Tej korzyści z karmienia piersią się nie spodziewałyście! Nowe ustalenia naukowców

2024-02-27 14:07

Wiemy, że mleko mamy wspiera malucha na wiele różnych sposobów. Dopasowuje się do jego aktualnych potrzeb, wpływa na rozwój wielu układów, chroni przed chorobami - to tylko część z zalet karmienia piersią. Naukowcy dopisali do listy kolejne dobroczynne działanie.

Tej korzyści z karmienia piersią się nie spodziewałyście! Nowe ustalenia naukowców
Autor: Getty Images Tej korzyści z karmienia piersią się nie spodziewałyście! Nowe ustalenia naukowców

Karmić piersią czy mlekiem modyfikowanym? Jak długo to robić? Gdy się nad tym zastanawiamy, nasze argumenty najczęściej dotyczą tego, co tu i teraz, nie wybiegamy myślami do przodu. A ma to znaczenie dla przyszłych wyborów naszego dziecka.

Spis treści

  1. Korzyści z karmienia piersią
  2. Karmienie piersią to mniej przekąsek
  3. Karmienie dziecka - zalecenia
M jak mama: Sposoby na laktację: co działa, a co nie?

Korzyści z karmienia piersią

Karmienie piersią ma wiele korzyści, to mniejsze ryzyko wystąpienia wielu chorób, wad zgryzu, otyłości. Wskazać można także m.in.:

  • dostarczanie witamin i minerałów,
  • wsparcie układu odpornościowego,
  • zmniejszenie ryzyka SIDS,
  • zapewnienie prawidłowej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym.

A wśród korzyści dla matki wymienia się m.in. szybszy powrót do wagi sprzed ciąży, zmniejszenie ryzyka krwotoku poporodowego, czy zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jajnika w okresie pomenopauzalnym.

Karmienie piersią to mniej przekąsek

Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow zbadali powiązania między czasem karmienia piersią a dietą niemowląt. Zauważono, że dzieciom, które dłużej były karmione mlekiem matki, rzadziej podawano różnego rodzaju niezdrowe, słone i słodkie przekąski.

Przeanalizowano odpowiedzi 2 730 matek dzieci w wieku od ośmiu do 12 miesięcy, 20 proc. karmiło niemowlęta wyłącznie mlekiem modyfikowanym, 48 proc. karmiło piersią dłużej niż sześć miesięcy po urodzeniu. Badanie wykazało, że kobiety, które karmiły dzieci mlekiem modyfikowanym, częściej podawały smakołyki (45 proc.), w porównaniu z matkami karmiącymi piersią (15 proc.).

Wiemy, że w pierwszych latach życia kształtujemy nawyki żywieniowe dziecka. Jak pokazuje badanie, nierówności w diecie zaczynają się już w wieku 6-12 miesięcy. Maluchy wcześniej poznają "zakazane" jedzenie, kształtują się ich upodobania. A później może być trudno je modyfikować.

Karmienie dziecka - zalecenia

Jak czytamy w zaleceniach, celem, do którego należy dążyć, jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia. Wskazano, że korzystne jest również częściowe lub krótsze karmienie piersią, powinno być kontynuowane tak długo, jak będzie to pożądane przez matkę i dziecko. A niemowlętom, które nie są karmione piersią, należy podawać produkty, które zastępują kobiece mleko.

Co z rozszerzaniem diety? Wskazano, że wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć, kiedy niemowlę wykazuje umiejętności rozwojowe potrzebne do ich spożywania. Zwykle dzieje się tak nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia, czyli między początkiem piątego miesiąca życia a początkiem siódmego miesiąca życia).

"Rodzic/opiekun decyduje, kiedy i co zje dziecko, natomiast dziecko decyduje ile zje"

- podkreślono.

Źródło:

Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (Standardy Medyczne/Pediatria, 2021, T. 18)

Associations between breastfeeding duration and adherence to complementary feeding recommendations in Scotland

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza