Masa porcelanowa - do czego służy i co można z niej robić?

2021-07-29 11:04

Masa porcelanowa to masa plastyczna, którą bez problemu można przygotować w domu razem z dzieckiem. Wystarczy tylko kilka składników, by stworzyć masę porcelanową i zagwarantować dziecku kreatywną i niezapomnianą zabawę.

Masa porcelanowa - do czego służy, co z niej robić?
Autor: Getty images Masa porcelanowa - Czy to fajna zabawa?

Masa porcelanowa, choć brzmi poważnie i kojarzy się z elegancką porcelaną, w rzeczywistości jest masą plastyczną, którą można przygotować z kilku niedrogich składników w domowym zaciszu.

Masa porcelanowa jest również nazywana "zimną porcelaną" i jest świetnym materiałem do tworzenia różnych figurek, ozdób czy zabawek. Sprawdzi się doskonale jako materiał do twórczego spędzenia czasu z dzieckiem. Podpowiadamy, jak stworzyć masę porcelanową i w jaki sposób ją wykorzystać.

Spis treści

  1. Czym jest masa porcelanowa?
  2. Jak zrobić masę porcelanową - krok po kroku
  3. Przepis bez kleju na masę porcelanową
  4. Jak wykorzystać masę porcelanową?
W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

Czym jest masa porcelanowa?

Masa porcelanowa, inaczej zimna porcelana lub sucha porcelana, to mieszanka oliwy, mąki oraz kleju. Połączenie tych produktów pozwala na stworzenie bardzo plastycznej masy, którą można uformować w dowolne kształty. Nazwa masy nie bez powodu nawiązuje do porcelany. Po wyschnięciu dzieła, które zostały stworzone przy pomocy masy porcelanowej, do złudzenia przypominają te z prawdziwej porcelany.

Masa porcelanowa to prosty i niedrogi sposób na kreatywną zabawę z dzieckiem. Pozwala nie tylko rozwijać jego umiejętności manualne, trenując motorykę małą, ale także pobudza kreatywność i wyobraźnię. Dziecko jest w stanie stworzyć z masy wszystko, co tylko sobie zamarzy.

Zabawa z masą porcelanową to świetny sposób na spędzenie czasu dla całej rodziny. Nadaje się dla dzieci w każdy wieku. Warto wziąć pod uwagę fakt, że twórcze zabawy z wykorzystaniem pracy dłoni to doskonały sposób na rozwój mózgu małego dziecka. Dziecko może rysować, kolorować, ale też tworzyć figurki z masy porcelanowej jednocześnie świetnie się bawiąc, jak i rozwijając się.

Jak zrobić masę porcelanową - krok po kroku

Większość składników, które są potrzebne do wykonania masy porcelanowej, z pewnością masz w swojej kuchni. Masa porcelanowa jest banalnie prosta do przygotowania, wystarczy, że połączysz:

Proporcje dobierz według uznania, w zależności od tego, jak dużo masy potrzebujesz. Pamiętaj jednak, by masa miała konsystencję ciasta i nie był zbyt płynna. Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą, a następnie wyrób rękami w taki sposób, jak wyrabia się zwykłe ciasto. Nie martw się o klej.

Ten typ łatwo się zmywa ze wszystkich powierzchni, ale za to jest doskonałym spoiwem masy porcelanowej. Musisz jedynie uważać, by masa nie zaschła w trakcie wyrabiania. Jak powinna wyglądać idealnie przygotowana masa? Musi być gładka, pozbawiona grudek. Na koniec masę rozwałkuj i już razem z dzieckiem możecie zaczynać zabawę.

Przy wyrabianiu figurek lub ozdób z masy porcelanowej warto wykonywać szybkie i sprawne ruchy. Masa szybko zasycha i wystarczą jej trzy godziny, by zaschnąć całkowicie. Na ten czas można odstawić figurki, a potem bez problemu i obaw już ich używać.

Przepis bez kleju na masę porcelanową

Nie masz kleju wikolowego w domu? Żaden problem! Istnieje jeszcze jeden przepis na masę porcelanową, w którym nie wykorzystuje się kleju. Potrzebne są za to:

Mąkę i sodę wymieszaj w garnku, a potem nalej wody. Ponownie wymieszaj wszystkie składniki. Garnek postaw na kuchence i podgrzej składniki do momentu, w którym uzyskają jednolitą konsystencję. Gdy masa wystygnie, zacznij ją ugniatać. Potem rozwałkuj i razem z dzieckiem możesz już wykorzystać ją do tworzenia ozdób, zabawek lub figurek. Masa stworzona w ten sposób schnie znacznie dłużej, bo aż do 24 godzin.

Jak wykorzystać masę porcelanową?

Gdy już razem z dzieckiem przygotowałaś masę porcelanową, to tak naprawdę jedynym ograniczeniem wobec jej wykorzystania jest wasza wyobraźnia. Z masy porcelanowej możecie stworzyć wszystko! Dobrym pomysłem jest wykorzystanie jej do zrobienia ozdób choinkowych - możecie zrobić dowolne kształty, wycinając z rozwałkowanej masy choinki, renifery czy nawet świętego Mikołaja!

Potem wystarczy tylko wspólnie pomalować farbami utworzone ozdoby. Pamiętajcie, by zrobić w nich małe dziurki, zanim zastygną. Dzięki temu przez ozdoby będzie można przeciągnąć sznurki lub tasiemki i potem zawiesić je na choince.

Z masy można tworzyć jednak nie tylko płaskie ozdoby, ale także przestrzenne figurki, takie same jak z modeliny czy plasteliny. Dziecko może zrobić samodzielnie całą farmę zwierzaków czy figurki ulubionych bohaterów z bajek. Wszystko zależy od umiejętności i chęci.