3 fakty na temat sandałków dla dziecka. Fizjoterapeutka radzi, jakie wybrać

2024-05-10 14:49

Lepsze dla maluszka będą sandałki z zakrytymi paluszkami i zabudowanym zapiętkiem, a może przeciwnie - powinny być odkryte? Fizjoterapeutka podpowiada, na co zwrócić uwagę na wyborze sandałków dla dziecka.

3 fakty na temat sandałków dla dziecka. Fizjoterapeutka radzi jakie wybrać
Autor: Getty Images 3 fakty na temat sandałków dla dziecka. Fizjoterapeutka radzi jakie wybrać

Wysokie temperatury sprawiają, że wielu dorosłych już chodzi w sandałach i klapkach, choć nie ma jeszcze połowy maja. To naturalne, że nie chcemy aby dziecięce stópki pociły się w zakrytym obuwiu, dlatego maluchom także proponujemy już coś lżejszego.

Tylko co zrobić, jeśli maluszek dopiero stawia swoje pierwsze kroki albo zwyczajnie nie wiemy, czym kierować się przy wyborze butów? Czy sandałki to dobry pomysł na pierwsze buty dla dziecka, czy niekoniecznie? Rozwiewamy wątpliwości.

Czytaj też: Chcesz wozić dziecko na rowerze? Fizjoterapeutka wyjaśnia od kiedy można

"Fizjoterapeutka mówi, jak wybrać pierwszy rowerek i hulajnogę dla dziecka" - Plac Zabaw odc.8

Sandałki z zakrytymi czy odkrytymi palcami?

Z punktu widzenia fizjoterapeutki Karoliny Wolnik-Piernickiej, która na Instagramie jest dobrze znana jako @fizjomommy, jest to kwestia mało istotna jeśli chodzi o zdrowie małej stopy. Tak naprawdę więc ekspertka poleca by wybrać takie obuwie, jakie dobrze pasuje na dziecięce stópki i zwyczajnie się nam podoba.

Sandałki z zakrytymi paluszkami mają oczywiście zalety:

  • stópka jest nieco lepiej zabezpieczona (zwłaszcza paluszki i paznokcie), co może być istotne w przypadku dzieci, które jeszcze czworakują lub chodzą od niedawna,
  • praktyczne podczas zabaw na dworze (dziecko może w nich kopnąć piłkę bez ryzyka, że sprawi mu to ból).

Wśród wad jest oczywiście mniejsza przewiewność buta. Zdecydowanie bardziej przewiewne będą sandałki z odkrytymi paluszkami. Jeśli model posiada zapięcie na rzep w przedniej części buta, pozwala to na lepsze dopasowanie sandałka do dziecięcej stopy. Możemy w ten sposób wyregulować je tak, by nie uciskały stopy dziecka, ale też stopa nie przesuwała się na boki.

Czytaj też: Pogoda oszalała. Co jest gorsze dla dzieci: przegrzanie czy zmarznięcie?

Czy zakładać dziecku skarpetki do sandałów?

Doskonale wiemy jak to brzmi (i wygląda!) w przypadku dorosłych, chociaż i tutaj moda coraz częściej dopuszcza również tego typu rozwiązania. W przypadku dzieci, połączenie skarpetki + sandały może jednak sprawdzić się świetnie, zwłaszcza w chłodniejsze dni.

Skarpetki założone na małe stopy ochronią je przed otarciami i sprawdzą się w nieco chłodniejsze dni.

Sandałki jako pierwsze buciki?

Czy sandałki mogą być pierwszym rodzajem kupionego dziecku obuwia? Jak najbardziej tak, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Cechy dobrych sandałków dla dzieci to przede wszystkim lekkość. Nie powinny mieć podwyższonej pod piętą podeszwy.

W przypadku wyboru pierwszych bucików zwróć uwagę na:

  • materiał wykonania. Najlepiej by był naturalny, np. ze skóry,
  • wagę. Bucik powinien być leciutki,
  • obecność zapiętka. W przypadku pierwszych bucików lepiej by pięta nie była "goła", jest wówczas lepiej ustabilizowana.

Czytaj też: Czy dziecko powinno się uczyć chodzić w butach, czy boso?