Przez 4 lata walczyła z niepłodnością, a po ciąży wypadły jej zęby. "Zrobiłabym to znowu"

2023-01-10 12:49

Każdy organizm jest inny, a więc i każda ciąża przebiega inaczej, nawet u tej samej kobiety. Nie sposób wymienić objawów i dolegliwości, które mogą towarzyszyć kobiecie w tym okresie. Ta mama pokazała na TikToku, jak odmienny stan zniszczył jej uzębienie. Wymieniła też wszystkie swoje błędy, które przyczyniły się do tej traumy. Ku jej zdziwieniu, w komentarzach posypały się inne, podobne historie.

zęby po ciąży
Autor: TikTok/ @greene_33 Straciła zęby po ciąży. Mama szczerze opowiada swoją historię.

Marissa Greene, która na TikToku funkcjonuje jako @greene_33 aż przez 4 lata starała się o dziecko. W końcu się udało i dziś jest mamą 2-latki, która jest jej oczkiem w głowie. W czasie ciąży zaczęła jednak chorować na poważną próchnicę. W efekcie, niedługo po porodzie jej zęby były całkiem zniszczone.

Dziś, ku przestrodze i w celu normalizowania tego problemu u innych mam, opowiada swoją historię. Co poszło nie tak?

Dowiedz się: Czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne? Na które zabiegi u dentysty lepiej się nie zapisywać?

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 8 Stomatologia

Sprawdź: Znieczulenie zębów w ciąży: ciężarna może borować zęby w znieczuleniu dentystycznym!

Przed ciążą miała zdrowe zęby

Marissa wyjaśniła w swoim filmie na TikToku, że przed zajściem w ciążę miała zdrowe zęby. Dowiedziała się, że ma jeden ubytek tuż przed tym, jak po czterech latach starań w końcu zaszła w ciążę. Dentysta powiedział jej, że będą musieli poczekać z leczeniem do drugiego trymestru, ale do tego czasu gabinet dentystyczny został zamknięty z powodu COVID. Gdy już otwarto gabinety stomatologiczne, kobieta była w końcówce 3. trymestru i lekarz radził poczekać z leczeniem aż do rozwiązania.

Oprócz opóźnionego przez pandemię leczenia, spory wpływ na problemy z zębami miały z pewnością poranne mdłości, których doświadczała Marissa. Kwasy żołądkowe naruszały szkliwo zębów, mimo iż po każdym wymiotowaniu, myła zęby. 

Dodatkowym czynnikiem pogarszającym ich stan, była nietolerancja laktozy u przyszłej mamy. Nie była więc w stanie spożywać wystarczającej ilości wapnia, aby nadążyć za dodatkowym zapotrzebowaniem rosnącego dziecka, co dodatkowo osłabiało jej zęby. Konsultowała się z lekarzem w sprawie dodatkowej suplementacji, ale po wykonaniu badań zalecił on jedynie przyjmowanie typowych środków prenatalnych. 

Po porodzie było jeszcze gorzej. Młoda mama pochłonięta małym dzieckiem i nie mająca głowy, by iść do stomatologa, z chwili na chwilę straciła zęby.

Przeczytaj: Nie bój się leczyć zębów w ciąży - przypomina ekspert. Zobacz, jakie darmowe zabiegi ci przysługują

Kiedy zaczęły się pogarszać do tego stopnia, że ​​stały się zbyt wrażliwe na szczotkowanie, po prostu płakałam i krzyczałam z bólu. Byłam bardzo przygnębiona i całkowicie przestałam się nimi zajmować — przyznała Marissa na swoim TikToku.

"Zrobiłabym to ponownie dla mojej córeczki"

Mimo że przeszła przez ciężką traumę, a następnie musiała wydać mnóstwo pieniędzy, aby zastąpić je protezami, wciąż twierdzi, że bycie mamą jest warte wszystkich poświęceń.

Wiem, że nie jest to dla każdego, ale zrobiłabym to ponownie w mgnieniu oka dla mojej córeczki. Ona jest dla mnie całym światem – powiedziała Marissa.

Chociaż Marissa miała tylko kilkaset obserwujących na TikToku, zanim opublikowała swój pierwszy film o problemach z zębami po ciąży, jej viralowe wideo zostało obejrzane prawie 6 milionów razy i zgromadziło ponad pół miliona polubień.

Pod filmikami kobiety pojawia się mnóstwo historii innych kobiet, cierpiących na tę samą przypadłość. Najlepiej podsumowała to jedna z nich:

Większość ludzi nie ma pojęcia, ile musi znieść ciało osoby noszącej dziecko. Ryzykujemy tak wieloma chorobami, aby mieć nasze dzieci.