Częstomocz u dziecka. O czym świadczy częstomocz i jakie choroby może sygnalizować?

2021-08-25 10:30

Częstomocz u dziecka może wzbudzać niepokój rodziców. Rzeczywiście problem ten może wynikać z różnych schorzeń, m.in. z cukrzycy czy infekcji. Możliwe jest jednak i to, że częste odwiedzanie toalety przez maluszka jest bezpośrednio powiązane z tym, ile on wypija. Kiedy częstomocz u dziecka nie powinien prowadzić do zmartwień, a kiedy wystąpienie takiego problemu powinno zostać skonsultowane z lekarzem?

Częstomocz u dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Częstomocz u dziecka - o czym może świadczyć?

Częstomocz u dziecka to temat dość złożony. Przede wszystkim nie ma jednej definicji, według której można byłoby rozpoznać częstomocz u najmłodszych pacjentów – to, ile mikcji na dobę można uznawać za stan prawidłowy, zależne jest bowiem od wieku dziecka.

Spis treści

 1. Częstomocz u dziecka - ile razy dziennie powinno siusiać dziecko?
 2. Przyczyny częstomoczu u dziecka
 3. Niepokojące objawy częstomoczu u dziecka
 4. Częstomocz u dziecka a ilość wypijanych płynów
 5. Częstomocz u dziecka a zakażenie dróg moczowych
 6. Częstomocz u dzieci a cukrzyca
 7. Częstomocz u dziecka a moczówka prosta
 8. Częstomocz u dziecka a wady anatomiczne
 9. Częstomocz a psychika dziecka
 10. Leczenie częstomoczu u dziecka

Częstomocz u dziecka - ile razy dziennie powinno siusiać dziecko?

Noworodki i niemowlęta oddają mocz najczęściej, bo nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Tutaj sytuacja, gdzie niemowlę moczy swoją pieluszkę 20 razy w ciągu dnia, nie powinna stanowić powodu do zmartwień – jest to w pełni fizjologiczne. Stan ten wynika stąd, iż dzieci mają zdecydowanie mniejsze od dorosłych pęcherze moczowe – po prostu częściej muszą one więc być opróżniane.

Wraz z rozwojem dziecka wzrasta również i zbiornik moczu, przez co dwulatki oddają mocz około 10 razy dziennie, a przedszkolaki siusiają około 5-6 razy na dobę.

Zanim więc rodzice zaczną poważnie martwić się o swoje dziecko, powinni najpierw zastanowić się, czy rzeczywiście zaobserwowali oni u niego częstomocz, czy też może ich obawy są nieco na wyrost. Podkreślenia wymaga tutaj to, że istotna jest nie tylko częstość oddawania moczu, ale i inne zjawiska związane z mikcjami.

Czytaj: Choroby uchyłkowe jelit - co to takiego?

O czym świadczy kolor moczu?

Przyczyny częstomoczu u dziecka

Zasadniczo ciężko traktować częstomocz jako samodzielną chorobę – tak naprawdę raczej jest on bowiem objawem jakiegoś schorzenia. Na czym polega to zaburzenie, to akurat jest dość jasne – dziecko zdecydowanie częściej odwiedza toaletę i to nie tylko za dnia, ale czasami również i w nocy. Powyżej zaznaczono już ile razy w prawidłowych warunkach dziecko może oddawać mocz.

Kiedy rodzice zauważą, że ich np. 5-letnia córka siusia powyżej 8 razy na dobę, wtedy koniecznie powinni bliżej przyjrzeć się temu problemowi. Istotne jest nie tylko to, jak często dziecko bywa w toalecie, ale i to, czy poza zwiększoną częstością tych wizyt pojawiły się u niego jakieś inne problemy.

Zobacz: Badanie moczu u niemowlaka - jak pobrać próbkę do badania?

Krew w moczu. O czym świadczy krwiomocz u dziecka?

Niepokojące objawy częstomoczu u dziecka

Jakie objawy towarzyszące częstomoczowi u dziecka mogą być niepokojące?

 • kolor moczu – kiedy staje się on brunatny, może to oznaczać, że jest w nim krew,
 • pieczenie lub ból w okolicy narządów intymnych,
 • zmiana sposobu wypływu moczu - zamiast strumienia lecą pojedyncze krople .

Częstomocz u dziecka a ilość wypijanych płynów

Nie zawsze częstomocz wynika z jakiegoś problemu zdrowotnego. Taka możliwość istnieje szczególnie wtedy, kiedy jedynym utrapieniem dziecka jest częstsze chodzenie do toalety, a poza tym nie doświadcza ono żadnych innych zaburzeń. W takim przypadku przyczyna częstomoczu u dziecka może być bardzo prozaiczna – może nią bowiem być picie przez malucha dużej ilości płynów.

Napojami, które w szczególny sposób mogą prowadzić do częstszego oddawania moczu, są słodkie napoje gazowane czy soki owocowe.

Częstomocz u dziecka a zakażenie dróg moczowych

Częstomocz u dziecka nigdy nie może być jednak całkowicie zbagatelizowany, ponieważ może on być spowodowany również i przez różne groźne choroby. Jedną z częstych jego przyczyn u dzieci są zakażenia dróg moczowych. W ich przypadku dodatkowymi objawami, które nasuwają podejrzenie właśnie takiej choroby, są:

 • gorączka
 • dreszcze
 • bóle w okolicach podbrzusza
 • nieprzyjemne odczucia towarzyszące siusianiu (takie jak np. pieczenie czy ból w okolicy cewki moczowej)

Częstomocz u dzieci a cukrzyca

Innym, zdecydowanie gorszym schorzeniem, w którego przebiegu może pojawiać się częstomocz, jest cukrzyca u dziecka. Niestety, choroba ta może występować u najmłodszych, co więcej – typowo rozpoczyna się ona właśnie we wczesnym wieku. W tym przypadku szczególnie niepokojącymi i nasuwającymi podejrzenie tego schorzenia objawami są nie tylko częstomocz, ale i:

 • wielomocz
 • polidypsja (czyli zwiększone przyjmowanie płynów)
 • utrata masy ciała (pomimo prawidłowego lub nawet zwiększonego apetytu)

Częstomocz u dziecka a moczówka prosta

Kolejną jednostką, która może prowadzić do częstomoczu u dzieci, jest moczówka prosta. Problem ten polega na zaburzeniach związanych z wazopresyną (hormonem antydiuretycznym), który w prawidłowych warunkach sprawia, że woda jest zatrzymywana w organizmie. Wyróżnia się dwie rodzaje moczówki:

 • ośrodkową, która wynika z niedostatecznego wydzielania wazopresyny
 • nerkową, związaną z tym, że nerki nie reagują na wazopresynę

Zobacz: Jak leczyć infekcje układu moczowego u dziecka?

Jak poradzić sobie z moczeniem nocnym?

Częstomocz u dziecka a wady anatomiczne

Dosyć rzadką, aczkolwiek możliwą (szczególnie u najmłodszych pociech) przyczyną częstomoczu są różne wady anatomiczne, dotyczące elementów układu wydalającego mocz. Takowe jednak zaburzenia typowo ujawniają się w krótkim czasie od przyjścia dziecka na świat.

Częstomocz a psychika dziecka

Nie tylko jednak schorzenia organiczne mogą być przyczyną częstomoczu u dziecka. Istnieje bowiem również i powiązanie pomiędzy częstością wizyt w toalecie a psychiką dziecka. U dzieci, które doświadczają silnego stresu (którego źródłem może być np. to, że nie radzą one sobie w przedszkolu w kontaktach z rówieśnikami czy też to, że są one narażone na obserwowanie rodzicielskich kłótni) również może dochodzić do występowania częstomoczu.

Przyczyn częstomoczu u dziecka może być naprawdę wiele. Z tego właśnie powodu, przy wysunięciu podejrzenia takiego problemu u malucha, jego opiekunowie powinni udać się z nim do lekarza. Specjalista nie tylko będzie w stanie ocenić, czy rzeczywiście obawy rodziców były słuszne, ale i będzie on mógł zadecydować o wdrożeniu ewentualnego leczenia.

Leczenie częstomoczu u dziecka

Znalezienie przyczyny częstomoczu u dziecka jest wyjątkowo ważne dlatego, że to właśnie od niej zależy rodzaj ewentualnej terapii. Jeżeli u malca rozwinęło się zakażenie układu moczowego, to wtedy zalecane są mu zazwyczaj antybiotyki – leczenie w takim przypadku trwa zwykle kilka (3-7 dni) i po jego zakończeniu dziecko zazwyczaj przestaje już zbyt często oddawać mocz.

W przypadku zaś, kiedy za częstomocz odpowiedzialna jest cukrzyca, konieczne staje się wdrożenie u dziecka insulinoterapii. Korekta zaburzeń poziomu glukozy we krwi sprawia, że częstomocz u dziecka przemija.

W jeszcze innej sytuacji, kiedy za zwiększoną częstość odwiedzania toalety odpowiadają problemy sfery psychicznej, rozwiązać je może wizyta u psychologa dziecięcego – po zredukowaniu poziomu stresu częstomocz u dziecka może zanikać.

Sprawdź: Leukocyturia. Co oznaczają leukocyty w moczu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza