Bezpieczny, bo widoczny na drodze. Noś odblaski!

2014-11-03 10:38

Dzieci na drogach wciąż giną lub ulegają poważnym wypadkom. Najczęściej są pieszymi - małymi, niewidocznymi w ciemnościach punktami. Niestety, nie wszyscy są świadomi tego, że niewielki, odblaskowy element przyczepiony do kurtki czy buta, może zapobiec tragedii.

Akcja społeczna „Bezpieczny, bo widoczny” prowadzona pod patronatem Komendy Głównej Policji i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ma za zadanie propagować i uświadamiać, jak ważne jest noszenie przez dzieci odblaskowych elementów garderoby. To dzięki nim możemy znacznie zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych na drogach! Kampania ma przypominać zarówno rodzicom, jak i samym dzieciom o konieczności ich noszenia.

Dzieciaki mają przekonać się, że noszenie odblasków to nie „obciach”, a stylowy, mądry i bezpieczny wybór! Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości dorosłych na temat bezpieczeństwa dzieci, ale także realna zmiana – pojawienie się na ulicach świecących punkcików oznaczających ŻYCIE! Najnowsza ustawa nakłada obowiązek noszenia odblasków tylko poza obszarem zabudowanym. Należy pamiętać, że powinny one być noszone po zmroku również mieście! To rozsądna konieczność. Więcej o akcji możemy dowiedzieć się na stronie www.bezpiecznybowidoczny.org.

23.10.2014 w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której uświadamiano dzieci, jak ważne jest noszenie przez nich elementów odblaskowych. Ideę popiera firma Bartek, produkująca obuwie dziecięce z odblaskami.

Konferencję poprowadził Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji, który przedstawiając statystyki wypadków, wyraźnie zaapelował o wyposażenie dzieci w odblaski. Podkreślał, że głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości dorosłych na temat bezpieczeństwa dzieci, ale także realna zmiana – pojawienie się na ulicach świecących punkcików oznaczających ŻYCIE! Najnowsza ustawa nakłada obowiązek noszenia odblasków tylko poza obszarem zabudowanym. Należy pamiętać, że powinny one być noszone po zmroku również mieście! To rozsądna konieczność.

Głównym elementem kampanii są spoty informacyjne, których premiera nastąpiła podczas konferencji. Zagrali w nich Omenaa Mensah, Paulina Holtz, Karolina Malinowska, Artur Chamski oraz dzieci ze szkoły podstawowej nr 103 w Warszawie.

Akcję swoją obecnością wsparły także gwiazdy: Artur Chamski, Violetta Kołakowska i Omenaa Mensah. Zgodnie stwierdzili, że dzięki odblaskom możemy znacznie zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych na drogach. A o konieczności ich noszenia należy przypominać zarówno rodzicom, jak i samym dzieciom. Obecne na konferencji młode aktorki Julia Wróblewska i Gabrysia Raczyńska chcą przekonać inne dzieciaki, że noszenie odblasków to nie „obciach”, a modny, mądry i bezpieczny wybór!