Kiepskie wieści dla rodziców. Opłaty za przedszkola mocno w górę

2024-03-01 11:00

Nowy rok szkolny 2024/2025 może oznaczać duży wzrost cen dla rodziców. Wiele wskazuje na to, że od września wzrosną opłaty za przedszkola. Ile trzeba będzie płacić za opiekę nad dzieckiem w nowym roku szkolnym?

Kiepskie wieści dla rodziców. Opłaty za przedszkola mocno w górę
Autor: Getty Images

Nowy rok szkolny 2024/2025 może przynieść duże zmiany. Ministra edukacji ogłosiła, że od września rodzice będą musieli więcej płacić za opiekę dzienną w przedszkolu. Resort zdecydował o podniesieniu wskaźnika waloryzacji i maksymalnej wysokości opłaty dla rodziców, których dzieci uczęszczającą do przedszkoli.

Przedszkole idealne

Opłaty za przedszkola będą wyższe

Od września 2024 roku rodzice będą musieli więcej zapłacić za opiekę przedszkolną. Do tej pory za każdą dodatkową godzinę pobytu w przedszkolu płacili 1,3 zł. Od nowego roku szkolnego będą płacić 1,44 zł. Zmiany dotyczą wszystkich roczników oprócz dzieci sześcioletnich, które w przedszkolach uczęszczają do zerówek. Dla tych dzieci pobyt w placówkach jest bezpłatny.

Za co rodzice płacą w przedszkolu?

W przedszkolach państwowych rodzice muszą obowiązkowo płacić stawkę żywieniową. O ile w szkołach podstawowych to rodzic decyduje, czy dziecko dodatkowo chodzi na stołówkę i jada obiady w placówce, o tyle w przedszkolach żywienie jest obligatoryjne. Jest to rzecz oczywista, małe dzieci muszą dostać śniadanie, obiad i podwieczorek. Za żywienie trzeba zapłacić, a stawka może być różna w zależności od regionu kraju.

Przedszkola państwowe oferują bezpłatną opiekę nad dziećmi do godz. 13. Jeśli rodzice chcą, by ich maluchy dłużej zostawały w placówkach, muszą zapłacić za każdą dodatkową godzinę pobytu. 

Ile kosztuje przedszkole państwowe?

Dzienna stawka żywieniowa może wahać się od 8 do nawet 15 złotych. Jest to uzależnione od miasta, województwa, a także od tego, czy przedszkole dysponuje własną kuchnią, czy korzysta z cateringu. Placówki państwowe często zatrudniają własne kucharki i oferują dzieciom domowe jedzenie.

Najczęściej opłaty za miesiąc pobytu w przedszkolu wynoszą około 200 złotych. Jeśli dziecko zostaje dłużej niż do godziny 13, rodzice muszą zapłacić za każdą dodatkową godzinę. Od września opłaty będą naliczane zgodnie z nowymi stawkami 1,44 zł za 1h.

Czytaj: Co robią dzieci w przedszkolu? Wyznania przedszkolanki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza