Twoja rodzina jest na kwarantannie lub w izolacji? Przysługuje ci zasiłek chorobowy

2020-11-04 13:18

Wzrost zakażeń koronawirusem wiąże się ze wzrostem liczby osób podlegających izolacji lub kwarantannie. Strona rządowa  gov.pl przypomina, że takim osobom przysługuje zasiłek chorobowy. Jak go uzyskać?

Twoja rodzina jest na kwarantannie lub w izolacji? Przysługuje ci zasiłek chorobowy
Autor: Getty images

Zasiłek chorobowy to świadczenie, które obecnie przysługuje również osobom przebywającym na kwarantannie lub w izolacji. Dotyczy to również rodziców dzieci, które zostały odesłane na kwarantannę, np. z powodu wykrycia koronawirusa w ich szkole czy przedszkolu.

W takiej sytuacji kwarantannie poddana jest cała rodzina, czyli rodzicie i rodzeństwo dziecka mającego styczność z wirusem, a nawet współlokatorzy, czyli np. mieszkający w jednym domu dziadkowie dziecka.  Nowe rozporządzenie dotyczące zasad wypłacania zasiłku opiekuńczego znalazło się w Dzienniku Ustaw 2 listopada. Jest jednak pewien warunek, aby otrzymać zasiłek.

Jaki jest warunek uzyskania zasiłku z powodu kwarantanny?

Warunkiem uzyskania zasiłku jest posiadanie decyzji powiatowego inspektora sanitarnego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji.  Zasiłek chorobowy z powodu kwarantanny lub izolacji wypłacany jest przez płatnika, czyli pracodawcę lub przez ZUS.

Aby więc uzyskać to świadczenie, należy im przekazać decyzje inspektora sanitarnego pocztą, mailowo lub przez platformę PUE ZUS ( załączając zdjęcie lub skan do zaświadczenia Z-3/Z-3a) lub osobiście po zakończeniu kwarantanny.

Więcej informacji na stronie www.gov.pl

Warto wiedzieć

Warto wyjaśnić, że izolacja wymagana jest u osób, u których wykryto koronawirusa (otrzymały pozytywny wynik testu), a kwarantanna dotyczy osób, które miały kontakt z osobą zakażoną.

Czytaj również:

Czy szczepić dziecko, kiedy panuje epidemia koronawirusa? Wracają szczepienia obowiązkowe

Czy szkoły w Polsce znów będą zamknięte?

Obowiązkowe oczyszczacze powietrza w klasach uchronią uczniów przed COVID-19?

Czy w czasie pandemii koronawirusa można wyjść na spacer z dzieckiem?

Dzieci zarażają koronawirusem silniej niż dorośli. Czy mogą wrócić do szkół we wrześniu?