Żałuję, że wcześniej tego nie wiedziałam. Pan Tabletka mówi, gdzie mierzyć temperaturę u niemowlaka

2024-01-03 9:39

Gorączka u niemowlęcia sprawia, że maluszek jest dodatkowo rozdrażniony i płacze. Mierzący temperaturę rodzic zaczyna wpadać w jeszcze większą panikę, widząc wynik. Termometr pokazuje inną temperaturę pod pachą, inną na czole, inną na skroni, a jeszcze inną w uchu. Gdzie zatem mierzyć temperaturę u niemowlęcia, aby była wiarygodna?

Niemowlę mierzenie temperatury
Autor: Getti Images Żałuję, że wcześniej tego nie wiedziałam. Pan Tabletka mówi, gdzie mierzyć temperaturę u niemowlaka

Gorączka u niemowlaka to sygnał, że organizm walczy z infekcją. Może być zatem objawem infekcji wirusowej, ale również zapalenia ucha środkowego. Bez względu na powód, gorączki u niemowląt nie należy bagatelizować.

Wiele mam zastanawia się jednak, gdzie mierzyć temperaturę u niemowlęcia? Wynik z ucha, w różnym miejscu na czole i spod pachy znaczenie się od siebie różni.

Farmaceuta Marcin Korczyk, znany w mediach społecznościowych jako @pantabletka rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Zobacz także: Dlaczego gorączka nasila się wieczorem?

Spis treści

  1. Gorączka czy stan podgorączkowy?
  2. Gdzie mierzyć temperaturę u niemowląt?
  3. Internautki podzielone
Kiedy z gorączką u dziecka iść do lekarza?

Gorączka czy stan podgorączkowy?

Zdrowe niemowlę rzadko kiedy ma temperaturę wynoszącą równo 36,6 stopni Celsjusza. Wszystko przez system termoregulacji, który u tak małych dzieci nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Jeżeli zatem widzimy na termometrze nieco ponad 37 stopni Celsjusza, nie wpadajmy od razu w panikę.

Uznaje się, że temperatura pomiędzy 37,2 a 38°C to stan podgorączkowy. O gorączce świadczy temperatura od 38,5°C. Lekarze podkreślają jednak, że duże znaczenie ma również samopoczucie malucha. Jeżeli więc cokolwiek nas niepokoi, a temperatura u niemowlęcia nie wydaje się szczególnie wysoka, warto skonsultować się ze specjalistą.

Gdzie mierzyć temperaturę u niemowląt?

Problem niekiedy sprawia sam pomiar temperatury u tak małych dzieci. Do wyboru mamy bowiem różnego rodzaju termometry, które w efekcie mogą pokazywać bardzo skrajne wyniki w zależności od miejsca, w którym dokonujemy pomiaru.

Nagle temperatura na czole sugeruje, że dziecko ma 38°C, a na skroni niemal 40°C. Przykładamy raz jeszcze, ale wyniki są niepokojąco bardzo różne. Pod pachą z kolei około 38,5°C, a w odbycie jeszcze więcej.

Wbrew pozorom, jakże popularne czoło do mierzenia temperatury nie jest wcale miejscem zalecanym przez specjalistów.

Według Pana Tabletki najlepszymi miejscami do pomiaru temperatury dziecka jest pacha i ucho.

– Ucho, o ile nie jest objęte infekcją, oddaje tę temperaturę z wnętrza ciała. Dlatego pozwala lepiej określić temperaturę – tłumaczy Pan Tabletka.

Ekspert wyjaśnia, że mierzenie temperatury w pupie tylko powyżej 3. miesiąca życia i jako potwierdzenie, czy gorączka rośnie, czy spada.

Z kolei mierzenie temperatury na czole powinno odbywać się tylko kontrolnie, bo chodzi tylko o wygodny pomiar, a nie miarodajny wynik.

Internautki podzielone

Pod postem Pana Tabletki pojawiło się wiele komentarzy. Część przyznała rację, że miarodajny wynik zawsze wychodzi po mierzeniu temperatury w uchu. Inne przyznały, że są zdziwione, że mierzenie gorączki na czole nie jest zalecane.

„Byłam z dzieckiem w szpitalu w 2 tygodniu jego życia i przez cały miesiąc mierzyły na czole. W innym szpitalu też mierzyły na czole. Prywatne wizyty i dzieci do 3 roku też na czole” – wyznała jedna z mam, podkreślając, że sama robi tak samo.

Inna mama podzieliła się, że pediatra podpowiedziała jej, że temperaturę najlepiej mierzyć w okolicach pępka i na czole, a następnie wyciągnąć z tego średnią. W panice jednak zawsze sięga po zwykły rtęciowy i mierzy pod pachą.

„Nam lekarz z karetki pogotowia kazał mierzyć termometrem bezdotykowym na klatce piersiowej” – napisała kolejna internautka.

Czytaj także: Zatkany nos? Pan Tabletka poleca swój „katarkiller”. „Genialny, prosty”, ale może też szokować

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza