Dziecko powiedziało pierwsze słowo? Logopeda: "Nie ekscytuj się za bardzo!"

2024-02-29 13:25

Pierwsze słowo wypowiedziane w pełni świadomie z ust malucha to moment, którego rodzice nie mogą się wprost doczekać. Ale uwaga: reakcja na wypowiedzenie pierwszego słowa nie powinna być zbyt żywiołowa. Dlaczego?

Dziecko powiedziało pierwsze słowo? Logopeda: Nie ekscytuj się za bardzo!
Autor: Getty Images

Pierwsze "nie", "tak" czy "mama" wypowiedziane przez dziecko to chwila, na którą czekamy z niecierpliwością. Zazwyczaj rodzice wprost nie mogą się doczekać, aż ich pociecha stanie się bardziej komunikatywna i zacznie wprost mówić, czego potrzebuje. Inaczej pozostaje nam zgadywanie, o co też tym razem chodzi maluchowi, w dodatku nie zawsze trafnie umiemy odczytać jego potrzeby.

Spis treści

  1. Co robić gdy dziecko wypowie pierwsze słowo?
  2. Kiedy spodziewać się pierwszych słów?
M jak mama: Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Co robić gdy dziecko wypowie pierwsze słowo?

Logopeda Melissa Minney, która na Instagramie prowadzi popularny profil @RaisingLittleTalkers uważa, że zbyt żywiołowa reakcja na pierwsze słowo dziecka może być szkodliwa. Dlaczego?

Ekspertka przestrzega przed zbytnią ekscytacją, w przeciwnym razie łatwo możemy wystraszyć dziecko. Wtedy na pewno nie poczuje się zachęcone do tego, aby mówić więcej i częściej. Przeciwnie - to może jego mowę w pewien sposób przyblokować.

"Duża reakcja może dziecko przestraszyć i przenieść jego skupienie na okrzyki wydawane przez rodzica, zamiast skupić się na słowie, które właśnie wypowiedziało" - wyjaśnia logopeda Melissa Minney.

Oto kroki, jakie jej zdaniem powinien podjąć rodzic, kiedy słyszy słowo wypowiedziane przez dziecko po raz pierwszy:

  1. Zachowaj spokój
  2. Uśmiechnij się szeroko do dziecka
  3. Powtórz słowo, które wypowiedziało
  4. Unikaj nagłych ruchów lub głośnych dźwięków (kibicowania, oklasków)
  5. Jeśli słowo jest prośbą, wypełnij (jeśli możesz), aby Twoje dziecko nauczyło się mocy swoich słów.

Oczywiście część dzieci może świetnie reagować na pochwały i żywiołowe reakcje będą je tylko motywować. Dlatego rada logopedy nie dotyczy wszystkich maluchów bez wyjątku.

Kiedy spodziewać się pierwszych słów?

Tempo rozwoju mowy u dzieci jest różne i porównywanie dzieci między sobą nie ma większego sensu. Przyjmuje się, że pierwsze słowa pojawiają się między 10. a 18. miesiącem życia dziecka. Przy czym warto pamiętać, że to niekoniecznie będzie tak oczekiwane "mama".

Przez słowa rozumie się wszelkie odgłosy czy dźwięki, które dziecko wypowiada ze świadomością ich znaczenia. Może to więc być "brum" określające "auto" czy "bam" mówiące o tym, że coś spadło.

Czytaj więcej: Martwisz się, że dziecko mówi za mało słów? Logopedka uspokaja: źle je zliczasz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza