Filmy VOD dla dzieci nie są bezpieczne? Jak zabezpieczać treści w internecie przed dziećmi?

2014-12-01 10:48

Filmy VOD są coraz bardziej popularne - aż 60 procent polskich rodziców deklaruje, że ich dzieci oglądają filmy za pośrednictwem VOD. Niestety, w serwisach tych treści często nie są odpowiednio oznakowane, na skutek czego dzieci mogą oglądać filmy dla dorosłych. Jak sobie z tym poradzić? Jak chronić dziecko przed niebezpiecznymi treściami w internecie?

Internet i dziecko
Autor: thinkstockphotos.com Filmy VOD mogą być niebezpieczne dla dzieci, dlatego rodzice powinni je kontrolować.

Spis treści

  1. Filmy VOD: bezpieczne dla dzieci czy nie?
  2. Filmy VOD: jakie niebezpieczeństwa czyhają na dziecko?
  3. Filmy VOD: jak chronić dziecko?

Na początek trochę danych. Z badań Polskich Badań Internetu wynika, że dzieci w wieku 7-12 lat to tzw. "hard userzy", czyli osoby, które codziennie mają kontakt z internetem: filmami VOD, serwisami społecznościowymi, rozrywkowymi. Grupa ta stanowi aż 8 procent wszystkich internautów!

Skończyły się już czasy, w których dzieci spędzały popołudnia, bawiąc się lalkami czy klockami. Dziś najczęściej spędzają czas wolny w internecie i to nie w sposób, z którego byliby zadowoleni rodzice - gdyby wiedzieli, co ich pociechy robią w sieci. A nie zawsze wiedzą.

>> Na co zwrócić uwagę, gdy dziecko korzysta z internetu? >>

Filmy VOD: bezpieczne dla dzieci czy nie?

Filmy VOD są bardzo atrakcyjne: można je odtwarzać w dowolnej chwili na smartfonie, tablecie czy laptopie, zatrzymywać oglądanie i rozpoczynać ponownie od momentu, w którym przerwaliśmy. Serwisy z filmami VOD powstają jak grzyby po deszczu - i niestety dlatego tak trudno utrzymać nad nimi kontrolę.

Z badań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że obecnie w Polsce 15 stron internetowych udostępnia filmy VOD. Najczęściej są one otwarte, więc każdy internauta ma do nich dostęp. Również ten niepełnoletni. To oznacza, że dzieci mogą oglądać nie tylko filmy z katalogu dla dzieci i młodzieży, ale również pozostałe gatunki, epatujące przemocą.

Filmy VOD: jakie niebezpieczeństwa czyhają na dziecko?

Gdy dziecko obejrzy film VOD, przeznaczony dla dorosłego odbiorcy, najczęściej odczuwa dwa rodzaje emocji: strach i obrzydzenie. Filmy te najczęściej epatują przemocą - zarówno fizyczną (która w niektórych obrazach bywa wręcz gloryfikowana), jak i psychiczną. Mogą także zawierać treści rasistowskie, opowiadać o anoreksji czy narkotykach lub zachęcać do samookaleczania się albo popełnienia samobójstwa.

Skutki oglądania takich filmów są straszne. Z badań przeprowadzonych przez Kirwil wynika, że skutki bezpośrednie pojawiają się już w momencie obejrzenia takiego filmu VOD: to szok i lęk. Skutki pośrednie objawiają się po jakimś czasie i mogą być znacznie gorsze: to bezsenność, lęk przed ciemnością, wyjściem z domu, trauma. Z czasem mogą pojawić się również skutki psychologiczne, takie jak nasilanie się myśli agresywnych, irytacji, stanów złości oraz fizyczne, jak krzywdzenie innych czy wdawanie się w bójki.

>> Jak uchronić dziecko przed pedofilią w sieci? >>

Filmy VOD: jak chronić dziecko?

Filmy VOD powinny być zabezpieczane przez system. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pracuje nad rozwiązaniem problemu i w tej chwili uznaje, że skuteczne mogą być tylko dwa rozwiązania. Jakie? Wprowadzenie kodu PIN związanego z weryfikacją wieku użytkownika oraz systemu opłat, związanego z dokonaniem płatności za pomocą karty kredytowej lub zrobienia przelewu. KRRiT celowo wybrała kartę kredytową, ponieważ w przeciwieństwie do karty płatniczej, kredytową może posiadać w Polsce tylko osoba pełnoletnia.

Ale zanim wejdą w życie rozwiązania systemowe, to rodzice powinni chronić dziecko. Mogą to robić za pomocą specjalnych pakietów bezpieczeństwa, które u niektórych operatorów są wliczone w cenę usługi. Takie pakiety mają opcję kontroli rodzicielskiej, dzięki której rodzice dokładnie wiedzą, jakie strony odwiedzają ich dzieci. Mogą również zablokować niektóre programy w telewizji PIN-em.