Lista kluczowych umiejętności dzieci w wieku od 2 miesięcy do 5 lat

2022-02-23 9:05

Kilka tygodni temu amerykańscy specjaliści opublikowali listę kluczowych umiejętności dzieci w wieku od 2 miesięcy do 5 lat. Sprawdź, jak rozwija się twoje dziecko, pamiętając, że lista ta jest tylko pomocą w śledzeniu rozwoju dziecka, a nie twardym wyznacznikiem jego postępów.

Lista kluczowych umiejętności dzieci od 2 miesiąca życia do 5 lat
Autor: Getty images Lista kluczowych umiejętności dzieci od 2 miesiąca życia do 5 lat

Z kilkumiesięcznym opóźnieniem spowodowanym pandemią, Centers for Disease Control and Prevention - największa agencja rządowa USA zajmująca się zdrowiem, opublikowała listę kluczowych umiejętności dzieci w wieku od 2 miesięcy do 5 lat.

Lista została zaktualizowana pierwszy raz od 2004 roku przy współpracy pediatrów i lekarzy z USA, a wszystko po to, aby czujniej obserwować dzieci i zwracać uwagę na ewentualne opóźnienia, mogące świadczyć o nieprawidłowym rozwoju.

Specjaliści podkreślają jednak, że rozwój dziecka jest sprawa indywidualną, a wprowadzenie nowej listy ma na celu wyłącznie pomaganie rodzicom i lekarzom w obserwacji dziecka, a nie wywoływanie w nich lęków i niepotrzebnych frustracji. 

Oto lista kluczowych umiejętności dzieci od 2 miesiąca życia do 5 lat.

Sprawdź, jak rozwija się twoje dziecko, pamiętając, że lista ta jest tylko pomocą w śledzeniu rozwoju dziecka, a nie twardym wyznacznikiem jego postępów.

Czytaj również:  Siatka centylowa: jak ją odczytać?

Ile słów powinno mówić dziecko w wieku dwóch-trzech lat, a ile w wieku sześciu?

Co potrafi 2-letnie dziecko?