Częstomocz u dziecka. O czym świadczy częstomocz i jakie choroby może sygnalizować?

2021-08-25 10:30

Częstomocz u dziecka może wzbudzać niepokój rodziców. Rzeczywiście problem ten może wynikać z różnych schorzeń, m.in. z cukrzycy czy infekcji. Możliwe jest jednak i to, że częste odwiedzanie toalety przez maluszka jest bezpośrednio powiązane z tym, ile on wypija. Kiedy częstomocz u dziecka nie powinien prowadzić do zmartwień, a kiedy wystąpienie takiego problemu powinno zostać skonsultowane z lekarzem?

Częstomocz u dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Częstomocz u dziecka - o czym może świadczyć?

Częstomocz u dziecka to temat dość złożony. Przede wszystkim nie ma jednej definicji, według której można byłoby rozpoznać częstomocz u najmłodszych pacjentów – to, ile mikcji na dobę można uznawać za stan prawidłowy, zależne jest bowiem od wieku dziecka.

Spis treści

 1. Częstomocz u dziecka - ile razy dziennie powinno siusiać dziecko?
 2. Przyczyny częstomoczu u dziecka
 3. Niepokojące objawy częstomoczu u dziecka
 4. Częstomocz u dziecka a ilość wypijanych płynów
 5. Częstomocz u dziecka a zakażenie dróg moczowych
 6. Częstomocz u dzieci a cukrzyca
 7. Częstomocz u dziecka a moczówka prosta
 8. Częstomocz u dziecka a wady anatomiczne
 9. Częstomocz a psychika dziecka
 10. Leczenie częstomoczu u dziecka

Częstomocz u dziecka - ile razy dziennie powinno siusiać dziecko?

Noworodki i niemowlęta oddają mocz najczęściej, bo nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Tutaj sytuacja, gdzie niemowlę moczy swoją pieluszkę 20 razy w ciągu dnia, nie powinna stanowić powodu do zmartwień – jest to w pełni fizjologiczne. Stan ten wynika stąd, iż dzieci mają zdecydowanie mniejsze od dorosłych pęcherze moczowe – po prostu częściej muszą one więc być opróżniane.

Wraz z rozwojem dziecka wzrasta również i zbiornik moczu, przez co dwulatki oddają mocz około 10 razy dziennie, a przedszkolaki siusiają około 5-6 razy na dobę.

Zanim więc rodzice zaczną poważnie martwić się o swoje dziecko, powinni najpierw zastanowić się, czy rzeczywiście zaobserwowali oni u niego częstomocz, czy też może ich obawy są nieco na wyrost. Podkreślenia wymaga tutaj to, że istotna jest nie tylko częstość oddawania moczu, ale i inne zjawiska związane z mikcjami.

Czytaj: Choroby uchyłkowe jelit - co to takiego?

O czym świadczy kolor moczu?

Przyczyny częstomoczu u dziecka

Zasadniczo ciężko traktować częstomocz jako samodzielną chorobę – tak naprawdę raczej jest on bowiem objawem jakiegoś schorzenia. Na czym polega to zaburzenie, to akurat jest dość jasne – dziecko zdecydowanie częściej odwiedza toaletę i to nie tylko za dnia, ale czasami również i w nocy. Powyżej zaznaczono już ile razy w prawidłowych warunkach dziecko może oddawać mocz.

Kiedy rodzice zauważą, że ich np. 5-letnia córka siusia powyżej 8 razy na dobę, wtedy koniecznie powinni bliżej przyjrzeć się temu problemowi. Istotne jest nie tylko to, jak często dziecko bywa w toalecie, ale i to, czy poza zwiększoną częstością tych wizyt pojawiły się u niego jakieś inne problemy.

Zobacz: Badanie moczu u niemowlaka - jak pobrać próbkę do badania?

Krew w moczu. O czym świadczy krwiomocz u dziecka?

Niepokojące objawy częstomoczu u dziecka

Jakie objawy towarzyszące częstomoczowi u dziecka mogą być niepokojące?

 • kolor moczu – kiedy staje się on brunatny, może to oznaczać, że jest w nim krew,
 • pieczenie lub ból w okolicy narządów intymnych,
 • zmiana sposobu wypływu moczu - zamiast strumienia lecą pojedyncze krople .

Częstomocz u dziecka a ilość wypijanych płynów

Nie zawsze częstomocz wynika z jakiegoś problemu zdrowotnego. Taka możliwość istnieje szczególnie wtedy, kiedy jedynym utrapieniem dziecka jest częstsze chodzenie do toalety, a poza tym nie doświadcza ono żadnych innych zaburzeń. W takim przypadku przyczyna częstomoczu u dziecka może być bardzo prozaiczna – może nią bowiem być picie przez malucha dużej ilości płynów.

Napojami, które w szczególny sposób mogą prowadzić do częstszego oddawania moczu, są słodkie napoje gazowane czy soki owocowe.

Częstomocz u dziecka a zakażenie dróg moczowych

Częstomocz u dziecka nigdy nie może być jednak całkowicie zbagatelizowany, ponieważ może on być spowodowany również i przez różne groźne choroby. Jedną z częstych jego przyczyn u dzieci są zakażenia dróg moczowych. W ich przypadku dodatkowymi objawami, które nasuwają podejrzenie właśnie takiej choroby, są:

 • gorączka
 • dreszcze
 • bóle w okolicach podbrzusza
 • nieprzyjemne odczucia towarzyszące siusianiu (takie jak np. pieczenie czy ból w okolicy cewki moczowej)

Częstomocz u dzieci a cukrzyca

Innym, zdecydowanie gorszym schorzeniem, w którego przebiegu może pojawiać się częstomocz, jest cukrzyca u dziecka. Niestety, choroba ta może występować u najmłodszych, co więcej – typowo rozpoczyna się ona właśnie we wczesnym wieku. W tym przypadku szczególnie niepokojącymi i nasuwającymi podejrzenie tego schorzenia objawami są nie tylko częstomocz, ale i:

 • wielomocz
 • polidypsja (czyli zwiększone przyjmowanie płynów)
 • utrata masy ciała (pomimo prawidłowego lub nawet zwiększonego apetytu)

Częstomocz u dziecka a moczówka prosta

Kolejną jednostką, która może prowadzić do częstomoczu u dzieci, jest moczówka prosta. Problem ten polega na zaburzeniach związanych z wazopresyną (hormonem antydiuretycznym), który w prawidłowych warunkach sprawia, że woda jest zatrzymywana w organizmie. Wyróżnia się dwie rodzaje moczówki:

 • ośrodkową, która wynika z niedostatecznego wydzielania wazopresyny
 • nerkową, związaną z tym, że nerki nie reagują na wazopresynę

Zobacz: Jak leczyć infekcje układu moczowego u dziecka?

Jak poradzić sobie z moczeniem nocnym?

Częstomocz u dziecka a wady anatomiczne

Dosyć rzadką, aczkolwiek możliwą (szczególnie u najmłodszych pociech) przyczyną częstomoczu są różne wady anatomiczne, dotyczące elementów układu wydalającego mocz. Takowe jednak zaburzenia typowo ujawniają się w krótkim czasie od przyjścia dziecka na świat.

Częstomocz a psychika dziecka

Nie tylko jednak schorzenia organiczne mogą być przyczyną częstomoczu u dziecka. Istnieje bowiem również i powiązanie pomiędzy częstością wizyt w toalecie a psychiką dziecka. U dzieci, które doświadczają silnego stresu (którego źródłem może być np. to, że nie radzą one sobie w przedszkolu w kontaktach z rówieśnikami czy też to, że są one narażone na obserwowanie rodzicielskich kłótni) również może dochodzić do występowania częstomoczu.

Przyczyn częstomoczu u dziecka może być naprawdę wiele. Z tego właśnie powodu, przy wysunięciu podejrzenia takiego problemu u malucha, jego opiekunowie powinni udać się z nim do lekarza. Specjalista nie tylko będzie w stanie ocenić, czy rzeczywiście obawy rodziców były słuszne, ale i będzie on mógł zadecydować o wdrożeniu ewentualnego leczenia.

Leczenie częstomoczu u dziecka

Znalezienie przyczyny częstomoczu u dziecka jest wyjątkowo ważne dlatego, że to właśnie od niej zależy rodzaj ewentualnej terapii. Jeżeli u malca rozwinęło się zakażenie układu moczowego, to wtedy zalecane są mu zazwyczaj antybiotyki – leczenie w takim przypadku trwa zwykle kilka (3-7 dni) i po jego zakończeniu dziecko zazwyczaj przestaje już zbyt często oddawać mocz.

W przypadku zaś, kiedy za częstomocz odpowiedzialna jest cukrzyca, konieczne staje się wdrożenie u dziecka insulinoterapii. Korekta zaburzeń poziomu glukozy we krwi sprawia, że częstomocz u dziecka przemija.

W jeszcze innej sytuacji, kiedy za zwiększoną częstość odwiedzania toalety odpowiadają problemy sfery psychicznej, rozwiązać je może wizyta u psychologa dziecięcego – po zredukowaniu poziomu stresu częstomocz u dziecka może zanikać.

Sprawdź: Leukocyturia. Co oznaczają leukocyty w moczu?