Sanepid wydał ostrzeżenie: musisz o tym pamiętać, jeśli jesteś rodzicem

2022-07-22 11:57

Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni doszło do kolejnych trzech przypadków pozostawienia dzieci w rozgrzanych samochodach. Tym razem nie tylko policja apeluje do rodziców o zdrowy rozsądek, przestrzega również Sanepid, punktując zagrożenia spowodowane wysokimi temperaturami.

Sanepid przestrzega - tego nigdy nie rób, jeśli jesteś rodzicem
Autor: Getty images Sanepid przestrzega - tego nigdy nie rób, jeśli jesteś rodzicem

Upały wracają, a wraz z nimi zagrożenia spowodowane wysokimi temperaturami powietrza. Chociaż każdego roku policja i lekarze apelują do rodziców o zdrowy rozsadek, nie pozostawianie dzieci w samochodach, pilnowanie ich na plażach i w pobliżu wody, to jednak mimo to nadal dochodzi do wielu nieszczęśliwych wypadków. Dlatego Sanepid wydał ostrzeżenia dla rodziców małych dzieci.

Apel o zdrowy rozsadek

Od początku wakacji doszło już do kilku sytuacji, w tym do jednej tragicznej, w których w rozgrzanym samochodzie na parkingu znaleziono małe dziecko. Kilkoro maluchów topiło się na oczach bliskich. 

Pozostawianie dzieci w aucie czy bez opieki na plaży to nie jedyne wakacyjne zagrożenia, o czym przypomina Sanepid. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podpowiada rodzicom, jak radzić sobie w upalne dni i jak zachować bezpieczeństwo.

Przede wszystkim Sanepid przypomina o kontroli temperatury powietrza w domu lub mieszkaniu, przez zamykanie i zasłanianie okien oraz żaluzji. Starsze osoby oraz małe dzieci nie powinny wychodzić z domu w porach największego nasłonecznienie, czyli w godz. 11-15. 

Konieczne jest odpowiednie ubranie: przewiewna, jasna odzież z naturalnych materiałów oraz odkryte buty, na głowę koniecznie nakrycie chroniące przed słońcem. 

Sanepid przypomina również o schładzaniu organizmu i jego nawadnianiu. Zalecane jest wypijanie 2 litrów wody dziennie: dzieciom należy ją dawkować często, ale małymi porcjami. Warto schładzać się w wodzie, ale w przypadku kąpieli w morzu czy jeziorze sanepid przestrzega przed szokiem termicznym nie wolno wchodzić do zimnej wody prosto ze słońca.

Podczas upałów najlepiej jeść warzywa i owoce, a wszystkie produkty należy przechowywać w lodówkach. 

Czytaj również: Dopajanie niemowlaka podczas upałów i nie tylko: 8 zasad dopajania niemowląt

Wakacje z dzieckiem nad morzem: Bezpieczeństwo na plaży

jesteś rodzicem? Koniecznie o tym pamiętaj

Wczoraj w mediach społecznościowych Sanepidu pojawiły się zalecenia dla rodziców małych dzieci. To właśnie maluchy są szczególnie narażone na negatywne skutki upałów. Organizm niemowlęcia i małego dziecka może nie radzić sobie z termoregulacją, dlatego stacja epidemiologiczna przestrzega: 

  • Zadbaj o odpowiednie nawodnienie. Jeśli Twój maluszek jest karmiony wyłącznie piersią, nie musisz go dopajać. Przystawiaj go do piersi częściej, na każde żądanie. Jeśli zachowuje się normalnie, moczy pieluszki jak zwykle, nie ma powodu do niepokoju. Dziecku karmionemu sztucznie zaleca się dodatkowe podawanie wody przegotowanej lub mineralnej, przeznaczonej dla najmłodszych. Dla starszych dzieci, których dieta jest już rozszerzana również najbardziej zalecanym napojem jest woda.
  • Ubierz dziecko w lekkie, luźne i przewiewne ubranie z naturalnych materiałów – bawełny i lnu. Przy ekstremalnych upałach wystarczy sama pieluszka, a jeśli dziecko śpi, przykryj je bawełnianym prześcieradłem lub flanelową pieluszką.
  • Pamiętaj o częstej zmianie pieluszki – w czasie upałów bakterie mnożą się w bardzo szybkim tempie.
  • Jeśli przebywasz z dzieckiem w domu, zadbaj o obniżenie temperatury - użyj klimatyzatora lub wiatraczka (uważaj, żeby strumienia powietrza nie kierować na maluszka), rozwieś w domu mokre ręczniki, zasłoń okna i nie otwieraj ich w najcieplejszej porze dnia.
  • Jeśli wybierasz się z dzieckiem na spacer, staraj się nie wychodzić między godz. 11.00 a 16.00. Lepiej wybrać się na dwór rano lub wieczorem.
  • Przed wyjściem na dwór koniecznie posmaruj dziecko kremem z wysokim filtrem. Wybieraj produkty adresowane dla najmłodszych.
  • Zwróć uwagę, żeby dziecko nie było wystawione bezpośrednio na słońce. Skryjcie się w cieniu, ewentualnie osłoń wózek parasolką przeciwsłoneczną. Nigdy nie przykrywaj wózka pieluszką, ponieważ zwiększasz w ten sposób ryzyko przegrzania dziecka.
  • Nigdy nie zostawiaj dziecka w zamkniętym samochodzie

Czytaj również: Rozgrzewa się nawet do 42 stopni! Czy czarny wózek jest bezpieczny dla dziecka? FILM

Udar słoneczny u dziecka: jakie są objawy udaru, jak mu zapobiegać i jak leczyć?