Co je roczne dziecko? Zobacz przykładowe menu dla 12-miesięcznego niemowlaka

2022-07-25 12:49

Co je roczne dziecko? Zastanawia się nad tym pewnie niejedna mama, tymczasem odpowiedź jest prosta. Roczne dziecko może jeść wszystko to, co dorośli. Niestety, nie zawsze chce. Zobacz, co je roczne dziecko i wykorzystaj przykładowe menu.

Co je roczne dziecko? Przykładowe menu dla 12-miesięcznego niemowlaka
Autor: Getty images Przykładowe menu dla 12-miesięcznego niemowlaka

Po 6 miesiącach rozszerzania diety dziecko je już właściwie wszystko, Próbowało zarówno owoców, jak i warzyw, mięsa, nabiału czy ryb. Wiele roczniaków powoli rezygnuje z dań ze słoiczków oraz papek i sięga po jedzenie z talerza rodzica – można mu je podawać, o ile jest zdrowe (możesz podać dziecku domowy obiad, ale nie hamburgera z osiedlowego barku).

Jedzenie dla rocznego niemowlęcia nie powinno być zbyt ostre, za słone itd., ale jeśli ominiesz te pułapki, możesz zacząć gotować wreszcie jeden posiłek dla całej rodziny. Co je roczne dziecko i jak wygląda przykładowe menu dla malucha?

Spis treści

  1. Co powinno jeść roczne dziecko?
  2. Przykładowe menu dla rocznego dziecka
  3. Dlaczego roczne dziecko traci apetyt?
Czym jest modelowy talerz żywieniowy dla dzieci w wieku 1-3 lata?

Co powinno jeść roczne dziecko?

Dieta małego dziecka powinna być zbilansowana, czyli pełna różnych składników odżywczych, nie może być monotonna i oczywiście musi być zdrowa. Na pewno można eksperymentować już z większymi kawałkami jedzenia – większość dzieci ma już parę ząbków i doskonale radzi sobie z pogryzienie lub zmiażdżeniem dziąsłami miękkich kawałków.

Polscy eksperci zalecają, aby po 12. miesiącu podawać pokarmy z większymi cząstkami i unikać miksowania, aby rozwijać umiejętności żucia i samodzielnego jedzenia.

Roczne dziecko może jeść:

  • owoce: polskie owoce sezonowe (jabłka gruszki, śliwki itd.), banany, pomarańcze, borówki, awokado, mango. Ważne, aby małe okrągłe owoce, jak jagody czy winogrona kroić - kulkami najłatwiej się zadławić.
  • warzywa: maluchy mogą jeść już te same warzywa co dorośli: typowe warzywa, jak marchew, ziemniaki, brokuły, ale również liściaste zielone, strączkowe.
  • mięso: małe dzieci mogą jeść każde mięso, bo to doskonałe źródło białka. Zapotrzebowanie na ten składnik można uzupełniać soczewicą czy fasolą.
  • nabiał: dziecka po 1. roku życia powinno jeść 2 porcje mleka (w tym również mleko modyfikowane) oraz 1 porcję produktów mlecznych, takich jak sery czy jogurty - twierdzą specjaliści IMiD. Niezbędna w diecie jest jajko.
  • produkty zbożowe: kasze, płatki owsiane to źródło zdrowego błonnika. Malec może jeść też ryż i pieczywo.

Czytaj również: 12 najczęściej zadawanych pytań o rozszerzanie diety u niemowlaka

Od kiedy podawać dziecku krowie mleko? Czy roczniak musi nadal pić mleko modyfikowane?

Przykładowe menu dla rocznego dziecka

Śniadanie: kaszka na mleku/jajecznica/płatki owsiane z owocami na mleku

Drugie śniadanie: owoce i 2 biszkopty/twarożek/

Obiad: zupa jarzynowa z kawałkami mięsa/zupa pomidorowa z kluseczkami/ tuńczyk i warzywa (marchewka, brokuł, ziemniak) gotowane na parze/ziemniaki, ryż lub kaszą z pulpetami drobiowymi i warzywa.

Podwieczorek: budyń na mleku/galaretka owoce/kisiel

Kolacja: kaszka mleczno-ryżowa na mleku/omlet z owocami/naleśniki z serem/pasta jajeczna

Dlaczego roczne dziecko traci apetyt?

Wiele maluchów po 6 miesiącach rozszerzania diety traci nagle apetyt, a przynajmniej tak wydaje się rodzicom. Może ci się wydawać, że je za mało, że nigdy nie jest głodne, a każdy posiłek to walka.

Prawda jest taka, że dzieci w 1. roku przybierają na wadze około 7 kilogramów, a w 2. - tylko. 2-3 kg. Nie rosną też tak szybko – to zjawisko fizjologiczne, czyli jak najbardziej naturalne. Dziecko je mniej, bo ma mniejsza zapotrzebowanie na kalorie - wystarczy mu około 1000 kalorii rozłożonych na trzy posiłki i dwie przekąski dziennie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza