Ratownicy wyliczają mało znane domowe zagrożenia. Nr 6 przeraża, bo większość z nas tak robi

2022-11-07 9:36

O pewnych domowych niebezpieczeństwach mówi się wiele, o innych wciąż za mało. Wiemy, że okrągłe baterie, czy tabletki do zmywarki mogą wyglądać dla dziecka jak cukierki, a połknięcie ich stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dużo mówi się o zabezpieczaniu okien, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy aż roi się od wypadków zwianych z wypadnięciem dzieci. Możemy się jednak założyć, że o części z tych rzeczy, a zwłaszcza punkcie nr 6, wielu rodziców nawet nie pomyślało.

Dziecko bierze do buzi ładowarkę.
Autor: Getty Images Oto największe niebezpieczeństwa domowe, które zagrażają dzieciom.

Dopiero mając w domu małe dzieci zauważamy, jak wiele niebezpieczeństw czai się w naszych domach. Zwłaszcza dla ciekawskich, raczkujących niemowląt, czy dwulatków, które w niczym nie widzą jeszcze zagrożenia. Rolą rodzica jest, by te potencjalne ryzyko niwelować. 

Większość z nas zamyka szafki z detergentami, pilnuje by w rękach dzieci nie znalazły się okrągłe baterie, by nie stawiać gorącej herbaty w zasięgu ich rączek, czy też by nie miały dostępu do otwartych balkonów. Na tym jednak nie koniec. Wciąż jest wiele zagrożeń, które warto sobie i innym przypominać, by nie doszło do tragedii. Zwłaszcza jeden z tych punktów mrozi krew w żyłach, bo robi tak mnóstwo rodziców. 

Dowiedz się: Ten błąd skończył się pożarem w pokoju dziecka. "Obudził mnie kaszel i okropny zapach spalenizny"

Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Dowiedz się: W domu coraz zimniej? Ta mama ostrzega przed pewnym sposobem: „wystarczyło 30 sekund i się zapalił”

Wielu rodziców nie wie, że to niebezpieczne

Na podstawie wielu lat doświadczeń, ratowniczka medyczna Nikki Jurcutz @tinyheartseducation, stworzyła listę najczęstszych zagrożeń, o których rodzice nie myślą, dopóki w ich domu lub otoczeniu nie zdarzy się wypadek. Oto one:

  1. Niezabezpieczone półki na książki i komody z szufladami - jeśli nie są przytwierdzone do ściany, a maluchy ściągają z nich rzeczy lub wspinają się po nich, mogą łatwo się przewrócić, powodując upadek lub zmiażdżenie maluchów.⁠
  2. Zatrzaśnięte drzwi - ciekawskie maluchy są szybkie. Jeśli twoje drzwi wejściowe są jedynie zatrzaśnięte, małe dłonie mogą łatwo pociągnąć za klamkę, otworzyć drzwi i uciec na podwórko, a co gorsza - na drogę.⁠
  3. Wiadra z wodą - jak zaznacza ratowniczka, maluchy mogą utonąć w zaledwie 30 cm wody w mniej niż minutę. Upewnij się, że wylewasz wszystkie wiadra wody i przechowujesz je do góry nogami.⁠ Część wypadków dzieje się "na sucho", gdy dzieci zakładają je sobie na głowy, doprowadzając do odcięcia dopływu powietrza.
  4. Paliwo i olej w garażu - dzieci mogą spróbować się ich napić, tak samo, jak detergentów, czy leków. Chroń więc także szafki z rzeczami do majsterkowania.
  5. Wtyczki do wanny -  dzieci mogą zatkać nimi spływ wanny i łatwo same odkręcić kran, stwarzając ryzyko utonięcia. Jeśli myślisz, że to się nigdy nie wydarzy, to już się wydarzyło – Nikki przytacza nawet historię pewnej rodziny, która to przeżyła.
  6. Ładowarki do telefonów pozostające w kontaktach po odłączeniu komórki - jeśli maluch żuje koniec takiego przewodu, gdy jest podłączony, istnieje ogromne ryzyko oparzenia lub porażenia prądem.⁠
  7. Produkty higieniczne - zwykle pamiętamy o schowaniu leków - środków czystości, ale czasami zapominamy o produktach higienicznych i zamiast tego zostawiamy je niezabezpieczone w łazience. Pomyśl o rzeczach takich jak aceton, czy zwykły zmywacz do paznokci, a także o takich, jak maszynki do golenia.

Nie da się uchronić dziecka przed wszystkim, jednak sama świadomość sprawi, że pewne rzeczy będziesz robić inaczej i zmnimializujesz ryzyko wypadku malucha

Dowiedz się: Taka słomka to nie zabawka. Tego 4-latka cudem odratowano, lekarze mają ważny apel

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza