Przez 4 lata walczyła z niepłodnością, a po ciąży wypadły jej zęby. "Zrobiłabym to znowu"

2023-01-10 12:49

Każdy organizm jest inny, a więc i każda ciąża przebiega inaczej, nawet u tej samej kobiety. Nie sposób wymienić objawów i dolegliwości, które mogą towarzyszyć kobiecie w tym okresie. Ta mama pokazała na TikToku, jak odmienny stan zniszczył jej uzębienie. Wymieniła też wszystkie swoje błędy, które przyczyniły się do tej traumy. Ku jej zdziwieniu, w komentarzach posypały się inne, podobne historie.

zęby po ciąży
Autor: TikTok/ @greene_33 Straciła zęby po ciąży. Mama szczerze opowiada swoją historię.

Marissa Greene, która na TikToku funkcjonuje jako @greene_33 aż przez 4 lata starała się o dziecko. W końcu się udało i dziś jest mamą 2-latki, która jest jej oczkiem w głowie. W czasie ciąży zaczęła jednak chorować na poważną próchnicę. W efekcie, niedługo po porodzie jej zęby były całkiem zniszczone.

Dziś, ku przestrodze i w celu normalizowania tego problemu u innych mam, opowiada swoją historię. Co poszło nie tak?

Dowiedz się: Czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne? Na które zabiegi u dentysty lepiej się nie zapisywać?

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 8 Stomatologia

Sprawdź: Znieczulenie zębów w ciąży: ciężarna może borować zęby w znieczuleniu dentystycznym!

Przed ciążą miała zdrowe zęby

Marissa wyjaśniła w swoim filmie na TikToku, że przed zajściem w ciążę miała zdrowe zęby. Dowiedziała się, że ma jeden ubytek tuż przed tym, jak po czterech latach starań w końcu zaszła w ciążę. Dentysta powiedział jej, że będą musieli poczekać z leczeniem do drugiego trymestru, ale do tego czasu gabinet dentystyczny został zamknięty z powodu COVID. Gdy już otwarto gabinety stomatologiczne, kobieta była w końcówce 3. trymestru i lekarz radził poczekać z leczeniem aż do rozwiązania.

Oprócz opóźnionego przez pandemię leczenia, spory wpływ na problemy z zębami miały z pewnością poranne mdłości, których doświadczała Marissa. Kwasy żołądkowe naruszały szkliwo zębów, mimo iż po każdym wymiotowaniu, myła zęby. 

Dodatkowym czynnikiem pogarszającym ich stan, była nietolerancja laktozy u przyszłej mamy. Nie była więc w stanie spożywać wystarczającej ilości wapnia, aby nadążyć za dodatkowym zapotrzebowaniem rosnącego dziecka, co dodatkowo osłabiało jej zęby. Konsultowała się z lekarzem w sprawie dodatkowej suplementacji, ale po wykonaniu badań zalecił on jedynie przyjmowanie typowych środków prenatalnych. 

Po porodzie było jeszcze gorzej. Młoda mama pochłonięta małym dzieckiem i nie mająca głowy, by iść do stomatologa, z chwili na chwilę straciła zęby.

Przeczytaj: Nie bój się leczyć zębów w ciąży - przypomina ekspert. Zobacz, jakie darmowe zabiegi ci przysługują

Kiedy zaczęły się pogarszać do tego stopnia, że ​​stały się zbyt wrażliwe na szczotkowanie, po prostu płakałam i krzyczałam z bólu. Byłam bardzo przygnębiona i całkowicie przestałam się nimi zajmować — przyznała Marissa na swoim TikToku.

"Zrobiłabym to ponownie dla mojej córeczki"

Mimo że przeszła przez ciężką traumę, a następnie musiała wydać mnóstwo pieniędzy, aby zastąpić je protezami, wciąż twierdzi, że bycie mamą jest warte wszystkich poświęceń.

Wiem, że nie jest to dla każdego, ale zrobiłabym to ponownie w mgnieniu oka dla mojej córeczki. Ona jest dla mnie całym światem – powiedziała Marissa.

Chociaż Marissa miała tylko kilkaset obserwujących na TikToku, zanim opublikowała swój pierwszy film o problemach z zębami po ciąży, jej viralowe wideo zostało obejrzane prawie 6 milionów razy i zgromadziło ponad pół miliona polubień.

Pod filmikami kobiety pojawia się mnóstwo historii innych kobiet, cierpiących na tę samą przypadłość. Najlepiej podsumowała to jedna z nich:

Większość ludzi nie ma pojęcia, ile musi znieść ciało osoby noszącej dziecko. Ryzykujemy tak wieloma chorobami, aby mieć nasze dzieci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza