Kiedy możesz usłyszeć bicie serca dziecka? I co, jeśli go nie słychać?

2022-07-22 14:52

Rytmiczne, dość szybkie uderzenia słyszane w aparacie USG to najpiękniejszy dźwięk, świadczący o tym, że w twoim brzuchu rozwija się nowe życie. Kiedy po raz pierwszy można usłyszeć bicie serca dziecka i co, jeśli mimo upływu czasu go nie słychać?

Kiedy możesz usłyszeć bicie serca dziecka? I co, jeśli go nie słychać?
Autor: Getty images Kiedy możesz usłyszeć bicie serca dziecka? I co, jeśli go nie słychać?

Każda mama zastanawia się, kiedy po raz pierwszy usłyszy bicie serca swojego dziecka. To dla wielu z nich jakby przypieczętowanie informacji o ciąży: pozytywnych wyników testów ciążowych, badań krwi.

Kiedy możesz usłyszeć bicie serca dziecka podczas badania USG? I co, jeśli go nie słychać?

Spis treści

  1. Kiedy można usłyszeć bicie serca dziecka?
  2. Jak brzmi bicie serca dziecka?
  3. Dlaczego czasem nie słuchać bicia serca? 
  4. Brak bicia serca przy poronieniu i ciąży pozamacicznej
  5. Jak usłyszeć bicie serca w domowym detektorze tętna płodu?
Badania w 1. miesiącu ciąży

Kiedy można usłyszeć bicie serca dziecka?

Serce dziecka rozwija się zaraz na początku ciąży, ponieważ jest niezbędne do rozwoju innych narządów: dostarcza do nich natlenioną krew i składniki odżywcze.

Dlatego już w 5.-6. tygodniu pojawiają się komórki, które z czasem zamienią się w serce – najpierw będą wygiętą i skręconą rurką, która ostatecznie wykształci komory, przedsionki i zastawki, po czym, ok. 10-12 tygodnia ciąży uformuje w prawidłowy organ.

Zanim to się stanie, serduszko jeszcze nie bije – lekarze mówią o jego aktywności, którą jednak można usłyszeć przez aparat do USG.

Lekarze twierdzą, że przy dobrym aparacie USG i umiejętnościach osoby wykonującej badanie, czasem udaje się zobaczyć i usłyszeć bicie serca już ok. 7. tygodnia ciąży.

Jeśli nie uda się na pierwszym USG potwierdzającym ciążę, to na pewno usłyszysz je podczas obowiązkowego badania wykonywanego między 11. a 14. tygodniem.

A co z detektorami tętna, które są mniej czułymi urządzeniami? Czasem położna lub lekarz są w stanie wykryć czynność serca z jego pomocą już w 10. tygodniu ciąży, ale zależy to nie tylko od jakości aparatu, ale również od  budowy macicy czy nawet tego, czy pełny lub pusty jest twój pęcherz.

Czytaj równieżKiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy? Po ilu dniach wynik jest miarodajny?

Kiedy powinno się iść na pierwsze USG w ciąży i co pokaże to badanie?

Jak brzmi bicie serca dziecka?

Wiele kobiet twierdzi, że bicie małego serca ich dziecka brzmi jak galopujące konie. Na pewno nie jest to szum, który czasami słyszymy w detektorach tętna płodu - tak brzmi raczej odgłos przepływu płynów ustrojowych w organizmie mamy. 

Bicie serca płodu jest dużo szybsze niż bicie serca dorosłego człowieka - tętno wynosi ok. 110 do 160 uderzeń na minutę, ale zwykle jest wyższe w pierwszym trymestrze. U dorosłego tętno wynosi 60-90 uderzeń.

Możesz usłyszeć od lekarza, że serce dziecka bije nieregularnie, za szybko (tachykardia) lub za wolno (bradykardia). Nieregularny (ektopowy) rytm serca mija zwykle samoistnie lub jest wywołany czynnikami zewnętrznymi, jak wypicie przez mamę mocnej kawy. Inne nieprawidłowości mogą, ale nie muszą wynikać z nieprawidłowej budowy serca - to jednak lekarz sprawdzi na kolejnych badaniach. 

Dlaczego czasem nie słuchać bicia serca? 

Jeśli w czasie badania słuchać tętno, to znak, że dziecko rozwija się prawidłowo. Możesz trochę odetchnąć: ryzyko poronienia dla 6. tygodnia ciąży jest mniejsze niż 10 procent, a dla 9. - tylko 1 procent.

Ale co, gdy lekarz w czasie badania powie, że nie słyszy bicia serca? Nie trzeba panikować. Specjalista prawdopodobnie zleci powtórzenie badania w późniejszym terminie - po 7-10 dniach.

Pamiętaj też, że powodów, dla których nie słyszysz bicia serduszka może być wiele i niekoniecznie jest nimi obumarcie zarodka czy utrata ciąży. 

Jeśli Twój lekarz nie słyszy bicia serca dziecka w badaniu USG na pierwszej wizycie, może to być spowodowane:

  • zbyt wczesnym terminem badania - może się to zdarzyć (zwłaszcza jeśli miałaś nieregularny cykl), że ciąża jest młodsza niż obliczałaś. A może po prostu przyszłaś na USG za wcześnie - pamiętaj, że serce zaczyna bić w 6. tygodniu ciąży, ale w praktyce można je usłyszeć na bardzo dobrym sprzęcie dopiero w 7., a na słabszym - nawet jeszcze później. 
  • miałaś robione USG przez brzuch, a nie przez pochwę. Ten drugi sposób jest bardziej czuły, dlatego zaleca się, aby przed 8. tygodniem ciąży badanie USG wykonywać sondą przez pochwową.
  • miałaś badanie nie za pomocą USG, a tzw. detektorem tętna płodu - to urządzenie używane często przez położne lub lekarzy nie mających w gabinecie aparatu ultrasonograficznego, jest mniej dokładne i pozwala  usłyszeć bicie serca płodu dopiero ok. 10. tygodnia ciąży.
  • masz tyłozgięcie macicy i ze względu na jej położenie zarodek może znajdować się dalej i trudniej wychwycić jego tętno.
  • masz nadwagę -  dodatkowa warstwa między aparatem ultradźwiękową a dzieckiem może utrudnić wykrycie bicia jego serca.

Brak bicia serca przy poronieniu i ciąży pozamacicznej

Niestety, może zdarzyć się, że nie słychać serca płodu, ponieważ ono nie bije. Tak jest w przypadku poronienia. Może na to wskazywać termin wykonania badania USG, kiedy teoretycznie tętno powinno być już wyczuwalne, a także dodatkowe symptomy świadczące o utracie ciąży, np. krwawienie.

Bicia serca nie słychać również przy ciąży pozamacicznej, ale taka sytuacja powinna być wykryta przez lekarza w czasie tego samego badania. 

Czytaj również: Beta hCG w ciąży. Co oznacza poziomhormonu hCG i jakie są normy hCG?

Gdzie wyczuć serce płodu na domowym detektorze tętna?

Jak usłyszeć bicie serca w domowym detektorze tętna płodu?

Doppler płodowy, czyli detektor tętna płodu to popularne urządzenie kupowane obecnie przez wielu rodziców oczekujących dziecka. To ręczny aparat wykorzystywany również przez niektóre położne, który działa na zasadzie odbijania fal dźwiękowych od dziecka ukrytego w macicy.  

Czy warto kupować detektor tętna płodu? Tak, Choć wielu ekspertów uważa go za zbędny wydatek. Po pierwsze zlokalizowanie serca dziecka i prawidłowe rozpoznanie jego bicia jest trudne i czasem brak dźwięku może wywołać niepotrzebne zdenerwowanie u mamy. Można również pomylić bicie serca z  odgłosem krwi przepływającej przez łożysko lub we własnych naczyniach.