„Świecące mandarynki” to zły pomysł na zabawę. Profesor wymienia całą listę zagrożeń

2024-01-04 12:57

„Świecące mandarynki”, „mandarynki z Marsa” czy też „kosmiczne mandarynki”. Niezależnie od nazwy, eksperci ostrzegają rodziców przed tą zabawą. Jest kilka powodów dla których nie warto tego robić w domu.

„Kosmiczne mandarynki” to niebezpieczny trend
Autor: Getty Images/ TikTok screenshot „Kosmiczne mandarynki” to niebezpieczny trend

Świecące za sprawą odpalenia "zimnych ogni" mandarynki stały się popularną zabawą na TikToku już w czasie świąt. Okres sylwestrowo-karnawałowy tylko przedłuża ten trend, który chętnie powielają zarówno dorośli, jak i dzieci. Choć zabawa wydaje się bardzo atrakcyjna, eksperci są sceptyczni i ostrzegają rodziców przed potencjalnymi zagrożeniami. Czy to rzeczywiście tak niebezpieczne? 

Przeczytaj też: Nowy trend na TikToku rozwścieczył internautów. „To jest znęcanie się nad dziećmi”

Spis treści

  1. Niebezpieczna zabawa z zimnymi ogniami
  2. Ryzyko zatrucia
Ta jedna Ciotka bawi internautów i zyskuje fanów na TikToku!

Zobacz: Influencerce odebrano syna przez filmik na TikToku. "Nie wiedziałam, że to coś złego"

O tym, że eksperymentowanie ze środkami pirotechnicznymi, nawet tak pozornie nieszkodliwymi, jak zimne ognie, może skończyć się źle, pisze na swoim Instagramowym profilu prof. Katarzyna Siuzdak z Instytutu PAN w Gdańsku, prowadząca profil Science Mission, na którym w przystępny sposób propaguje ciekawostki naukowe. Jakie minusy zabawy ze "świecącymi mandarynkami" wymienia?

Niebezpieczna zabawa z zimnymi ogniami

Ekspertka apeluje do influencerów, by nie rozpowszechniali szkodliwego jej zdaniem trendu.

– To, że Tobie się nic nie stało, masz z tego frajdę, nie znaczy, że tak będzie z Twoimi naśladowcami. Sztuczne ognie i wszelkie pirozabawki to nie są wcale „idealne” rzeczy do zabawy- pisze "profesorka Kasia". Jak podkreśla, zimne ognie wcale nie są zimne. Palą się bowiem w temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza. 

Nieodpowiednio użytkowane przez dzieci, mogą łatwo uszkodzić wzrok. 

Ryzyko zatrucia

Kontrolowana przez rodziców zabawa z "kosmicznymi mandarynkami" może być całkiem bezpieczna, ale warto zwrócić uwagę starszych dzieci, by nie powielały zabaw z internetu bez skonsultowania się z rodzicami. Jak alarmuje "profesorka Kasia", część internautów promuje trend zjadania mandarynek po ich odpaleniu, a to już niezwykle niebezpieczne. 

Mandarynka po takim odpaleniu zimnych ogni zawiera w sobie całe mnóstwo substancji chemicznych. To jak wiele ich osadza się w żywności po dopaleniu zimnych ogni, ekspertka pokazała na przykładzie skorupki wydmuszki jajka i na przekrojonej mandarynce. Ciemny osad, który widać na jej filmiku, to jak pisze nie tylko żelazo, ale też bar i stront, które mogą spowodować zatrucie. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza