WYCHOWANIE DZIECKA: pracuję i mam MAŁO CZASU DLA DZIECKA. Jak mogę mu to zrekompensować? [FILM]

2014-09-12 10:33

Coraz więcej rodziców nie ma czasu dla swoich dzieci. Próbują to im zrekompensować nowymi zabawkami, gadżetami elektronicznymi czy drogimi wycieczkami. Czy takie podejście do problemu w ogóle ma sens? Czy dziecku można zrekompensować brak siebie? Rozmawiają psycholog Magdalena Chorzewska, dziennikarz Krzysztof Skórzyński oraz prawniczka i mama czwórki dzieci Barbara Giertych.

Wychowanie dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Rodzic powinien poświęcać dziecku tyle czasu, ile tylko może. Ważne, żeby pokazywał dziecku, że jest obok.

Spis treści

  1. Wychowanie dziecka: jak zrekompensować mu brak czasu?
  2. Wychowanie dziecka: jak spędzać wolny czas z dzieckiem?

We współczesnym świecie praca zaczyna zabierać ludziom coraz więcej czasu. Normą staje się przychodzenie do biura o godzinie 10 rano i wychodzenie z niego najwcześniej o godz. 18, a nierzadko po godz. 19. Po pracy trzeba się dokształcać, bo przecież na nasze miejsce czeka kilkadziesiąt innych osób, do tego do tego dochodzą rozmaite aktywności. A gdzie w tym wszystkim jest czas na rodzinę i dzieci? Nie ma go i właśnie na tym polega problem.

>> Jakie są różnice w wychowywaniu dzieci w Europie i Azji? >>

Wychowanie dziecka: jak zrekompensować mu brak czasu?

Gdy rodzica ciągle nie ma w domu, dziecko czuje się osamotnione. Po jego powrocie z pracy rzuca mu się na szyję, przytula się, opowiada o tym, co się działo w przedszkolu czy szkole i płacze, gdy musi pójść spać. To wszystko oznacza jedno: brak poczucia bezpieczeństwa i miłości.

- Dziecku nie da się tego inaczej zrekompensować niż spędzając z nim czas. Sobotnie wyjścia do kin czy bawialni nie zastąpią mu codziennej uważności i poczucia bliskości - mówi psycholog Magdalena Chorzewska.

Najlepiej by było, gdyby rodzice mogli spędzać z dzieckiem popołudnia. Jeśli jednak tak się nie da i pozostają nam tylko wieczory, trzeba je maksymalnie wykorzystać tak, aby dziecko czuło, że rodzic jest i że je kocha.

- Nie ma sensu się załamywać i mieć wyrzuty sumienia, że nie spędzamy z dzieckiem dnia od rana do wieczora. Żadna skrajność nie jest dobra, ani poświęcanie się dziecku, ani uciekanie z domu w pracę. Trzeba znaleźć złoty środek - mówi psycholog.

>> Jak celebrytki wychowują swoje dzieci? >>

Wychowanie dziecka: jak spędzać wolny czas z dzieckiem?

Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Każdy ma inne sposoby na spędzanie wolnego czasu, ważne, żeby robić to wspólnie. Jedne dziecko będzie potrzebowało w sobotę posiedzieć z rodzicami i wspólnie poczytać, inne chętnie pójdzie na plac zabaw, a jeszcze inne - na basen czy do kina.

- Moim zdaniem bardzo ważne są wspólne posiłki, np. śniadania. Spotykamy się wtedy codziennie rano na 20 minut, wspólnie jemy kanapki i czujemy, że robimy coś razem - mówi prawniczka i mama czwórki dzieci Barbara Giertych.

Dzień Dobry TVN/x-news