Libido już nie takie jak kiedyś? To nie starość, to... niedobór witamin

2024-02-12 11:35

Brak ochoty na współżycie może być skutkiem przemęczenia, stresu czy zaburzeń hormonalnych. Okazuje się jednak, że może również wynikać z niedoborów żywieniowych.

Spadek libido
Autor: Getty Images Spadek libido może wynikać z niedoborów żywieniowych

Przyczyną spadku libido i braku ochoty na zbliżenia najczęściej jest przemęczenie. Nadmiar obowiązków, szybkie tempo życia, stres skutecznie zniechęcają do zbliżeń. Czasem wystarczy odpocząć i zrezygnować z części obowiązków, by chęć na współżycie wróciła. Może się jednak zdarzyć, że przyczyną spadku libido będą niedobory żywieniowe, a wtedy sprawa nie jest już taka prosta.

Jak zwiększyć libido?

Masz niskie libido? Może brakuje ci jednej witaminy

Brak ochoty na seks może być skutkiem niedoboru witaminy E. W powszechnym mniemaniu witamina E odpowiada za kondycję cery, dlatego mówi się o niej, że jest witaminą młodości. Niedobór tego składnika może szybko poskutkować przesuszeniem skóry, utratą jędrności i sprężystości, a także tworzeniem zmarszczek. Witamina E pełni jednak więcej funkcji w organizmie, wspomagając pracę narządu wzroku, a także układu krążenia i obniżając poziom cholesterolu w organizmie.

Witamina ta wpływa także na płodność i libido. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko kobiet, ale i mężczyzn, a dieta uboga w ten składnik może przełożyć się na sprawność seksualną u panów.

Jak rozpoznać niedobór witaminy E?

Jeśli w naszym jadłospisie brakuje witaminy E, organizm dość szybko o tym informuje. Skóra staje się sucha i pozbawiona blasku, możemy zauważyć wyraźnie słabszą kondycję włosów i paznokci. Szybciej się męczymy, brakuje nam energii, czujemy kołatania serca czy obserwujemy pogorszenie widzenia.

Witaminę E zawierają zdrowe tłuszcze roślinne np. awokado czy oleje roślinne. Warto uzupełnić dietę w codzienne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, a nasz organizm szybko nam za to podziękuje. Oprócz tego dobrze jest spożywać produkty z pełnego ziarna, bogate również w cynk i magnez (makarony, kasze, ale i pieczywo), a także produkty mleczne. Witaminę E znajdziemy również w jajach oraz zielonych warzywach, m.in. szpinaku czy jarmużu.

Czytaj: Jak wygląda aktywność seksualna w ciąży? Sprawdź, kiedy twoje libido poszybuje do góry

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza