Przegląd chorób wieku dziecięcego - sprawdź, czym charakteryzują się choroby dziecięce

2020-07-10 10:41

Nie wiesz jak odróżnić ospę od różyczki albo odrę od szkarlatyny? Przygotowaliśmy galerię, dzięki której dowiesz czym charakteryzują się poszczególne choroby wieku dziecięcego.

Mimo, że do kalendarza szczepień obowiązkowych wprowadzono szczepienie na odrę, różyczkę i świnkę, a wśród szczepień zalecanych widnieje ta przeciwko ospie, warto wiedzieć czym charakteryzują się te choroby, ponieważ jeszcze nie zostały całkowicie wyeliminowane.

Jak możemy przeczytać na stronie www.szczepienia.pzh.gov.pl w 2019 roku doszło do epidemicznego wzrostu zachorować na odrę (po blisko 10 letnim okresie kontroli, który przyczynił się niemal do wyeliminowania choroby), czego przyczyną jest obniżający się odsetek dzieci, zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki MMR przeciw odrze, śwince i różyczce.

Na ospę wietrzną nadal szczepi się bardzo małą liczbę dzieci, zazwyczaj są to jedynie maluchy, które uczęszczają do żłobków, ponieważ dla nich szczepienie jest bezpłatne. Niestety ospa wietrzna jest bardzo zaraźliwą chorobą. Od kilku lat zdarza się, że rodzice organizują tzw. ospa party, którego celem jest zarażenie dzieci ospą od dziecka, które aktualnie jest chore. To skrajnie nieodpowiedzialne działanie!

Natomiast na szkarlatynę nadal nie ma szczepionki, a choroba jest wysoce zaraźliwa. Kiedyś szkarlatyna była chorobą śmiertelną, dziś jednak nikt z jej powodu nie umiera, ale powinna być szybko rozpoznana, aby uniknąć powikłań.