ZDROWE DZIECKO: jak zapobiegać WADOM POSTAWY u dziecka? [FILM]

2014-09-12 11:44

Coraz więcej dzieci ma wady postawy. Są one efektem siedzącego trybu życia i braku aktywności fizycznej. Co robić, żeby zapobiec wadom postawy u dziecka? Radzi fizjoterapeutka Joanna Surowińska.

Wady postawy u dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Aby zapobiegać wadom postawy u dzieci, trzeba zapewniać im codzienną porcję ruchu.

Dziecko powinno się ruszać codziennie. Jeśli zaczyna brakować aktywności fizycznej, bardzo szybko odbija się to na zdrowiu malucha. Mogą pojawić się wtedy problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, a mogą również wykształcić wady postawy. Czy można im jakoś zapobiec?

- Podstawowym błędem jest planowanie aktywności. Jeśli we wtorki posyłamy dziecko na basen, a w czwartki na plac zabaw, ono się uczy, że jest to obowiązek. Aktywność fizyczna powinna być czynnością naturalną - mówi fizjoterapeutka Joanna Surowińska.

>> Kifoza u dzieci: czym jest i jak się objawia? >>

Wady postawy u dziecka a szkoła

Wady postawy u dzieci może spowodować nieprawidłowe siedzenie na krześle w szkole. Jeśli dziecko się na nim zsuwa, odchyla, nie dosięga stopami do ziemi może dojść do rozmaitych skrzywień kręgosłupa albo miednicy.

Jak powinno się prawidłowo siedzieć? Tak, aby plecy były przyklejone do oparcia, a stopy do ziemi. Między udami a kolanami powinien tworzyć się kąt prosty.

Dzień Dobry TVN/x-news