Te rzeczy zapamiętają nasze dzieci. Będziemy dla nich wspaniałymi rodzicami

2024-02-17 11:01

Nikt nie jest idealny. Przynajmniej nie non stop. Szczęśliwe dzieciństwo to wcale nie to, w którym rodzic nie popełniał błędów. Dla naszych dzieci liczą się chwile pełne pozytywnych emocji, gdy czują się ważne, kochane, wspierane, gdy mogą podziwiać rodzica, gdy go lubią i dobrze czują się w jego towarzystwie. Oto kilka ważnych rzeczy, które zapamiętają z dzieciństwa.

Tak zapewnisz dziecku szczęśliwe dzieciństwo
Autor: Getty Images Tak zapewnisz dziecku szczęśliwe dzieciństwo.

Bycie nieidealnym w rodzicielstwie może mieć swoje plusy. Dzięki temu, przy odrobinie zaangażowania i chęci, uczymy dzieci, jak można naprawiać własne błędy, jak przepraszać i jak dawać sobie w rodzinie bezwarunkową miłość. 

Nie sprawimy, że myśląc o dzieciństwie w przyszłości, nasze dzieci nie znajdą ani jednej naszej wady. Nie o to przecież chodzi. Są jednak chwile, które zapadają dzieciom w pamięć najbardziej. Dzięki tym momentom zapamiętają dzieciństwo jako najszczęśliwszy czas. A rodzice w ich oczach będą najwspanialszymi przyjaciółmi. Czy właśnie nie na tym polega rodzicielski sukces?

Dowiedz się: 5 grzechów głównych rodziców. W ten sposób koncertowo rozwalamy relacje

Spis treści

 1. 10 rzeczy, które liczą się dla naszych dzieci
Plac zabaw: “Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

Przeczytaj: Nie udaje, nie wymusza, nie terroryzuje. To znak, że układ nerwowy dziecka jest w załamaniu

O najważniejszych dla dzieci momentach w życiu rodzinnym pisała na swoim instagramowym profilu @thatcalteacherlife pedagożka imieniem Stephanie. Kobieta wymieniła 10 sytuacji, które są dla naszych dzieci ważne. To właśnie one, a nie drogie prezenty, zdrowe posiłki czy nienaganny porządek w domu, zapamiętają nasze dzieci. Warto o tym wiedzieć, by móc rozsądnie ustalić nasze rodzicielskie priorytety. Oto co nasze maluchy za kilkanaście lat będą wspominać z rozrzewnieniem.

10 rzeczy, które liczą się dla naszych dzieci

 • Gdy wybaczamy im błędy

Gdy potrafimy wybaczać, nie karzemy ciszą, nie wzbudzamy wyrzutów sumienia, to dla dzieci najlepszy dowód bezwarunkowej miłości.

 • Kiedy dajemy im całą swoją uwagę

15 minut niepodzielnej uwagi i skupienia się na dziecku, może być cenniejsze niż cały wspólny weekend spędzony w telefonach. Dzieci chcą czuć, że są dla rodzica ważne i wyjątkowe i, że zasługują na jego czas.

 • Gdy pytamy je o zdanie i o uczucia

Gdy przemyślenia naszych dzieci są dla nas ważne, pytamy o nie, doradzamy się, wspólnie dyskutujemy, dzieci czują się istotną częścią rodziny, a przy okazji wzmacniamy ich poczucie własnej wartości.

 • Kiedy wspieramy ich marzenia

Rodzic, który pozwala dziecku na własne marzenia i cele, to rodzic, którego dziecko zapamięta jako przyjaciela. Jeśli damy dzieciom możliwość znalezienia i rozwijania własnych pasji, a nie realizacji naszych niedokończonych planów, będą czuły nasze wsparcie i akceptację tego, jakie są naprawdę.

 • Gdy świętujemy z nimi ich sukcesy

Okazując radość z mniejszych i większych osiągnięć naszych dzieci, pokazujemy, jak dla nas są ważne. Dziecko doceni, że nie bagatelizujemy jego starań i umiemy cieszyć się jego szczęściem.

 • Gdy dajemy pozytywny przykład

Ciężko posłuchać rodzica, który wymaga od dziecka czegoś, czego sam nie spełnia. W takiej sytuacji w dziecku rodzi się sprzeciw. Tylko będąc pozytywnym wzorem, możemy bez terroru wymagać od naszych dzieci różnych rzeczy.

 • Kiedy uczymy ich życiowych umiejętności

Nie da rady, by dziecko zapamiętało z dzieciństwa wszystko. Są jednak rzeczy, które zapadają w pamięć. Pierwsze upieczone w asyście mamy ciasto, nauka jazdy na rowerze, pływania, czy pierwszy wbity gwóźdź - każda z takich istotnych umiejętności zdobytych z pomocą rodzica zapadnie dziecku w pamięć.

 • Wspólne zabawy i wakacje

Niezwykły czas, gdy całą rodziną jesteśmy razem to idealny pretekst do budowania wspaniałych wspomnień.

 • Wspólne przygody

Z tego rodzinnego czasu, dzieci najlepiej zapamiętają przygody. Mogą zapomnieć wakacje w dobrym hotelu, ale już wyjazd pod namioty będą wspominać całe życie. Nie zapamiętają luksusowej restauracji, ale nocne ognisko zorganizowane na plaży. Dzieci kochają odkrywać ekscytujący świat wraz z rodzicami.

 • "Przytulasy"

Dzieci zapamiętują czułość rodzica. Gdy mama głaskała po głowie do snu, albo gdy tata masował bolący brzuszek. Każdy codzienny przytulas będzie na wagę złota. Ale uwaga, jak odkryli badacze, nie liczą się uściski od niechcenia, tylko czułość okazywana aż do momentu uczucia bliskości. Każdy z nas kojarzy, co to za uczucie. Miłe, prawda? Właśnie ono zapadnie dziecku w pamięć. 

Zobacz: 3 rzeczy, którymi martwi się maluch po ataku złości. Bardzo cię wtedy potrzebuje

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza