Dzieci w kryzysie psychicznym otrzymają pomoc. Ministerstwo ogłasza konkurs

2024-02-20 12:05

Centrum wsparcia dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym będzie udzielać wsparcia potrzebującym całodobowo i w pełni bezpłatnie — informuje Ministerstwo Zdrowia. Poszukiwani są realizatorzy projektu.

Nastolatka w kryzysie psychicznym
Autor: Getty Images Centrum wsparcia dzieci i młodzieży udzieli pomocy najmłodszym w kryzysie psychicznym

Rusza Centrum Wsparcia dzieci i młodzieży, które będzie udzielać bezpłatnej i anonimowej pomocy najmłodszym pogrążonym w kryzysie psychicznym. Program będzie realizowany w latach 2024-2025, a Ministerstwo Zdrowia poszukuje realizatorów konsultacji teleinformatycznych dla dzieci i młodzieży.

Jak rodzic powinien reagować na problemy dziecka w szkole?

Bezpłatna infolinia i całodobowa pomoc

Wzrasta liczba dzieci, które znajdują się w kryzysie psychicznym. W 2019 roku ze świadczeń opieki psychiatrycznej skorzystało 122 tysiące dzieci, a trzy lata później już 244 tysiące dzieci. Jest to poniekąd pokłosie pandemii, odcięcia od grup rówieśniczych i izolacji dzieci w domach. Jak wskazała w rozmowie z Narodowym Funduszem Zdrowia konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr n. med. Aleksandra Lewandowska, kryzys psychiczny młodzieży ma jednak więcej przyczyn. 

"Jednym z nich jest kryzys relacji, który znacząco wpływa na kondycję psychiczną dzieci i młodzieży. Widać go w najbliższym dziecku otoczeniu, dlatego same dzieci i nastolatkowie mówią o tym, że czują się samotne, niesłuchane, nierozumiane. Jeśli dziecko nie ma odpowiedniego wzorca w najbliższym otoczeniu, to jest mu bardzo trudno w prawidłowy sposób budować relacje z innymi. Zanika kultura spędzania ze sobą czasu i dzięki temu poznawania siebie, dlatego tak ważna jest w tym obszarze systematycznie prowadzona profilaktyka" - wyjaśniła. 

Co to jest Centrum wsparcia dla dzieci i młodzieży?

Centrum wsparcia dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym to program, który będzie realizowany w latach 2024-2025. Ma na celu poprawę dostępności do pomocy dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym lub doświadczających zaburzeń psychicznych. Jak poinformował minister zdrowia, w ramach Centrum Wsparcia dzieci i młodzież będą mogli korzystać z telefonicznej linii wsparcia oraz konsultacji poprzez e-mail i chat. Będą one bezpłatne, anonimowe i szybkie, by każdy potrzebujący mógł otrzymać pomoc, gdy tylko o nią poprosi.

Ministerstwo Zdrowia poszukuje realizatorów konsultacji teleinformatycznych. Oferty konkursowe można składać za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej Ministerstwa Zdrowia ePUAP na adres: /8tk37sxx6h/konkursdzp do dnia 5 marca 2024 r., do godz. 16:00. 

Gdzie szukać pomocy?

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12
  • Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia: 800 12 00 02 (czynny całą dobę)
  • Telefoniczne Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym: 800 70 2222

Czytaj: Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży. Na co zwrócić uwagę?