Taki obrzęk u maluszka to alarmujący objaw. Ratowniczka zdradza, co musisz robić

2024-03-29 12:49

Jeśli zobaczysz taki obrzęk u dziecka, działaj natychmiast. Ten widok może oznaczać problemy z przepływem krwi. Ratowniczka medyczna wyjaśnia, co za nim stoi i co zrobić, gdy go zobaczysz.

Taki obrzęk u maluszka to alarmujący objaw. Ratowniczka zdradza, co musisz robić
Autor: Getty Images Taki obrzęk u maluszka to alarmujący objaw. Ratowniczka zdradza, co musisz robić

W sieci nie brakuje profili, na których ratownicy medyczni i specjaliści innych zawodów medycznych dzielą się swoją fachową wiedzą. Robią to bezpłatnie, dlatego warto śledzić ich wpisy. Nierzadko posty te dotyczą udzielania pierwszej pomocy dzieciom. Oglądane wielokrotnie filmy instruktażowe zwiększają szansę, że w przypadku konieczności zadziałamy tak, jak powinniśmy.

Spis treści

  1. Zabawy dzieci mogą być niebezpieczne
  2. Obrzęk palca u dziecka
  3. "Użyj kremu do depilacji"
Problemy skórne u niemowląt - Plac Zabaw odc. 7

Zabawy dzieci mogą być niebezpieczne

Dzieci mają wiele pomysłów, a ich zabawy niekoniecznie są bezpieczne. Szczególną ostrożność trzeba zachować, kiedy maluch bawi się niewielkimi elementami. Filmy pokazujące jak usunąć przedmiot z nosa bywają pomocne, gdy dziecko celowo lub nie - włoży do nosa koralik, fasolkę lub inny przedmiot.

Przed kilkoma miesiącami informowaliśmy o tym, że 6-miesięczna dziewczynka połknęła smoczek. Z wywiadu z ratownikiem medycznym, a prywatnie tatą czwórki dzieci wiemy, że niebezpieczne sytuacje w zabawie trudno przewidzieć. Często dopiero po fakcie przyznajemy, że mogliśmy czemuś zapobiec.

Obrzęk palca u dziecka

Nawet gdy w pobliżu dziecka nie ma przedmiotów, które mogłyby stanowić niebezpieczeństwo, rodzic może być świadkiem sytuacji, która wymaga jego pilnej reakcji.

Jednym z przykładów takich niebezpieczeństw jest obrzęknięty paluszek u stopy lub u dłoni dziecka. Ratowniczka medyczna z platformy e-learningowej Tiny Hearts Education uczula, że za obrzęk może odpowiadać włos owinięty wokół palca.

Kiedy zobaczysz coś takiego, natychmiast działaj. Gdy włos nie utkwił zbyt głęboko w skórze dziecka, możesz spróbować poradzić sobie z tym samodzielnie.

"Użyj kremu do depilacji"

W przypadku włosa, który jest widoczny, ratowniczka poleca użycie kremu do depilacji:

  • nałóż niewielką ilość kremu do depilacji na obrzęknięte miejsce,
  • odczekaj kilka minut,
  • spłucz ciepłą wodą,
  • starannie usuń pozostałe włosy.

Krem do depilacji powinien osłabić włos na tyle, że będziesz w stanie go usunąć. Pamiętaj jednak, że tego typu kosmetyki zazwyczaj mają w składzie wiele mocnych substancji, więc po pierwsze - u dziecka może dojść do reakcji alergicznej, a nawet podrażnienia skóry, a po drugie - powinnaś uważnie pilnować, by resztki kosmetyku nie dostały się do oczu lub ust malucha.

Jeśli nie posiadasz w domu kremu do depilacji, możesz spróbować usunąć owinięty włos nożyczkami z cienkim końcem. W tym przypadku też musisz zachować bezwzględną ostrożność, by nie zranić dziecka lub siebie.

Jeśli jednak nie masz żadnej z wymienionych rzeczy lub ten sposób nie zadziałał, nie zwlekaj - udaj się na izbę przyjęć.

Czytaj tez: Jej synek zadławił się czymś, co "nie wzbudzało podejrzeń". Mama ostrzega

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza