Ratownicy wyliczają mało znane domowe zagrożenia. Nr 6 przeraża, bo większość z nas tak robi

2022-11-07 9:36

O pewnych domowych niebezpieczeństwach mówi się wiele, o innych wciąż za mało. Wiemy, że okrągłe baterie, czy tabletki do zmywarki mogą wyglądać dla dziecka jak cukierki, a połknięcie ich stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dużo mówi się o zabezpieczaniu okien, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy aż roi się od wypadków zwianych z wypadnięciem dzieci. Możemy się jednak założyć, że o części z tych rzeczy, a zwłaszcza punkcie nr 6, wielu rodziców nawet nie pomyślało.

Dziecko bierze do buzi ładowarkę.
Autor: Getty Images Oto największe niebezpieczeństwa domowe, które zagrażają dzieciom.

Dopiero mając w domu małe dzieci zauważamy, jak wiele niebezpieczeństw czai się w naszych domach. Zwłaszcza dla ciekawskich, raczkujących niemowląt, czy dwulatków, które w niczym nie widzą jeszcze zagrożenia. Rolą rodzica jest, by te potencjalne ryzyko niwelować. 

Większość z nas zamyka szafki z detergentami, pilnuje by w rękach dzieci nie znalazły się okrągłe baterie, by nie stawiać gorącej herbaty w zasięgu ich rączek, czy też by nie miały dostępu do otwartych balkonów. Na tym jednak nie koniec. Wciąż jest wiele zagrożeń, które warto sobie i innym przypominać, by nie doszło do tragedii. Zwłaszcza jeden z tych punktów mrozi krew w żyłach, bo robi tak mnóstwo rodziców. 

Dowiedz się: Ten błąd skończył się pożarem w pokoju dziecka. "Obudził mnie kaszel i okropny zapach spalenizny"

Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Dowiedz się: W domu coraz zimniej? Ta mama ostrzega przed pewnym sposobem: „wystarczyło 30 sekund i się zapalił”

Wielu rodziców nie wie, że to niebezpieczne

Na podstawie wielu lat doświadczeń, ratowniczka medyczna Nikki Jurcutz @tinyheartseducation, stworzyła listę najczęstszych zagrożeń, o których rodzice nie myślą, dopóki w ich domu lub otoczeniu nie zdarzy się wypadek. Oto one:

  1. Niezabezpieczone półki na książki i komody z szufladami - jeśli nie są przytwierdzone do ściany, a maluchy ściągają z nich rzeczy lub wspinają się po nich, mogą łatwo się przewrócić, powodując upadek lub zmiażdżenie maluchów.⁠
  2. Zatrzaśnięte drzwi - ciekawskie maluchy są szybkie. Jeśli twoje drzwi wejściowe są jedynie zatrzaśnięte, małe dłonie mogą łatwo pociągnąć za klamkę, otworzyć drzwi i uciec na podwórko, a co gorsza - na drogę.⁠
  3. Wiadra z wodą - jak zaznacza ratowniczka, maluchy mogą utonąć w zaledwie 30 cm wody w mniej niż minutę. Upewnij się, że wylewasz wszystkie wiadra wody i przechowujesz je do góry nogami.⁠ Część wypadków dzieje się "na sucho", gdy dzieci zakładają je sobie na głowy, doprowadzając do odcięcia dopływu powietrza.
  4. Paliwo i olej w garażu - dzieci mogą spróbować się ich napić, tak samo, jak detergentów, czy leków. Chroń więc także szafki z rzeczami do majsterkowania.
  5. Wtyczki do wanny -  dzieci mogą zatkać nimi spływ wanny i łatwo same odkręcić kran, stwarzając ryzyko utonięcia. Jeśli myślisz, że to się nigdy nie wydarzy, to już się wydarzyło – Nikki przytacza nawet historię pewnej rodziny, która to przeżyła.
  6. Ładowarki do telefonów pozostające w kontaktach po odłączeniu komórki - jeśli maluch żuje koniec takiego przewodu, gdy jest podłączony, istnieje ogromne ryzyko oparzenia lub porażenia prądem.⁠
  7. Produkty higieniczne - zwykle pamiętamy o schowaniu leków - środków czystości, ale czasami zapominamy o produktach higienicznych i zamiast tego zostawiamy je niezabezpieczone w łazience. Pomyśl o rzeczach takich jak aceton, czy zwykły zmywacz do paznokci, a także o takich, jak maszynki do golenia.

Nie da się uchronić dziecka przed wszystkim, jednak sama świadomość sprawi, że pewne rzeczy będziesz robić inaczej i zmnimializujesz ryzyko wypadku malucha

Dowiedz się: Taka słomka to nie zabawka. Tego 4-latka cudem odratowano, lekarze mają ważny apel

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza