Dokuczają ci bąble po komarach? Ratownik wymienia 3 sposoby na ulgę

2024-05-10 12:53

Ugryzienie komara może być wyjątkowo dokuczliwe. Staramy się zabezpieczać: odpowiednio ubieramy, stosujemy repelenty, unikamy spacerów w godzinach największej aktywności tych owadów. Czasem nasze działania okazują się nieskuteczne, komary gryzą, a my szukamy sposobów na ulgę.

Dokuczają ci bąble po komarach? Ratownik wymienia 3 sposoby na ulgę
Autor: Getty Images Dokuczają ci bąble po komarach? Ratownik wymienia 3 sposoby na ulgę

Wydaje mi się, że w ubiegłym roku komarów było wyjątkowo mało. Dokuczały mi osy, których spotykałam o wiele więcej niż w poprzednich latach, ale komary jakoś nie dokuczały. Za to w tym roku chyba znów wszystko wraca do normy.

Właściwie całą majówkę spędziliśmy na zewnątrz, mam wrażenie, że komary towarzyszy nam nieustannie - niezależnie od pory dnia czy miejsca, w którym się znajdowaliśmy. Tym bardziej warto sobie przypomnieć, jak sprawić, by te owady nas omijały, a także jak sobie poradzić, gdy na ciele pojawi się swędzący ślad.

Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Ugryzienie komara. Jak sobie pomóc, gdy swędzi i dokucza?

Rafał Kościołowicz to ratownik medyczny i instruktor pierwszej pomocy, który na TikToku dzieli się przydatnymi informacjami. Możemy dowiedzieć się nie tylko tego, jak postępować w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, ale i jak zachowywać się w "zwyczajnych" sytuacjach.

Jeden z tiktoków na profilu @pierwszapomoc.net.pl dotyczy ugryzień komarów, a dokładniej: jak możemy sobie pomóc, gdy zostaniemy pogryzieni przez komary. Ratownik wymienia trzy sposoby, które przyniosą nam ulgę.

Pierwszy z nich to zdezynfekowanie miejsca ugryzienia. Ratownik wskazuje, że może to być na przykład coś, co w składzie ma alkohol - środek do dezynfekcji rąk, perfumy. - Ma to na celu obkurczyć naczynia krwionośne i spowolnić reakcję na jad - wyjaśnia Rafał Kościołowicz.

Drugi proponowany sposób to wypicie roztworu wapna. - Zmniejszy to reakcję alergiczną i będzie zdecydowanie mniej swędziało - wskazuje prowadzący kanał. Tu pozwolę sobie na mały dopisek. Od pewnego czasu pojawiają się głosy, że działanie wapna na objawy alergii to mit. Zainteresowanych odsyłam do badań i artykułów na ten temat, np. tego w Poradniku Zdrowie: Wapno na uczulenie (alergię)? Właściwości i zastosowanie wapna.

Ostatnim zaproponowanym przez Rafała Kościołowicza sposobem jest posmarowanie "maścią przeciwhistaminową, która ma działanie przeciwzapalne, łagodzi obrzęk i świąd". Poleca preparaty na bazie hydrokortyzonu.

Przeczytaj także: Uczulenie na komary, pyłki, słońce, czyli jak przeżyć z alergią na wakacjach?

Co jeszcze przyniesie ulgę?

Swoimi metodami na komary podzielili się również widzowie. Jedna z komentujących powiedziała, że podaje córce witaminę B, a o jej skuteczności przekonała się, gdy dziewczyna była trzy tygodnie na obozie w lesie i jako jedyna nie miała problemów ani z komarami, ani z kleszczami. - Przy witaminie B trzeba uważać na higienę osobistą, bo intensywny zapach jest wyczuwalny w pocie czy w moczu - uzupełnił Rafał Kościołowicz.

- Ja mam kapsułki z wit. A+E z apteki. W razie ugryzienia przebijam kapsułkę i smaruję w miejscach ugryzień. Mi i dzieciom pomaga - podpowiedziała inna obserwatorka. Wśród komentarzy znajdziemy także informację, że podobno działa zgnieciony liść bazylii. - Też o tym słyszałem, ale nigdy nie testowałem - wskazał prowadzący profil.

A jak ty sobie radzisz z dokuczliwymi bąblami?

Jeśli szukasz metod na komary, sprawdź te pięć sprawdzonych, domowych sposobów. Poznaj też odpowiedź na ważne pytanie: Czy można łączyć krem z filtrem i środek na komary?.

Jakie zagraniczne wakacje najbardziej do ciebie pasują?

Pytanie 1 z 10
Jaki masz budżet?