Tych 4 popularnych leków nie podawaj dziecku. Konsekwencje mogą być poważne

2024-05-21 9:57

Gdy dziecko gorączkuje, a pod ręką nie masz akurat żadnego "dziecięcego syropu", nie podawaj mu pierwszego lepszego lekarstwa z apteczki. Te 4 leki są dostępne bez recepty, ale dzieciom mogą zaszkodzić. Nawet jeśli chodzi o nastolatka.

Tych 4 popularnych leków nie podawaj dziecku. Konsekwencje mogą być poważne
Autor: getty images/ Screen Instagram @mama_bez_recepty Tych 4 popularnych leków nie podawaj dziecku. Konsekwencje mogą być poważne

W reklamach leków nie bez powodu jak mantrę lektor powtarza zdanie zaczynające się od słów: "przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania..." Niestety nie wszyscy o tym pamiętają. Warto wiedzieć, że leki, które mogą być lekami pierwszego wyboru, jeśli obserwujemy u siebie objawy przeziębienia, dzieciom mogą zaszkodzić. Wcale nie chodzi jednak o dawki, ale o konkretne substancje w nich zawarte.

Być może słyszałaś o tym, że dzieciom poniżej 12. roku życia nie wolno podawać popularnej aspiryny. Zobacz dlaczego. Wśród czterech wymienionych przez farmaceutkę produktów jest nawet olejek do inhalacji.

Plac zabaw: Kłopoty z gardłem u malucha - znamy sposoby na ból i chrypkę

Lek z kwasem acetylosalicylowym dla dziecka? Nigdy bez konsultacji

Kwas acetylosalicylowy to składnik m.in. aspiryny. Dorośli nierzadko stosują ją przeciwbólowo a także przy pierwszych objawach przeziębienia. Jednak w przypadku dzieci do 12. roku życia, a niektóre badania sugerują nawet, że aż do 15. roku życia, nie należy podawać takich leków.

Istnieje ryzyko, że u dziecka mogą wystąpić groźne dla życia i zdrowia powikłania. Są to:

  • astma aspirynowa,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • zespół Reye'a.

Szczególnie niebezpiecznym, choć wyjątkowo rzadkim powikłaniem jest właśnie zespół Reye'a. W jego wyniku może dojść do uszkodzenia układu nerwowego. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w ostatnim czasie wiązanie podawania kwasu acetylosalicylowego dzieciom z wystąpieniem tej groźnej choroby jest podawane w wątpliwość. Na całym świecie rocznie notuje się jedynie 2 przypadki tej encefalopatii. Wciąż jednak wielu lekarzy i farmaceutów woli zalecić rodzicom wstrzymanie się z podawaniem leków zawierających kwas acetylosalicylowy. Zwłaszcza, jeśli chodzi o działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe - bezpieczniej będzie podać lek z paracetamolem czy ibuprofenem.

Czytaj też: Dziecko jest chore? Pamiętaj o tych zasadach, jeśli nie chcesz się zarazić

Leki przeciwkaszlowe

Oczywiście są takie, które można podawać dzieciom i jest ich całkiem sporo. Należy jednak unikać tych zawierających kodeinę. Farmaceutka Anna Joniec-Bieniek, która na Instagramie prowadzi popularny profil @mama_bez_recepty przekonuje, że nie należy podawać ich dzieciom poniżej 12. roku życia. U najmłodszych mogą wywołać zaburzenia oddychania.

Pyralgina nie dla dzieci

Lekiem, którego nie powinniśmy podawać dzieciom bez konsultacji z lekarzem jest również pyralgina. Zawiera metamizol sodu, który nie jest wskazany dla dzieci.

"Nawet jedna dawka może wywołać zaburzenia oddechowe" - mówi farmaceutka Anna Joniec-Bieniek.

Olejek miętowy tylko dla starszych dzieci

Dzieciom nie zaleca się również stosowania olejku miętowego. Zazwyczaj robimy z niego inhalacje podczas infekcji dróg oddechowych. Farmaceutka przekonuje, że nie wolno stosować go u dzieci poniżej 2. roku życia, ponieważ może on wywołać bezdech z zamknięciem głośni.

Choroby zakaźne - test wiedzy

Pytanie 1 z 19
Salmonella typhi to bakterie wywołujące: