ma miejsca. Nie znajdziemy tam "normalnych" pasów ani systemu ISOFIX, jest za to podwyższenie i rozkładany podłokietnik. W takim przypadku, środek nie jest najbezpieczniejszym miejscem na dziecięcy fotelik.

Fotelik na środku tylnej kanapy mocujemy, gdy ma ono takie samo właściwości, jak zewnętrzne tylne siedzenia (pasy bezpieczństwa, system ISOFIX).

Przeczytaj także: Ratownik pokazał szokujący test fotelika. "Czułbyś się pewnie, robiąc to?"

Jeśli nie środek, to gdzie?

Jeśli w twoim samochodzie nie można zamontować fotelika na środku tylnej kanapy (lub z różnych przyczyn nie chcesz tego robić), odpowiednim miejscem będzie to za pasażerem (prawe tylne siedzenie). Gdy dziecko siedzi w tym miejscu, łatwiej jest włożyć i wyjąć je z auta na poboczu, łatwiej jest także o wzajemny kontakt wzrokowy.

Przeczytaj także: "Test uszczypnięcia" może uratować życie twojego dziecka. A zajmuje sekundę

Dziecko na przednim siedzeniu

Czy możemy przewozić dziecko z przodu, na fotelu pasażera? Tak, ale pod pewnymi warunkami. Jeśli dziecko podróżuje w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy, zanim umieścimy go na przednim siedzeniu, musimy wyłączyć poduszkę powietrzną. A jeśli dziecko ma mniej niż 150 cm nie może jeździć na przednim siedzeniu bez fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego.

Przeczytaj także: Kupujesz używany fotelik samochodowy? O tej rzeczy większość rodziców nie wie, a trzeba ją sprawdzić

Sonda
Na którym siedzeniu montujesz fotelik samochodowy?