Tych rzeczy 4-latek może nie lubić. I jest to całkowicie normalne

2024-02-20 13:25

4-latek wciąż o coś pyta, mógłby w kółko słuchać ulubionej bajki i jest niezwykle ciekawy świata. Bardzo dużo już umie, ale rodzice mogą martwić się, że wciąż czegoś nie lubi. Zamiast z tym walczyć, dowiedz się, czego 4-latek może nie lubić. To normalne na jego etapie rozwoju.

Tych rzeczy 4-latek może nie lubić. I jest to całkowicie normalne
Autor: Getty Images Tych rzeczy 4-latek może nie lubić. I jest to całkowicie normalne

Zbuntowany 4-latek? Ciągle grymasi? Nie słucha się? Proszony o coś zdaje się w ogóle nas nie słyszeć?

Rodzice 4-latków mogą pomyśleć, że to istne działanie z premedytacją. Czysta złośliwość ich dziecka, które jest nieposłuszne, co chwila urządza mniejsze lub większe histerie i wytrzymać się z nim nie da.

Tymczasem 4-latek może czegoś nie lubić, nie ze względu na swoją złośliwość. Większość z tych rzeczy, które denerwują rodziców, to jedynie pewien etap rozwoju dziecka, z którym poradzimy sobie, jeżeli lepiej go zrozumiemy.

Zobacz także: Jak nauczyć 4-latka radzić sobie z emocjami? 7 pięknych i wartościowych książek

Spis treści

  1. Co potrafi 4-latek?
  2. Tego 4-latek może nie lubić
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Co potrafi 4-latek?

Rozwój czterolatka znów przyspiesza. Niekiedy możemy mieć wrażenie, że buzia naszego dziecka w ogóle się nie zamyka. Wciąż o coś pyta, dopytuje i chce wiedzieć wszystko, jak co działa i do czego służy. To fascynujące, a zarazem nieco męczące, gdy na część pytań nie znamy odpowiedzi.

Czterolatek zna już około 2 tysiące słów, odróżnia też litery, a niektóre maluchy potrafią już zapisać swoje imię. W tym wieku dzieci uwielbiają także wszelkiego rodzaju prace plastyczne. Lubią wycinać, wyklejać, tworzyć ciekawe konstrukcje, robić coś z niczego, lepić i ugniatać.

Fizycznie czterolatek jest również znacznie bardziej rozwinięty, niż jeszcze rok wcześniej. Biega, skacze, z łatwością wchodzi i schodzi po schodach. Uwielbia zabawę w berka, w chowanego. Wszelkie zabawy z piłką są tym, co je przyciąga jak magnes.

Warto jednak pamiętać, że 4-latek nie wie jeszcze, czym jest strach. Nie potrafi przewidzieć, że jego zamiłowanie do ekstremalnych wyczynów może mu zaszkodzić. Dlatego czterolatkowi należy obrazowo wytłumaczyć, jakie mogą być konsekwencje jego działań.

Tego 4-latek może nie lubić

Długa lista umiejętności i upodobań 4-latka to jedno. Jest jednak również druga strona medalu i wszystko to, czego 4-latek może wciąż nie lubić.

Niektóre z tych rzeczy mogą wydawać się dziwne, niepokojące, ale to całkowicie normalne, że 4-latek może za nimi nie przepadać.

Pediatra prowadząca profil na Instagramie @healthiest_baby podpowiada, czego 4-latek może nie lubić.

  • Lepkie ręce.
  • Siedzenie w spokoju – tak, to wciąż wyczyn, jeżeli 4-latek usiądzie na dłużej w jednym miejscu,
  • Czekanie – cierpliwość nie jest ich mocną stroną,
  • Dzielenie się – wciąż się tego uczą i nie ukrywajmy, nie są w dzieleniu mistrzami.
  • Mycie włosów – wiele 4-latków nienawidzi mycia włosów.
  • Zasypianie – kiedy przychodzi czas na sen, wszystko wokół zaczyna być znacznie bardziej interesujące dla 4-latka.
  • Mycie zębów – może trwać prawdziwą wieczność. Niekiedy już przekonanie do tej czynności graniczy z cudem.
  • Mówienie im, co mają jeść – często to także jest problemem u 4-latków.
  • Ciągłe ostrzeganie – dla 4-latka ciągłe powtarzanie słowa „uważaj” może być wkurzające. Jego celem jest odkrywanie świata, poznawanie granic, a nie słuchanie ciągłej reprymendy.

Ponadto czterolatek wciąż może mieć problem ze słuchaniem za pierwszym razem i rozstaniami z rodzicami. Bywa z tym naprawdę ciężko.

Warto jednak pamiętać, że dla 4-latka liczy się przede wszystkim budowanie silnej więzi z rodzicami i znalezienie własnej drogi. Pozwólmy mu na poznawanie świata w bezpiecznych warunkach i bądźmy blisko, gdy nas potrzebuje.

Post pediatry możecie przeczytać TUTAJ.

Czytaj także: 8 zdań, które działają, jak mocny uścisk. Każde dziecko powinno to usłyszeć

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza