Te polskie imiona za granicą oznaczają coś zupełnie innego. Jarek rozbawi was do łez

2022-07-05 10:06

Anna, Jarek, Ola, Kamil, Marta to dość znane polskie imiona. Czy zastanawialiście się, co mogą oznaczać w innych krajach? Wbrew pozorom nie mają nic wspólnego z imionami. Niektóre mogą być dużym zaskoczeniem. Sprawdź, co popularne polskie imiona oznaczają dla obcokrajowców.

Polskie imiona, które za granicą oznaczają coś zupełnie innego
Autor: Getty Images Polskie imiona, które za granicą oznaczają coś zupełnie innego

Wybór imienia dla dziecka to czasami duże wyzwanie. Zastanawiamy się nad tymi, które po prostu nam się podobają lub znaliśmy kogoś, kto nosił takie imię. Do głowy większości z nas nie przyjdzie, aby zastanowić się nad znaczeniem tego imienia za granicą.

A niespodzianka może być ogromna. Niekiedy powodować uśmiech na twarzy, ale w niektórych przypadkach brzmieć bardzo dwuznacznie.

Sprawa dotyczyć może nie tylko pełnych imion, ale również ich zdrobnień. Kiedy więc wyjeżdżasz na wakacje lub służbowo za granicę, warto sprawdzić, co inni pomyślą, gdy się przedstawisz.

Zobacz także: Czym się kierować przy wyborze imienia dla dziecka?

Spis treści

  1. Klaudia
  2. Marta
  3. Agata
  4. Anka
  5. Kamil i Kamila
  6. Aleksandra/Ola
  7. Jarosław
  8. Beata
  9. Amelia
Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Klaudia

Imię Klaudia wywodzi się z języka łacińskiego. Jeszcze nie tak dawno imię Klaudia był na 43 miejscu nadawanych imion żeńskich.

Choć imię to brzmi bardzo dumnie i dostojnie, oznacza po łacinie osobę kulawą.

Marta

Imię Marta zanotowano po raz pierwszy w 1265 roku. Obecnie nie cieszy się bardzo dużą popularnością, ale wciąż utrzymuje się wśród 50 imion najczęściej nadawanych nowo narodzonym dziewczynkom.

Marta w Portugalii oznacza kunę, więc warto zaznaczyć, że nie chodzi nam o zwierzę.

Agata

Wybierając imię dla córki, możemy sugerować się jego pochodzeniem i tym jakie są osoby, które je noszą. Przykładowo Agata jest otwarta, ciepła, pozytywnie nastawiona do świata i dążąca do perfekcji. Do tego troszczy się o dobro innych i wspiera ich w potrzebie.

Dla niektórych ciekawostką może być fakt, że Agata - przedstawiając się w Portugalii - może zostać pomylona z... kotką

Anka

Anna to bardzo popularne polskie imię, które swoje korzenie ma już od 1229 roku. Według stanu na rok 2017 imię to nosi 1 070 289 kobiet w Polsce. Imię Anna nosiło wiele władczyń polskich, ale również poetek i aktorek.

Tymczasem wybierając się do Szwecji, Anny powinny unikać zdrobnienia Anka, kiedy się przedstawiają. W języku szwedzkim oznacza to bowiem kaczkę.

Kamil i Kamila

Kamil i Kamila to także dość popularne imiona dla dziewczynki i chłopca. Nie tak dawno zajmowali miejsca w pierwszej 50 najczęściej nadawanych imion żeńskich i męskich.

Wybierając się do Bułgarii, upewnijmy się, że mieszkańcy, z którymi chcemy się przywitać, nie myślą, że opowiadamy im o wielbłądach. Kamil i Kamila oznaczają w ich języku właśnie to zwierzę.

Aleksandra/Ola

W Polsce imię Aleksandra pojawiło się około XIV wieku. Można powiedzieć, że wciąż cieszy się dużą popularnością. W 2021 roku imię Aleksandra nosi już ponad 300 tysięcy kobiet.

Co ciekawe, wbrew negatywnej opinii Rady Języka Polskiego i zakazowi nadawania imion w formie zdrobnień, ostatecznie zarejestrowane urzędowo zostało także imię Ola. Nie jest to zatem już tylko zdrobnienie, ale pełnoprawne imię, które możemy nadać córce. Obecnie już około 70 tysięcy kobiet nosi imię Ola w Polsce.

W Hiszpanii z tego powodu możemy wprowadzić rozmówcę w błąd. Dla Hiszpana słowo „ola” oznacza po prostu „cześć”.

Jarosław

Imię Jarosław może nie jest najpopularniejsze, ale wciąż możemy spotkać osoby, które je noszą. Jarosław to imię słowiańskie, które oznacza kogoś z silną sławą, kogoś, kto ma moc.

Uważajmy jednak, jak wypowiadamy zdrobnienie tego imienia. Szczególnie w Turcji, która w ostatnim czasie stała się bardzo popularnym kierunkiem na wakacje. Jarek w Turcji oznacza bowiem potoczną nazwę męskiego organu płciowego.

Beata

Imię Beata pochodzi z języka łacińskiego i tam oznacza słowo błogosławiony, przynosząca szczęście. Kobiety noszące to imię potrafią radzić sobie radzić w trudnych sytuacjach. Lubi kontakt z innymi ludźmi.

Niestety w Rumunii Beaty mogą być odbierane mniej pozytywnie. Kojarzą się bowiem z osobą pod wpływem alkoholu.

Amelia

Amelia to piękne imię, które w 2014 roku było w pierwszej dziesiątce najczęściej nadawanych imion żeńskich.  Dużą popularnością cieszyło się także w epoce romantyzmu.

Amelia pochodzi od starogermańskiego, gdzie oznaczało kogoś pracowitego i niezmordowanego.

Obecnie imię Amelia może się jednak kojarzyć grekom z chorobą. Oznacza bowiem w ich języku wadę wrodzoną, która polega na niewykształceniu już w okresie ciąży jednej lub wszystkich kończyn.

Zobacz także: Dzieci o tych imionach są szlachetne, mają piękny i dobry charakter. Nazwałabyś tak swojego malucha?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza