Najmłodszy pacjent chory na COVID-19 - zaraziła się 7-miesięczna dziewczynka

2020-03-16 14:28

We Wrocławiu potwierdzono obecność wirusa u 7-miesięcznej dziewczynki. To jak na razie najmłodsza pacjentka w Polsce hospitalizowana z powodu wirusa z Wuhan.

Najmłodszy pacjent chory na COVID-19 - zaraziła się 7-miesięczna dziewczynka
Autor: Getty images

Dane WHO potwierdzają, że małe dzieci przechodzą infekcję koronawirusową stosunkowo łagodnie w porównaniu do dorosłymi. Nie znaczy to jednak, że nie grozi im zakażenie wirusem z Wuhan. Kilka godzin temu potwierdzono obecność patogenu u 7-miesięcznej dziewczynki, która przebywa we wrocławskim szpitalu. 

Dziecko zostało zakażone przez rodziców, u których wcześniej zdiagnozowano koronawirusa. Zarówno rodzice , jak i niemowlę zostali hospitalizowani. Zdaniem lekarzy z Wrocławia dziecko jest w dobry stanie i przebywa w szpitalu tylko ze względu na to, że leczeni są tam również jego rodzice.  

Przypadki zakażeń niemowląt zdarzały się już wcześniej:
kilkumiesięczne dzieci zdiagnozowano w Australii, Izraelu, koronawirusa odkryto również u noworodka w Chinach. 

Tak niewielka liczba przypadków zachorowań u niemowląt nie pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, jak przebiega infekcja koronawirusowa u tak małych pacjentów.

Do tej pory choroba COVID-19 znacznie rzadziej dotykała dzieci lub była tak dla nich łagodna, że nie dawała żadnych objawów.

Nie wiadomo niestety, czy niektóre dzieci mogą być bardziej narażone na ciężką chorobę, na przykład ze względu na współistniejące choroby przewlekłe lub wcześniactwo

Czytaj:

 Dzieci rzadziej chorują na koronawirusa

Bilanse odroczone z powodu epidemii koronawirusa. Szczepienia - zgodnie z planem.

Koronawirus: lista szpitali

#RazemPrzeciwKoronawirusowi. Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!

Sąsiad pomoże!
Autor: redakcja

W związku z epidemią koronawirusa zamieszczamy plakat do pobrania i wydrukowania. Za pomocą plakatu można zadeklarować swoją pomoc sąsiedzką (głównie osobom starszym, które nie mogą lub nie powinny wychodzić z domu, robić zakupów, załatwiać spraw w większych skupiskach).

Pobierz plakat w wygodnym formacie pdf

Pasek. Loga
Autor: redakcja

Więcej o koronawirusie