Ludziki z kasztanów, żołędzi i szyszek: wykonanie i inspiracje

2021-08-25 8:48

Robienie ludzików z kasztanów, żołędzi i szyszek to kultowe zajęcie, które łączy pokolenia. Figurki z darów natury warto robić nie tylko wtedy, gdy nauczyciel o to poprosi. Warto taką aktywnością zakończyć jesienny rodzinny spacer i zaangażować w nią całą familię. Jeśli nie wiecie, jakie ludziki z kasztanów, żołędzi i szyszek zrobić, zerknijcie do naszej galerii pełnej inspiracji.

Ludziki z kasztanów i żołędzi
Autor: Getty images Do przygotowania jesiennych ludzików warto wykorzystać nie tylko kasztany, żołędzie i szyszki, ale także inne dary natury jak: liście, gałązki, łupiny orzeszków bukowych i wiele innych.

Spis treści

 1. Kasztany, żołędzie, szyszki - coś jeszcze?
 2. Ludziki z kasztanów, żołędzi i szyszek: garść inspiracji
 3. Czym łączyć poszczególne elementy kasztanowych ludzików?

Wykonanie ludzików z kasztanów, żołędzi i szyszek warto zacząć od spaceru na łonie natury. Najlepiej w tym celu udać się do lasu lub do parku. Tam z pewnością znajdziecie mnóstwo różnorodnych materiałów, za pomocą których wasze dzieci stworzą piękne figurki.

W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

Kasztany, żołędzie, szyszki - coś jeszcze?

Rozglądajcie się nie tylko za kasztanami, żołędziami i szyszkami. Warto zwrócić uwagę także na takie rzeczy jak:

 • różnorodne liście z drzew, krzewów oraz roślin łąkowych,
 • drobne gałązki z różnych roślin,
 • łupiny kasztanów,
 • czapeczki z szypułkami,
 • łupiny orzechów bukowych,
 • orzechy laskowe i włoskie,
 • jadalne owoce leśne jak: jeżyny, brusznica, żurawina,
 • jarzębina,
 • kora drzew,
 • suche trawy i kwiaty.

Jednym słowem zbierajcie wszystko, co w jakikolwiek sposób będziecie mogli wykorzystać w swoich kreacjach!

Polecamy: Figurki z plasteliny DIY. Co zrobić z plasteliny?

Ludziki z kasztanów, żołędzi i szyszek: garść inspiracji

Oprócz tradycyjnych ludzików z kasztanów i żołędzi, możecie także wykonać zwierzęta. Do łatwiejszych należą: owca, myszka, sowa, ślimak, jeż czy kotek. A oprócz samych figurek warto przygotować całą scenerię, w której umieścicie swoich leśnych bohaterów. Na podstawie z plasteliny można posadzić różne drzewa - wykonacie je z drobnych gałązek lub kwitnących traw. Podstawę makiety zaś możecie wyłożyć kolorowymi jesiennymi liśćmi, igłami sosen czy suszonymi płatkami kwiatów - przyklejcie je za pomocą kleju do drewna typu wikol.

Przejrzyjcie naszą galerię pełną pomysłów na ludziki z kasztanów, żołędzi i szyszek:

Czym łączyć poszczególne elementy kasztanowych ludzików?

Do łączenia poszczególnych elementów figurek z kasztanów i żołędzi najlepiej wykorzystać zapałki lub wykałaczki. Natomiast do przytrzymania większych elementów lepsze będą patyczki do szaszłyków. Łączniki mocujemy w kasztanie, żołędziu czy szyszce za pomocą wspomnianego już kleju do drewna. Można oczywiście użyć także kleju na gorąco, ale efekt już nie będzie taki estetyczny jak w przypadku kleju do drewna, który łatwiej zaaplikować do małych otworów w mniejszej ilości.

Rada na koniec - należy pamiętać, aby kasztany i żołędzie były świeże. Wówczas łatwiej będzie wykonać w nich dziurki za pomocą wykałaczki.

Zobacz także: Jak zrobić wiatraczek? Najszybszy sposób w kilku prostych krokach