Myślałaś, że bunt 2-latka jest trudny? W tym wieku jest jeszcze gorzej

2024-02-24 11:13

Dwulatek odkrywa swoją indywidualność i chce wyraźnie zaznaczyć swoje zdanie. Często krzyczy, tupie, a nawet rzuca się w geście sprzeciwu na podłogę i nie zamierza się ruszyć. Wielu rodzicom wydaje się, że już gorzej być nie może. Skoro przetrwali bunt dwulatka, to przetrwają wszystko. Okazuje się jednak, że ten wiek jeszcze mocniej sprawdza granice wytrzymałości rodziców.

Myślałaś, że bunt 2-latka jest trudny? W tym wieku jest jeszcze gorzej
Autor: Getty Images Myślałaś, że bunt 2-latka jest trudny? W tym wieku jest jeszcze gorzej

Psotny i wybuchowy 2-latek wystawia cierpliwość rodziców na prawdziwy test? A może niesforny 4-latek, który nie wie, co to strach i zadaje miliony pytań, najbardziej daje się we znaki rodzicom?

Według ankiety przeprowadzonej wśród rodziców przez OnePoll i sponsorowanej przez Mixbook okazuje się, że większość rodziców uważa, że wiek 2, 3, a nawet 4 lata to bułka z masłem.

Naukowcy potwierdzają, że choć każdy etap rodzicielstwa ma swoje wyzwania, to jednak ten wiek dziecka dla większości rodziców jest najtrudniejszy.

Zobacz także: Wszystkie musimy przejść przez dziecięcy bunt dwulatka — jak to przetrwać?

Spis treści

  1. Dziecko w tym wieku to dla rodziców największe wyzwanie
  2. Dlaczego to trudny wiek?
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Dziecko w tym wieku to dla rodziców największe wyzwanie

Badanie pokazało, że dzieci w wieku 8 lat przysporzyły rodzicom największych problemów wychowawczych.

Większość z 2000 rodziców, którzy odpowiedzieli na ankietę przeprowadzoną w 2020 roku, zgodziła się, że mając w domu ośmiolatka, czuli, że to był najgorszy rok. Wiek 6 lat ocenili, że był lepszy, niż oczekiwali, a wiek 7 lat wywoływał najbardziej intensywne napady złości.

Rodzice nazwali nawet wiek 8 lat „nienawistnymi ósemkami”. Ocena ta może wydawać się dość surowa, ale opiekunowie zauważyli, że ta złość z poprzedniego roku w wieku 8 lat jeszcze mocniej się nasiliła.

Dlaczego to trudny wiek?

8-latki mogą być trudne pod względem wychowawczym z kilku powodów. Ich ciało przygotowuje się do dojrzewania i wchodzenia w wiek nastoletni.

W wieku 8 lat dzieci mają już dużą osobowość i chcą zaznaczyć swoją autonomię. Mogą być niezwykle uparte, trzaskać drzwiami, przewracać oczami, co jest tylko pokazaniem swojej indywidualności i zaznaczeniem niezależności.

Dla ośmiolatka wykonywanie obowiązków domowych to kara, istny akt tortur. Co więcej, bezpośrednie i z premedytacją ignorowanie rodziców – to norma dla wielu 8-latków.

8-latki mogą doprowadzać rodziców do szału. Może się wręcz wydawać, że nie da się z nimi normalnie porozmawiać, a wahania nastroju wydają się poza jakąkolwiek kontrolą. Po ciężkim dniu ten sam 8-latek, który doprowadził rodziców na skraj wytrzymałości, nadal chce się przytulać. Dla niego ten okres jest równie trudny.

Bez względu zatem na to, jak minął każdemu dzień, jak bardzo był trudny, okażmy zrozumienie i wsparcie. Dzieci bardzo szybko dorastają. Te złe chwile miną, więc niech te 8-latki mają w pamięci, że zawsze mogą liczyć na swoich rodziców.

Źródło: parents.com

Czytaj także: Wystarczą 3 rzeczy, by zbudować silną więź z dzieckiem. Pomoże prosty test

Mów tak do dziecka przed snem. To najlepszy sposób na wzmocnienie więzi

7 prostych nawyków, które wzmocnią twoje relacje z dzieckiem. Numer 3 jest szczególnie ważny

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza